מבוי סתום בחקירת אונס בת ה-7?
הפצ"ר חזר בו מכתב האישום | צילום: חדשות

דרמה בפרשת אונס הילדה בת ה-7 בבנימין: הפרקליט הצבאי הראשי החליט הבוקר (שלישי) לחזור מכתב האישום נגד מחמוד קטוסה - ולשחרר אותו ממעצר עוד היום. עם זאת, בפרקליטות הצבאית ובמשטרה הודיעו כי החקירה נמשכת - גם נגד קטוסה, שעובד בבית הספר שבו לומדת הילדה. אחת הסיבות המרכזיות לביטול האישום הייתה למנוע מפרקליטו של קטוסה את המהלך שנחשף השבוע בחדשות: הגשת תשובה לכתב האישום על מנת "לסנדל" את המשטרה והפרקליטות ולהוביל לזיכוי מלא וגורף.

לקריאת ההחלטה המלאה של הפרקליט הצבאי הראשי לחצו כאן

לקריאת המכתב ששלחה הפרקליטות לבית הדין הצבאי לחצו כאן

אם הייתה מוגשת תגובה וכתב האישום היה מוקרא בבית המשפט ולאחר מכן מבוטל, על פי חוק קטוסה היה מזוכה באופן מלא ולא היה ניתן להמשיך את החקירה נגד קטוסה באישומים שמועלים נגדו. הפרקליט הצבאי הראשי (פצ"ר) אפק עדכן את משפחת הילדה בהחלטה, והבהיר כי החקירה "תתועדף ברמה הגבוהה ביותר, מתוך מטרה למצותה ולהגיע לחקר האמת. החזרה מכתב האישום תאפשר את מיצוי כל כיווני החקירה הנדרשים".

מדובר בתפנית משמעותית דרמטית אבל הפרקליט הצבאי הראשי הדגיש גם שחקירת המשטרה בפרשה הזו תימשך ביתר שאת בכמה כיוונים. גם בשלב זה, קטוסה נחשב לחשוד היחיד אבל החקירה תימשך גם בכיוונים אחרים כדי לגבש כתב אישום חדש על פי הממצאים שייאספו. לא מן הנמנע שכתב האישום החדש שיגובש יהיה נגד קטוסה או נגד חשוד אחר שיימצא.

"לא התגבש סיכוי סביר להרשעה"

עוד הודה הפרקליט הצבאי כי "חזרה מכתב אישום ושחרור נאשם ממעצר, במצב בו יש ראיות מסוימות נגדו לביצוע עבירות מין בקטינה, אינם דבר של מה בכך. ועדיין, בנסיבות העניין, ולאור מארג הראיות שנאספו עד כה, זו ההחלטה הנדרשת מבחינה מקצועית, לעמדת הפצ"ר. החלטה זו גם תאפשר למשטרת ישראל למצות את החקירה עד תום, בלא מגבלות משפטיות על החקירה שנובעות מכתב אישום תלוי ועומד".

"לאחר בחינת חומר הראיות בתיק, השלמות החקירה שבוצעו, וניתוח פעולות החקירה שעוד נכון לבצע, סבר הפצ"ר כי לא התגבש בתיק, לעת הזו, סיכוי סביר להרשעת קטוסה", נכתב במסמך שפרסמה הבוקר הפרקליטות הצבאית בעקבות הביקורת הרבה על התנהלות החקירה. "על כן, החליט הפצ"ר לחזור מכתב האישום ולאפשר למשטרת ישראל להמשיך ולהשלים את החקירה". עוד סיכמו הפרקליטות והצבאית והמשטרה כי "לאחר סיום החקירה, ובמועד הראשון שיאפשר זאת, ייערך הליך בחינה ביחס לאופן הטיפול בתיק, במטרה להפיק את כלל הלקחים הנדרשים
וליישמם".

חשד למעשה מגונה בקטינה
אילוסטרציה | צילום: החדשות

"שומרים את הזכות להגיש כתב אישום חדש נגד קטוסה"

אלמלא סימני השאלה שהועלו בתקשורת, כתב האישום לא היה מתבטל: קטוסה נמצא במעצר כבר 55 ימים ולאורך כל הדרך הוא ועורכי דינו התמידו וטענו לחפותו. בהודעה שנשלחה מהפרקליטות הצבאית לבית המשפט נכתב: "כתב האישום לא הוקרא לנאשם וממילא הוא טרם השיב לאשמה כנגדו ומשפטו טרם החל". עוד צויין בפנייה כי לאור ביטול ההליכים, יש לשחרר את קטוסה ולבטל את הדיון: "התביעה הצבאית שומרת לעצמה את הזכות להגיש כתב אישום חדש נגד הנאשם בעתיד, ככל שיימצא לכך בסיס ראייתי מספק".

