ממשיך במתקפה על ברק. נתניהו (צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות)
השימוע - בתחילת אוקטובר | צילום: הדס פארוש, פלאש 90, חדשות

השימוע של ראש הממשלה נתניהו ייערך בתחילת חודש אוקטובר - כך הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שבכך דחה את בקשתו של ראש הממשלה לדחות את ההליך פעם נוספת בעקבות ההליכה לבחירות: "פיזור הכנסת וקיומן של בחירות חדשות אינם יכולים כשלעצמם להוות שיקול".

לקריאת המסמך המלא לחצו כאן

עו"ד גיל לימון, עוזר בכיר ליועמ"ש, שיגר מכתב לעו"ד עמית חדד, פרקליטו של נתניהו שבו התייחס לבקשת הדחייה הנוספת לשימוע שהגיש אתמול בשמו של ראש הממשלה - שבו כתב כי עבודת התביעה "מבוססת על ניתוק, ככל הניתן, בין המסלול המשפטי בו מתנהלים התיקים הפליליים לבין המסלול הפוליטי, על התהפוכות המאפיינות אותו. הדבר נכון בשגרה, כמו גם בתקופת בחירות".

אביחי מנדלבליט (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
היועמ"ש מנדלבליט | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

עוד נכתב כי היועמ"ש סבור, גם לאחר פיזור הכנסת, שפרק הזמן שניתן לנתניהו מאז פרסום כתב החשדות נגדו ועד לשימוע "הוא פרק זמן מספק, המאפשר להיערך לשימוע בצורה ראויה, אף בשים לב לנסיבות העניין המיוחדות".

"בנסיבות אלו, ולאחר שקילת מכלול השיקולים והאינטרסים הרלוונטיים, ובשים לב לעיקרון שתואר לעיל בדבר הניתוק בין המסלולים המשפטי והפוליטי, הקשור קשר בל-יינתק באמון הציבור בטוהר ההליכים הפליליים, לא נמצא כי יש מקום לשנות מהמועדים שנקבעו לקיום השימוע", כתב עוזרו הבכיר של היועמ"ש עו"ד לימון. "לפיכך, נשוב ונבקש כי תאשר במכתב חוזר כי בכוונתך להופיע בשימוע במועדים שנקבעו".

עו"ד עמית חדד (צילום: כפיר זיו, חדשות)
עו"ד עמית חדד פרקליטו של נתניהו | צילום: כפיר זיו, חדשות

התנועה לאיכות השלטון: "תגובה נרפה ורופסת"

בתוך כך, בג"ץ דחה את עתירתה של התנועה לאיכות השלטון משבוע שעבר לקיים את השימוע לנתניהו בחודש יולי, במועד המקורי שקבע היועמ"ש השנה. בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ קבע כי "לרשויות אכיפת החוק מסור שיקול דעת רחב בניהול הליכי שימוע, וכי בהתאם לכך מידת ההתערבות השיפוטית בעניינים אלה תהא מצומצמת ביותר".

על כן נקבע כי "במקרה דנן אין כל עילה להתערבות שיפוטית בהחלטה על קיום השימוע" לנתניהו ב-2-3 באוקטובר השנה. "בין שיקולים אלה נלקחו בחשבון היקף חומרי החקירה ומורכבות התיק, ומן הצד השני נשקלו האינטרסים הציבוריים של אכיפת החוק וייעול ההליכים".

"תגובת היועמ"ש לעתירת התנועה הינה תגובה נרפה ורופסת וכך גם נראה כל הליך השימוע הזה, שהוא פריווילגיה שלא היה זוכה לה כל אדם מן הישוב", נמסר מהתנועה לאיכות השלטון. "על התנהלותו המבישה סביב נושא השימוע בעניינו לא מגיע לרה"מ שום פרס. דחיית השימוע ב-3 חודשים נוסף היא בדיוק זה. פרס על התנהגות מבזה. אנו מקווים שבג"ץ יבין את מה שאזרחי ישראל כבר הבינו, כל בקשות הדחייה של רה"מ הם רק ניסיון להתחמק מהעמדה לדין".