בכנס לשכת עורכי הדין בירושלים נאם היום (שני) שר המשפטים הזמני חבר הכנסת אמיר אוחנה, לראשונה מאז כניסתו לתפקיד בשבוע שעבר. בנאומו, הגן על אלו המבקרים את התנהלות מערכת המשפט: "מי שרוצה מערכת משפט נקייה משיקולים זרים, חזקה וצודקת - חייב להיות מוכן לבקר אותה". שר המשפטים התייחס גם ליוזמות החקיקה: "אין שינוי היכן שיש מחסום בפני כל ביקורת והתיקון לא יבוא אם ניכנע לזעקות שבר על 'קץ הדמוקרטיה' ו'מיטוט שלטון החוק' על כל תזוזה מהמצב הקיים". אוחנה: הרשות השופטת - הכי פחות דמוקרטית משלוש הרשויות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שר המשפטים נאם לראשונה והביע את תפיסת עולמו בנוגע למערכת המשפט בישראל: "האם ניתן לטעון ברצינות כי אין מקום לשינויים במערכת? האם לא היינו רוצים לראות במערכת המשפט יותר פלורליזם, לשמוע מגוון רחב יותר של דעות? האם בעולם משפטי המתאפיין ב"ירידת הפורמליזם ועליית הערכים", אין חשיבות קריטית לריבוי דעות?".

אוחנה התייחס גם לפעילות הוועדה למינוי שופטים: "האם ניתן לטעון ברצינות כי האופן שבו מתמנים שופטים מאפשר את הפלוראליזם הנדרש? האם המערכת המשפטית שקופה דיה? האם הציבור יודע על האופן בו מתנהלת מערכת המשפט, בו מתקבלות ההחלטות? האם ניתן להתעלם מתחושת הציבור שהולך וגדל הפער שבין המושגים "משפט" ו-"צדק"? מי שתחושת הצדק עוד מפעמת בו, מי שחיפוש האמת היא עדיין נר לרגליו, חייב לשאול את עצמו את השאלות הללו".

שר המשפטים הבהיר כי בימיו כעורך דין ראה שופטים "ישרים והגונים, חדורי תחושת שליחות". אוחנה הדגיש שראה גם שופטים שהתנהגו אחרת והוסיף: "דבר אחד לא ראיתי - שופטים שנבחרו על ידי הציבור. מכיוון שכך, אין מנוס מהמסקנה שהרשות השופטת היא הפחות דמוקרטית מבין שלוש הרשויות. היושבים בה לא יישאו באחריות לתוצאות החלטותיהם, ולא יבואו בפני הציבור אחת לארבע שנים לבקש ולקבל – או לא לקבל – את אמונו מחדש".

חושש מתפירת תיקים. השר אוחנה
שר המשפטים אוחנה בנאום, היום | צילום: נועם ריבקין פנטום פלאש 90, חדשות

שר המשפטים אוחנה: על הרשות השופטת אין לא איזונים ולא בלמים

אוחנה העביר בנאומו ביקורת מרומזת על המערכת המשפטית, ואמר כי אינו רואה שהמערכת פועלת ב"איפוק מיוחד" במסגרת פעילותה - ככל הנראה מתייחס להתערבות בית המשפט בפעולות חקיקה של הכנסת. "אני רואה רק רשות אחת שאין עליה לא איזונים ולא בלמים, זולת אלה שהיא מואילה לגזור על עצמה", אמר.

שר המשפטים מהליכוד השמיע בפני עורכי הדין והנוכחים באולם קריאה לשיתוף פעולה ועבודה משותפת: "לא באתי לחיים הפוליטיים כדי לרצות את כולם. באתי עם סט של ערכים ואמונות במטרה להגשימם ולממשם. חלקכם ודאי מזדהה איתם וחלקכם איננו, ממש כמו בציבור הכללי. אך כפי שהיינו שותפים בעבר למאבק צודק, מאבק עז ורווי יצרים ותככים, אני מבקש מכם להמשיך את השותפות הזאת למען מערכת משפט טובה יותר, נכונה וצודקת יותר. בואו נאבק יחד כדי להגביר את אמון הציבור במערכת המשפט, ובואו נהיה חלק ממערכת משפט הראויה לאמון זה".