עונש המאסר של אהוד אולמרט יידחה: בית המשפט העליון קיבל היום (רביעי) את בקשתו של ראש הממשלה לשעבר לדחות את ביצוע עונש המאסר שנגזר עליו בפרשת טלנסקי. "בהסכמת הישיבה אני מורה על דחיית עונש הביצוע של המערער עד למתן פסק הדין לערעור", קבע השופט יצחק עמית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך הדיון נזף השופט בנציגת הפרקליטות בטענה שלא העבירו את הבקשה לעיכוב ביצוע העונש בהליך פרוצדורלי מקובל, אלא כינסו דיון מיוחד בעניין. "למה לא קבעתם דיון על פי הנוהל?", שאל השופט. "למה הייתי צריך לשמוע על כך אתמול בערב?".

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר בחודש מאי האחרון שמונה חודשי מאסר בפועל על אולמרט, בפרשה שבה הורשע לאחר שמשפטו נפתח מחדש בעקבות ההקלטות של שולה זקן. בנוסף, נגזרו עליו שמונה חודשי מאסר על תנאי וקנס בסך מאה אלף שקלים.

מעבר לפרשת טלנסקי, המכונה גם פרשת מעטפות הכסף, ישנה פרשת הולילנד - במסגרתה הורשע אולמרט בלקיחת שוחד ונשלח לרצות שש שנות מאסר. שני עונשי המאסר אמורים להצטבר לתקופת מאסר אחת ממושכת של שש שנים ושמונה חודשים.

אולמרט עם סנגורו וחברו עו
אולמרט עם סנגורו וחברו עו"ד אלי זהר | צילום: נועם מושקוביץ

במעמד הקראת גזר הדין בפרשת טלנסקי, קבעו השופטים יעקב צבן, משה סובל ורבקה פרידמן-פלדמן כי "איש ציבור, שר בממשלה, המקבל כספים במזומן בדולרים, מחזיקם בקופה סודית, עושה בהם שימושים פרטיים, ואינו מדווח לאיש, חוטא בעצמו ומחטיא את השירות הציבורי וגורם לאיבוד האמון בו. חומרה מיוחדת יש בהסתרה ובאי הדיווח - דגל שחור מתנוסס מעל עבירה כזאת".

הם נתנו משקל לפועלו הציבורי של ראש הממשלה לשעבר אך קבעו כי אין בו כדי למנוע משליחתו לכלא: "הנאשם צבר זכויות רבות ומעלות רבות, רגישות אישית ומשפחתית, תרם תרומה גדולה לחברה ולמדינה ויש בהן כדי למתן את העונש, אך לא כדי למנוע מאסר בפועל".