קופ"ח כללית, ארכיון (צילום: חדשות 2)
גבו כספים מניצולי שואה שלא כדין | צילום: חדשות 2

קופת חולים כללית תתחיל להשיב לניצולי שואה כספים בעקבות גביית יתר - כך הוחלט במסגרת הסדר פשרה שנחתם בין קופת החולים לבין תובעים בתביעה ייצוגית. התביעה הוגשה בשנת 2010 באמצעות עו"ד עמנואל סולומונוב לבית המשפט המחוזי בחיפה על סך של יותר מ-81 מיליון שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתביעה הייצוגית טענה ניצולת שואה, שבינתיים הלכה לעולמה, כי קופת חולים כללית גבתה ממנה ומניצולים אחרים תשלומים עבור תרופות וטיפולים למחלות הקשורות בייסורי השואה. זאת, למרות שקיבלה כסף מגרמניה עבור מימון הטיפול בנזקים שגרמו הנאצים - כסף שאותו התחייבה שלא לגבות מהניצולים המבוטחים אצלה. כך למעשה קיבלה הקופה תשלום כפול - הן מהגרמנים והן מניצולי השואה.

ההייטק למען ניצולי השואה וההנצחה (צילום: רויטרס, חדשות)
הקופה קיבלה תשלום כפול | צילום: רויטרס, חדשותבהסדר הפשרה שקיבל בשבוע שעבר תוקף של פסק דין נקבע כי כללית תחל להשיב לניצולי השואה את הכספים שגבתה למרות שלא הייתה אמורה לגבותם. בהסכם הוחלט כי קבוצה קטנה יחסית של ניצולי שואה תקבל את כספה בחזרה - מבוטחי הקופה שהוכרו כניצולי שואה יזכו להשבת הכספים ששילמו מהתאריך 22.7.94 ועד 31.12.94 בלבד. הזמן הקצר נובע מכך שבחודש יולי 94' נכנס לתוקפו החוק המאפשר להגיש תביעות ייצוגיות, אך בשנת 95' נקבע כי כל מחלוקת בין קופת חולים למבוטחיה תידון בבית הדין לעבודה.

תביעה דומה הוגשה גם לבית הדין לעבודה וזה צפוי להכריע בקרוב האם לקבל הסכם פשרה זהה לזה שקיבל בית המשפט המחוזי. הסכם פשרה זה יחול על כלל ניצולי השואה שנפגעו - לא רק אלה ששילמו כספים במהלך 94'. גורם משפטי העריך כי בשל עיקרון אחידות הדין סביר שגם בית הדין לעבודה ייקבל את הסכם הפשרה אליו הגיעו הצדדים וכך יזכו הניצולים להשבה מלאה של הכספים שנגבו מהם.

"החסירו מאות מיליונים מניצולי השואה"

בכתב התביעה נטען כי משנת 1967 מקבלת קופת חולים כללית את הפיצויים מהגרמנים. "בשנת 2007 קיבלה הקופה מגרמניה על 9,000 ניצולי שואה מבוטחים סכום של 18 מיליון שקלים", מפרטת התביעה. התובעים טוענים כי אפילו אם מפחיתים את ההוצאות של הקופה מהסכום לו זכאי כל ניצול ומכפילים את הסכומים מ-1967 ועד מועד הגשת התביעה מגיעים לסכומים אסטרונומיים של מאות מיליוני שקלים שנגבו מניצולי שואה שלא כדין.

במהלך הדיונים על ההסדר הביעו היועץ המשפטי לממשלה והמועצה הישראלית לצרכנות הסתייגויות שבעקבותיהן תוקן ההסכם, בין היתר, בנוגע למנגנון יידוע הניצולים על זכאותם להחזר כספי. בשל היותם של הניצולים אוכלוסייה מוחלשת ומבוגרת קבע השופט אלכסנדר קיסרי כי קופת החולים תחזיר לניצולים, שפרטי חשבון הבנק שלהם ידועים לה, את הכסף שלו הם זכאים מבלי שהניצולים יצטרכו כלל לפנות לקופה.

מקופת חולים כללית נמסר בתגובה: "בית המשפט קבע כי התביעה הייצוגית שהוגשה מעוררת קשיים משפטיים ועובדתיים רבים וסיכויה להתקבל נמוכים, על כן הציע לצדדים לפנות להליך גישור לו הסכימה הכללית. במהלך הליך הגישור הוגשה על ידי המגשר הצעת הסדר שהתקבלה על ידי התובעת ועיקרה מתן החזר כספי לדמי השתתפות עצמית ששולמו בגין תרופות וטיפולים למחלות מוכרות של קבוצה מוגדרת של ניצולי שואה באם ימצאו כזכאים. כמו כן, ההסכם מגדיר את המנגנון לאופן היידוע של הקבוצה בנוגע להסדר. ההסדר הובא לאישור בית המשפט, נבחן על ידי המועצה הישראלית לצרכנות והיועץ המשפטי לממשלה, אלה לא התנגדו לו, ולאחר שבית המשפט שמע את עמדות כל הצדדים מצא כי מדובר בהסדר ראוי שיש לאשרו. מאז ומתמיד פעלה כללית למען ניצולי שואה לרבות בעניין החזר דמי השתתפות עצמית לזכאים והסכם זה בא לעגן את האופן בו נהגה הכללית".

לפניות לכתב: ItaiA@ch2news.tv