מבקשי מקלט מוחים נגד מדיניות הממשלה (צילום: פלאש 90)
מסתננים. ארכיון | צילום: פלאש 90

בהחלטה דרמטית שינה היום (שני) בג"ץ, ברוב של שישה שופטים מתוך תשעה, את החוק למניעת הסתננות וקבע כי לא ניתן יהיה לכלוא מבקשי מקלט למשך שנה - מבלי שייערך להם משפט. כמו כן, החליטו השופטים לסגור את מתקן השהייה חולות בתוך 3 חודשים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לקריאת הפסיקה המלאה

עד היום אפשר החוק, שיזם השר גדעון סער, לכלוא אזרחים אפריקאים במשמורת במשך שנה, ולאחר מכן להעביר אותם למתקן השהייה חולות. ארגוני זכויות אדם הגישו עתירה לבג"ץ בקריאה לביטול החוק. בג"ץ דן בסוגייה בהרכב של תשעה שופטים והחליט לבטל מספר סעיפים בחוק.

מדובר בפעם השנייה שמוגשת עתירה לבג"ץ בנושא. בפעם הראשונה בג"ץ הורה לקצר את הזמן שבו יהיה מותר לכלוא את האזרחים האפריקנים - שנקבע לשלוש שנים בתחילה. החוק החדש של שר הפנים קיצר את זמן המשמורת לשנה ועתה בית המשפט העליון פסל גם את זה.‎

סדר עגום מאחורי הסורגים. ארכיון (צילום: חדשות 2)
מתקן חולות. ייסגר תוך 3 חודשים | צילום: חדשות 2

עוד הוחלט, בדעת רוב של שבעה שופטים, להורות על ביטולו של פרק ד' "לחוק למניעת הסתננות", המסדיר את הקמתו והפעלתו של מרכז השהייה למסתננים הידוע בשם "חולות". השופטים נתנו ארכה של שלושה חודשים למהלך.

"זו פסיקה שגויה שמותירה את ישראל ללא כלים להתמודד עם תופעת ההסתננות הבלית חוקית", אמר שר הפנים הפורש, גדעון סער, בתגובה להחלטת בג"ץ לפסול את סעיפיו העיקריים של החוק שהוביל. "יש לשקול הגבלת סמכות של בג"ץ בסוגיות הנוגעות להסתננות הבלתי חוקית לישראל".

גדעון סער, ארכיון (צילום: AP)
"לשקול הגבלת בג"ץ". סער, ארכיון | צילום: AP

תשעת השופטים שדנו בחוק החדש הם אותה אלו שפסלו את החוק הקודם למניעת הסתננות, פסיקה שבעקבותיה העבירה הכנסת את חוק ההסתננות המתוקן של סער שהסדיר את כליאתם של מבקשי המקלט במתקן "חולות", שהוגדר כמתקן פתוח.

בדיון שנערך לפני כמה חודשים הזהירה נציגת הפרקליטות כי "האתגר שניצב בפני מדינת ישראל הוא כזה שמדינות אירופה לא עומדות בו. הוא נובע גם ממיקומה של ישראל בין אסיה ליבשת אפריקה".