כתבי אישום נגד ראשי ארגוני הפשע (צילום: פלאש 90 קובי גדעון, פלאש 90 יהושע יוסף, חדשות 2)
כתבי אישום נגד ראשי הפשכ | צילום: פלאש 90 קובי גדעון, פלאש 90 יהושע יוסף, חדשות 2

פרקליטות מחוז תל אביב ומחוז מרכז הגישו הבוקר (שני) כתבי אישום נגדי שורה של עבריינים בכירים בישראל, רבים מהם ראשי פשע מוכרים, זאת במסגרת פרשה 512. בין הנאשמים - יצחק אברג'יל, מאיר אברג'יל, אבי רוחן, מוטי חסין, ריקו שירזי ו-14 עבריינים נוספים בשורה של עבירות הכוללות בין היתר, רצח, עבירות סמים, הלבנת הון ועוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי כתבי האישום, הנאשמים ומעורבים נוספים היו חברים בארגון פשיעה בינלאומי שפעל בישראל וברחבי העולם משנת 2002 ועד לשנת 2006 לפחות. במסגרת הארגון, הם ביצעו שורה של עבירות סמים במדינות שונות וכן עבירות אלימות חמורות בישראל, שמטרתן "לבסס את עוצמתם נגד יריביהם".

בכתב האישום שהוגש לבית המשפט מתואר כיצד במהלך 2002 התגלע סכסוך בין האחים יצחק ומאיר אברג'יל לעבריין זאב רוזנשטיין, על רקע החשד כי היה מעורב ברצח אחיהם יעקב אבוטבול. במסגרת הסכסוך רצחו לכאורה חברי ארגונם את פליקס אבוטבול, דוד ביטחון וחנניה אוחנה.

בדרך לשחרור מוקדם? זאב רוזנשטיין (צילום: פלאש 90 יוסי זליגר)
רוזנשטיין, ארכיון | צילום: פלאש 90 יוסי זליגר

כמו כן הם מואשמים כי ניסו לרצח את רוזנשטיין עצמו, בכמה הזדמניות. באחד המקרים בשנת 2003, הוטמן מטען חבלה רב עוצמה בלב תל אביב, בעקבות הפיצוץ נהרגו שלושה אזרחים חפים מפשע - נפתלי מגד, רחמים צרויה ומשה מזרחי זכרם לברכה. מדובר באחד מהמקרים החמורים ביותר של "פיגוע פלילי" שאירעו בתולדות המדינה. 

כמו כן הם מואשמים כי הארגון שבראשו עמדו עסק בעסקאות סמים מסוגים שונים (קוקאין ואקסטזי) בכמויות עצומות - והפצתם ממדינות בדרום אמריקה לאיפה, ארה"ב, קנדה, ניו זילנד, אוסטרליה יפן וגם ישראל. היקף שווי ההברחות נאמד בכ-228 מיליון שקלים, זאת תוך שחברי הארגון מבצעים הלבנת הון ומס.

אותם כספים שהתקבלו מעסקאות הסמים שימשו לכאורה לרכישת כלי נשק שונים, מטעני חבלה, טילי לאו, אמצעי לחימה אחרים וכן עבור רכישת צרכי הארגון, אנשיו ומשפחותיהם. יחד עם כתב האישום הוגשה בקשה לחילוט נדל"ן, כלי רכב, חשבונות בנק ומניות בשווי כולל של כ-45 מיליון ש"ח.

אישום נגד ריקו שירזי: ניסה לחסל את אבוטבול

בהמשך הוגש גם כתב אישום נגד ריקו שירזי בגין שידול לרצח גיא יחזקאל ושידול לניסיון רצח אסי אבוטבול, זאת על רקע מאבק שהתחולל בין המשפחות בין 2002-2004 על אזורי שליטה בשרון. מכתב האישום עולה כי איש אמונו של אבוטבול, גילה לשירזי כי אבוטבול ויחזקאל המנוח הזמינו ממנו את רצח שירזי, בתמורה ל-50 אלף דולר. משנודע הדבר, החליט שירזי לרצוח את אבוטבול וגייסו לשם כך את איש אמונו.

שירזי בבית המשפט. ארכיון (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
ריקו שירזי, ארכיון | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

שירזי ושותפו אסף יריב הואשמו כי שידלו את איש אמונו של אבוטבול והציעו לו "הצעה הפוכה", לפיה ירצח את יחזקאל, עבור 50 אלף אירו. בכתב האישום צוין כי האיש הסכים הצעה ובאוקטובר 2003 רצח את יחזקאל בגרמניה באמצעות אקדח שהסתיר.

לאחר שהבינו כי התכנית הצליחה, שירזי ויריב החלו לקדם תכנית נוספת לרצח אסי אבוטבול בפראג. הנאשמים עודדו ושכנעו את מקורבו של אבוטבול להוציא אל הפועל את הרצח בהבטחה לסכום של חצי מיליון דולר. לשם כך, הועברה לרשותו שקית ובה 50 אלף אירו במזומן לצורך תכנון המעשה. באוגוסט 2004 המתין מחסל לאבוטבול מחוץ לקזינו השייך למשפחתו בפראג. המחסל זרק רימון יד לעבר רכבו הממוגן של אבוטבול, שגרם לפציעת עוברי אורח ולנזק לרכבו של אבוטבול עצמו.