יומיים לאחר התקיפה והתקרית הדיפלומטית - כתב האישום הוגש: הישראלי שנעצר בחשד ליריקה על השגריר הפולני הואשם היום (חמישי) בשתי עבירות. בהליך מזורז הוגש נגד האיש, אריק לדרמן שחגג השבוע יום הולדת 65, כתב אישום באמצעות מחלקת התביעות של המשטרה. בכתב האישום נטען כי לדרמן ירק שלשום פעמיים לעבר השגריר מארק מגירובסקי במעשה שנחשב תקיפה - וגם איים על נהגו של השגריר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

ללדרמן מיוחסות עבירות של איומים ו"תקיפה סתם". המשטרה הודיעה כי תזמן 13 עדי תביעה, בהם גם שגריר פולין בישראל והנהג שלו, מארק צ'ורוס. במשטרה ציינו כי המעשים מהווים איום על הנהג "בכוונה להפחיד או להקניט", וכי היריקה כלפי השגריר מהווה תקיפה שלא כדין.

כך מתואר המקרה בכתב האישום: "ביום שלישי בשעה 13:11, הגיע הנאשם אל שער השגרירות בתל אביב. הנאשם נעמד במרכז נתיב הנסיעה ומנע את המשך נסיעתו של הרכב" - כאשר השגריר ישב במושב האחורי. "בתגובה הנהג צפר, על מנת שהנאשם יאפשר את המשך נסיעתם, אך הנאשם לא סר מן הדרך. מיד לאחר מכן ניגש הנאשם אל חלון הנהג, אחז ברכב והכה בגג הרכב בחוזקה באמצעות ידיו".

במשטרה ציינו כי השגריר הורה לנהג לבלום והחל לצלם את הנאשם במכשיר הטלפון שלו. לאחר מכן, כך על פי כתב האישום, הנאשם "איגף את הרכב וניגש אל הדלת האחורית-ימנית, שלצידה ישב השגריר, פתח את דלת הרכב וירק שתי יריקות על גופו של השגריר".

פרקליטו של הנאשם, עו
פרקליטו של הנאשם, עו"ד ג'והן | צילום: החדשות

עו"ד דודו ג'והן, שמייצג את לדרמן, אמר בשיחה עם החדשות כי לדרמן חזר לשגרה ואינו עצור: הוא שוחרר בתנאים מגבילים, שמבסגרתם נאסר עליו להתקרב לשגרירות. "אין לו שום כוונה להתקרב לשגרירות בכל מקרה וננהל את המשפט כשיתחיל", הוסיף הפרקליט.

"עובד השגרירות כינה אותי 'יהודון'"

אתמול התנצל לדרמן על המקרה והוסיף: "משפחתי חוותה את תלאות השואה בפולין ופנייתי לשגרירות הייתה בענייני השבת רכוש. במסגרת פנייתי זו נתקלתי ביחס מכפיש מצד אחד מעובדי השגרירות אשר כינה אותי בשפה הפולנית בכינוי יהודון. אמירה זו עוררה בי תחושות קשות מאוד".

"מיד לאחר מכן עזבתי את הכניסה למשרדי השגרירות והתחלתי לצעוד אל עבר רכבי שחנה ברחוב סמוך לשגרירות", הוסיף. "המדרכות המשובשות באזור הקשו על מעבר נוח, וצעדתי בתמימותי בכביש, כאשר תוך כדי כך הגיח מאחורי רכב אשר צפר לי בחוזקה וגרם לי לבהלה. על כך הבעתי תרעומת כפי שהבעתי ובאופן עליו אני מצר".

עוד אמר לדרמן: "אני מבקש להבהיר כי בוודאי לא ידעתי על זהותו של יושב הרכב או תפקידו ובוודאי שלא ידעתי ששגריר פולין בישראל נמצא ברכב. בעקבות זאת, אבקש להביע את התנצלותי הכנה על שאירע ואף ביקשתי מבאי כוחי לפנות למשרדי השגרירות בבקשה להתנצל בפני השגריר. אני מקווה שבכך האירוע יבוא לכדי סיום ויישמר בפרופורציות המתאימות".

שגרירות פולין בישראל
שגרירות פולין בישראל | צילום: רויטרס, חדשות

אתמול, לאחר שפורסמה התקרית ולדרמן נעצר, החל קרב גרסאות בין פולין לישראל סביב התקרית. השגריר עצמו הכחיש אמש את הטענות שנשמעו מצד היורק, על כך שעובד בשגרירות קרא לעברו התבטאות אנטישמית וכינה אותן הזויות ושקריות. "קראתי כמה טענות הזויות על התנהגות ושפה לא ראויה מצד איש אבטחה בשגרירות פולין בישראל", צייץ השגריר מארק מגירובסקי. "זה פשוט לא נכון. הוא איש נאמן, חרוץ, מאומן היטב ועדין. בחודשיים שהוא עובד אצלנו הוא פגש יותר מאלפיים איש, ללא אף תלונה".

קודם לכן פרסם משרד החוץ הפולני הודעת גינוי רשמית לתקרית החריגה שהתרחשה אתמול מחוץ לבניין השגרירות בתל אביב. "משרד החוץ מביע דאגה מהמתקפה הפיזית והמילולית נגד שגריר פולין בישראל מארק מגירובסקי, שאירעה ביום שלישי, 14 במאי, מול הנציגות הדיפלומטית של פולין בתל אביב", נכתב בהודעה. "כל פעולה מסוג זה שמכוונת נגד סגל דיפלומטי ראויה לכל גינוי".

בהודעה נמסר גם כי שגרירת ישראל בפולין, אנה אזרי, זומנה לשיחת נזיפה במשרד החוץ הפולני. במהלך השיחה אזרי היא גינתה את התקרית והבטיחה שהרשויות בישראל יסייעו כדי לברר את נסיבות האירוע במלואן.
"לצד הקריאה לפעולה מהירה של משטרת ישראל במעצר התוקף, אנו קוראים לרשויות בישראל להבטיח שדיפלומטים פולנים יזכו להגנה ראויה ואפקטיבית בישראל, כפי שקורה עם דיפלומטים ישראלים בפולין", נכתב בפנייה. "אנו מקווים שהרשויות בישראל יעשו כל מאמץ להביא לדין את האחראים ולמנוע הישנות של מקרים דומים המכוונים נגד דיפלומטים". גם במשרד החוץ הישראלי הביעו צער על התקרית וקיוו כי הרשויות יטפלו במעשה.