משה לדור (צילום: חדשות 2)
מתח ביקורת על הסחבת, לדור, ארכיון | צילום: חדשות 2

פרקליט המדינה לשעבר משה לדור מותח היום (שבת) ביקורת חריפה על התנהלות המערכת המשפטית בפרשת "ביבי-טורס", שאותה החליט היועץ המשפטי יהודה וינשטיין לסגור. "הסחבת בחקירות ביביטורס הביאה לתוצאות - התקדמו עם הבדיקה מעט מדי ומאוחר מדי, ולא הגיעו לשלילת החשדות אלא למסקנה שתהליך החקירה בשלב זה לא יתקדם כי אין סיכוי לאסוף ראיות", טען לדור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"בפרשות מהסוג הזה קשה לפעמים לחקור כי אין הרבה אנשים שמוכנים להעיד", אמר לדור במהלך אירוע "שבתרבות" שהתקיים בבאר שבע, ימים ספורים לאחר ההחלטה לסגור את התיק. "בישראל תהליך כזה מתמשך המון זמן, והשיטה המנסה להיות זהירה אורכת זמן רב שפוגע ביעילות ההליך. וכך מופחת הסיכוי לתוצאת אמת".

בהמשך דבריו התייחס לדור גם לפרשת מסמך הרפז, בה המליצה המשטרה על הגשת כתב אישום נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי: "השאלה המשמעותית היא באיזו מידה מצליחים לפעול בזירה המשפטית מבלי להיות מושפעים מלחצים של התקשורת. לתקשורת יש השפעה עצומה על כולנו, בעיקר על אלה שמגיעים לחדרי החקירות, וקראו את העיתון לפני שהגיעו".

לדור אמנם סירב להתייחס לפרשה מפורשות, אך הדגיש כי "מערכת החקירה שלנו אינה פועלת בקצב משביע רצון. ההליך ארוך ומסורבל מדי. אני מעריך שהשאלה המרכזית בנושא הזה היא – האם ההתנהגות הלא ראויה היא גם פלילית".

היועמ"ש: בדיקה בפרשת מעון רה"מ (צילום: AP)
"הופחת הסיכוי לתוצאות אמת" | צילום: AP

בהמשך דבריו מתח ביקורת לדור גם על הקשר בין גורמים במערכות הציבוריות לבין הרבנים, שנחשף בין השאר בפרשת ארביב והרב פינטו: "בכל פעם שאני רואה דמות מהציבוריות הישראלית בחצרות רבנים אני לא מבין מה הם עושים שם. הבנתי אחר כך שהם מגיעים לשם כדי לעשות עסקים או לקבל קידום".

הפרקליט לשעבר חשף גם את אבחנותיו על הרשעתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט במשפט הולילנד, וטען כי התיק המשמעותי לא היה מגיע להרשעה ללא עד המדינה שמואל דכנר ז"ל: "השחיתות בפרשה הזו הגיעה לשמיים, מבחינת המעורבים והגודל. בפרשת הולילנד לא היה תיק אלמלא דכנר היה מגיע מיוזמתו - זו הייתה יד המקרה, רק בגלל שדכנר נקלע למצוקה מול היזמים. עד שהגיע, הראיה היחידה הייתה התמונה של הפרוייקט, שמתרומם לשמיים".

בשבוע שעבר פורסמו שמות המועמדים לבית המשפט העליון, בהם היועץ המשפטי לממשלה לשעבר מני מזוז. לדור שיבח את מזוז וטען כי מדובר ב"אחד המשפטנים המנוסים והאפקטיבים במערכת המשפטית. זה לא אומר שכל ההחלטות שלו הייתה מקובלת עלי, אבל הוא מביא כמועמד לעליון את הכשירויות המתאימות והראויות ביותר, ואני מקווה מאוד שימונה לשופט בעליון, זו ברכה למדינת ישראל".