מפקד גדוד צבר לשעבר יורד בדרגה: שבעה חודשים לאחר שהתפוצצה פרשת ההטרדה המינית של סא"ל לירן חג'בי, קבע היום בית הדין הצבאי המיוחד בתל אביב כי הוא יורד בדרגה אחת וישלם פיצוי למתלוננת נגדו, מאי פאטל, בסך 5,000 שקלים. בנוסף, נגזרו עליו חודשיים מאסר על תנאי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עמו לפני כחודש, הורשע חג'בי בחמישה סעיפים של התנהגות בלתי הולמת כלפי פאטל, שהתלוננה כי הטריד אותה מינית במשך תקופה ארוכה.

אחר גזר הדין אמר חג'בי: "אני מקבל את החלטת בית המשפט. יש פה התנהגות בלתי הולמת ורק זה. אני רוצה לומר שהאירוע הזה הוא מעל הראש שלי, יש כאן אירוע הרבה יותר מורכב עם גורמים אינטרסנטיים מול הצבא. במלחמה הזאת הכדורים עוברים דרכי. זה יצא מכל פרופרוציה".

המג"ד הדגיש כי "הדבר שהכי חשוב לי להגיד זה שאשתי, משפחתי וחבריי הקרובים נשארו אתי ומכירים את פרטי הפרטים. בעיקר אשתי, שהולכת אתי באש ובמים ולא סתם. כשיגיע היום אני אדבר".

מאי פאטל. ארכיון
מאי פאטל. ארכיון | צילום:

חג'בי על דוכן העדים: "לא מסוגל להתנצל"

"על אף התגייסות בכירי צה"ל וחבריו לנשק, בית המשפט הטיל כתם שלא יימחה במהרה על שמו של חג'בי", נמסר מארגון נעמ"ת בתגובה להכרעת הדין. "אנו מקוות שהפרשה תיחרט במוחם של אנשי צבא אחרים בטרם יעזו להטריד, להשפיל, להקטין את פקודותיהם".

 לפני כשבועיים, במהלך שלב הטיעונים לעונש, עלה חג'בי לדוכן העדים ואמר כי הוא אינו מסוגל להתנצל בפני פאטל. "אני אחד שלא מפחד להתנצל, והייתי מתנצל בפניה, אלא שהדברים בכתב האישום והדברים שפורטו בתקשורת היו שקריים - אז אני לא מסוגל", אמר. עם זאת הוא הוסיף כי הוא מבין את מעשיו ומודע לכך שהם לא היו כשורה.

לירן חג'בי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
"לא מסוגל להתנצל בפניה". חג'בי | צילום: חדשות 2


במהלך הדיון הקודם בפרשה, הגיעו קצינים בכירים רבים לדבר בשבחו של חג'בי, בהם גם האלוף יוסי בכר שאמר כי הוא "קצין מקצועי באופן מרשים, שבשורה ארוכה של מבצעים הוכיח את עצמו". כשהסניגור שאל את בכר מה היה צפוי בהמשך שירותו אלמלא אותן עבירות הוא הוסיף: "אני מניח שב-2016 הוא היה מתמנה למפקד חטיבה ומקבל דרגת אלוף משנה".

בהמשך, העיד לזכותו של חג'בי גם סמ"ר רפאל שחק. "שירתתי שנה ושמונה חודשים", הוא סיפר. "בפיקודו הישיר של חג'בי הייתי שנה. כל המחלקה שלי הכירה את זה שסא"ל חג'בי מכיר כל חייל בשם וזה ממש לא מובן מאליו".

ההגנה הגישה לבית הדין הצבאי מכתבי המלצה של מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן, אלוף במיל' טל רוסו, אדם זוסמן והמח"ט היוצא וינטר. כמו כן, הוגש מסמך של חיילת בגדוד ומסמך עליו חתומה ראש ענף פסיכולוגיה בזרוע היבשה, מסמך הקשור למרכז הערכה.

לפני שלב הטיעונים לעונש של סא"ל חג'בי, אמרה עורכת דינה של המתלוננת, עו"ד רוני אלוני-סדובניק לחדשות 2 Online כי הן מקוות שבית הדין הצבאי יחמיר את העונש שהפרקליטות רצתה לתת. "העונש של לסלק אותו ולהוריד אותו בדרגה זה עונש שהוא לא לעניין", אמרה אלוני-סדובניק.