"לאחר בחינה נוספת של חומר החקירה החליט הפצ"ר, בהתאם לעמדת כלל גורמי המקצוע המעורבים בטיפול בתיק, כי התשתית הראייתית הניצבת בבסיס כתב האישום אינה עולה בעת הזו כדי 'סיכוי סביר להרשעה'", כך נכתב בהודעת הפרקליט הצבאי. "על כן, לפי הוראות הדין, לא ניתן להמשיך את ההליך הפלילי, ויש לחזור מכתב האישום ולשחרר את קטוסה ממעצר".

הנאשם האונס בת ה-7
כתב האישום בוטל. קטוסה | צילום: חדשות

בפרקליטות מוסיפים כי חקירת הפרשה תימשך גם בעניינו של קטוסה וגם בכיוונים נוספים על מנת למצות את החקירה ולהגיע לחקר האמת. עוד הדגישו בפרקליטות הצבאית: "ככל שיעלו בחקירה ראיות המבססות הגשת כתב אישום חדש, נגד קטוסה או נגד אחרים".

עוד טענו בפרקליטות הצבאית כי "לא ניתן לפרוס את מלוא התמונה העובדתית העולה מתיק החקירה, ואת מכלול הטעמים הניצבים בבסיס החלטת הפצ"ר להפסיק את ההליך הפלילי", והדגישו כי פירוט רחב יותר של הדברים עלול לשבש את החקירה.

הפרקליט הצבאי הראשי, שרון אפק
הפרקליט הצבאי הראשי, שרון אפק | צילום: Roy Alima/Flash90, חדשות

השתלשלות הפרשה: מהתלונה לביטול האישום

הפרקליט הצבאי ציין כי התלונה הוגשה ב-15 באפריל וההורים אמרו כי בתם הותקפה מינית במועד מוקדם יותר. "במסגרת החקירה בוצעו פעולות חקירה רבות, ובראשן גביית עדויות מהקטינה בפני חוקרת ילדים מיומנת. בתוך כך, ביום 1 במאי 2019 הצביעה הקטינה על קטוסה כמי שפגע בה מינית", הוסיף אפק.

עוד ציין הפרקליט הצבאי הראשי: "במסגרת החקירה נאספו ראיות שחיזקו את החשדות נגד קטוסה מעבר לעדותה של הקטינה, לרבות הליכי זיהוי מסוימים והתאמה בין פרטים שמסרה הקטינה לבין ממצאים בשטח".

אפק ציין כי למרות שהמצב הראייתי בתיק היה "מורכב", הוחלט להגיש נגדו אישום בשבוע שעבר. לאחר מכן, לדבריו, "לאחר הגשת כתב האישום, התקבל במשטרת ישראל מידע חדש משמעותי".עוד ציין כי התקיים דיון רב משתתפים עם ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה, גורמים בתביעה הצבאית ובמשטרה – ואפק אף התייעץ עם פרקליט המדינה "נוכח טענות שונות שעלו ושהצדיקו עריכת בחינה מחודשת של תצרף הראיות הניצב בבסיס כתב האישום". בתום הדיון הוחלט על השלמות החקירה שבסיומן תבוצע "הערכה מחודשת של התשתית הראייתית".

לפי מכתב הפצ"ר, "בימים האחרונים ביצעה משטרת ישראל מגוון פעולות חקירה משלימות מהותיות. חלק מממצאי פעולות החקירה חידד את הקשיים הראייתיים שהיו קיימים בתיק". אפק ציין כי אתמול "עדכנה משפחת הקטינה כי ברשותה ראיות נוספות, והללו נמסרו לרשות משטרת ישראל. הראיות נשלחו לבדיקת מעבדה וכן נערכו בעקבותיהן פעולות חקירה, לרבות גביית עדויות. בשלב זה תוצאות הפעולות אינן מחזקות את התשתית הראייתית נגד קטוסה".

בהערכה המחודשת של ממצאי החקירה, לקראת הדיון שהיה אמור להיערך הבוקר בבית המשפט, "הייתה תמימות דעים שחרף המסד הראייתי הקיים בתיק החקירה, אין מקום להמשיך בהליך הפלילי נגד קטוסה, ועל כן נכון לחזור מכתב אישום ולהחזיר את התיק להמשך חקירת משטרה".

אפק הדגיש: "כלל המשתתפים סברו כי קיימות ראיות לכך שהקטינה נפגעה מינית, וכן שקיימת תשתית ראיות מסויימת המצביעה על מעורבות של קטוסה בפגיעה בה. עם זאת, כולם סברו שאין בתיק החקירה כיום די ראיות לביסוס כתב אישום נגד קטוסה. לעמדת כולם, יש צורך בפעולות חקירה נוספות, באמצעותן ניתן יהיה למצות את כלל כיווני החקירה הדרושים, הן ביחס לקטוסה והן בכיוונים נוספים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו