גבול מצרים, כביש 12
כביש 12 הסמוך לגבול, ארכיון | צילום: חדשות 2

צעיר מלוד מואשם ב"קניית" ידיעות סודיות מחייל מילואים בתמורה לעשרות אלפי שקלים. במשטרה ובפרקליטות אמנם לא יודעים לאן הועבר המידע הסודי - שעוסק בפעילות צה"ל בגבול עם מצרים - אך החליטו להגיש כתב אישום נגד הצעיר, סלמאן ג'ריביע בן ה-29.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי כתב האישום שהגישה היום (חמישי) הפרקליטות לבית המשפט המחוזי מרכז, ג'ריביע יצר קשר עם חייל מילואים בשם בני רבייב, ששירת כנהג בבסיס בדרום - והשניים סיכמו שהחייל יעביר ידיעות סודיות על פי בקשתו של ג'ריביע. הקשר בין השניים יצא לפועל, ובמשך תקופה העביר לו רבייב ידיעות על פעילות צה"ל בתמורה לכ-50 אלף שקלים.

"הנאשם הבטיח לחייל כי בתמורה למסירת הידיעות הסודיות יקבל החייל סכום כספי גבוה עבור הידיעות הסודיות", טענו בפרקליטות. בין השאר נמסר מידע על מיקום כלי רכב וטנקים של צה"ל, מיקום סיורים, גזרות בהם לא נמצאים כוחות צה"ל באזור הגבול, מידע על פעילות היחידות הצבאיות ודפוסי פעולה, מידע על התראות ביטחוניות ותנועות חשודות. כמו כן העביר החייל, על פי האישום, מידע על התצפיות וגם על מיקום המג"ד ובעלי תפקידים אחרים.

"ג'ריביע מצידו העביר את הידיעות לאחרים שזהותם אינה ידועה בתמורה לסכום דומה אותו היה אמור לקבל מאותם אחרים", נטען בכתב האישום. לג'ריביע מיוחסות עבירות של ריגול חמור, קשירת קשר לפשע והשגת ומסירת ידיעה סודית.

אילוסטרציה. למצומים אין קשר לנאמר
"מעשיו סיכנו את ביטחון המדינה". אילוסטרצ | צילום: רויטרס, חדשות

"מעשיו גרמו לסיכון כוחות צה"ל"

ג'ריביע טען בחקירה כי מישהו הקליט את הקול שלו, חדר למכשיר הטלפון שלו וביצע ממנו שיחות. במשטרה ובפרקליטות לא התרשמו מההסבר - וביקשו להאריך את מעצרו עד תום ההליכים. "מעשיו של המשיב מלמדים על מסוכנות גבוהה במיוחד לביטחון המדינה ולשלום הציבור - מעדותם של נציגי צה"ל עולה כי המעשים של המשיב גרמו לסיכון כוחות צה''ל וביטחון המדינה", נכתב בכתב האישום.

בפרשה המסועפת מעורבים על פי כתב האישום שני צעירים נוספים שסחרו בנשק עם החייל רבייב: איאד קישק בן ה-26 מג'לג'וליה ו-וואדים חודטוב בן ה-24 מחדרה. קישק מואשם בעבירות של סחר בנשק והחזקת נשק, וחודטוב מואשם ברכישת נשק והחזקת תחמושת.

בכתב האישום שהגיש עו"ד יניב בן הרוש נטען כי חודטוב ביקש לקנות מרבייב שני אקדחים ושילם לו מראש. העסקה לא יצאה לפועל וחודטוב קיבל את הכסף בחזרה. במועד אחר הוא שילם שוב לרבייב - שקנה את האקדחים מקישק. רבייב נעצר "על חם" בדרכו למכור את האקדחים לחודטוב.

החקירה נוהלה על ידי צח"מ משותף של אגף לחקירות ולמודיעין יחידת המטענים הארצית בלהב 433 ויחידת החקירות המיוחדת של מצ"ח (ימל"מ).