דמאס פיקאדה הוציא אלפים להפגין נגד היחס לבני העדה האתיופית לאחר שפורסם תיעוד שלו מותקף על ידי שוטר יס"מ ללא סיבה. פיקאדה נעצר בגין תקיפת שוטר, אך שוחרר לאחר פרסום הסרטון והשוטר שתקף אותו הודח. הפרקליטות סגרה את התיק מחוסר ראיות, אך פיקאדה לא ויתר ובאמצעות עורך דינו שלח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לשנות את עילת סגירת התיק ל"חוסר אשמה". היום (חמישי) הוא יכול לרשום ניצחון נוסף כשהיועמ"ש הודיע לו במכתב ששלח כי החליט לקבל את בקשתו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לבקשתך היועץ המשפטי לממשלה בחן את הדברים בשנית", נכתב ממשרדו של מנדלבליט לפרקליטו של פיקאדה עורך הדין אייל אבולפיה. "לאחר שסירב מרשך למלא אחר הוראות השוטר ולהתרחק מהמקום, ולאחר דחיפה של אופניו על ידי השוטר ואמירה בוטה מצד מרשך, הפעיל השוטר כלפיו כוח החורג מכוח הסביר".

ניצחון נוסף לדמאס פיקדיה (צילום: החדשות)
ניצחון נוסף לדמאס פיקדיה | צילום: החדשות

פיקאדה נחקר על עבירות תקיפה ואיומים ואחרי בחינת החומרים הוחלט לסגור את התיק נגדו מ"חוסר עניין לציבור". במכתבו כותב היועמ"ש: "עולה כי מעשיו של מרשיך בגינם נחקר בוצעו כתגובה לכוח הבלתי סביר שהופעל כלפיו. נוכח האמור ומכלול נסיבות העניין החליט היועץ המשפטי לממשלה לקבל את בקשתך ולשנות את עילת הסגירה נגד מרשך לעילת 'היעדר אשמה'".

לפני ארבע שנים פורסם הסרטון לראשונה בחדשות Online uבו נראה פיקדה' שהיה לבוש מדים' מותקף על ידי השוטר. הוא היה בדרכו לחגוג את יום הולדתו עם אחיו, כשלפתע שוטר יס"מ עצר אותו מלהתקדם בשל חשד לחפץ חשוד. החייל הצעיר לא הספיק להתווכח והשוטר העיף את אופניו. פיקאדה התנגד והשוטר תקף. התיעוד מראה כיצד הוא דוחף אותו, בועט בו ודורך עליו בעודו על הרצפה, בסיוע מתנדב משטרה נוסף.

עו"ד אייל אבולפיה, סנגורו של פיקדיה (צילום: חדשות)
עו"ד אייל אבולפיה, סנגורו של פיקדיה | צילום: חדשות

את כל האירוע ראתה פנינה בר קול, תושבת השכונה, מחלון ביתה. "כמה בכיתי, פחדתי עליו", אמרה אז. "צעקתי עליהם: תעזבו אותו, מה אתם רוצים ממנו? זה היה לא בסדר. הייתה פה משטרה כאילו זה היה מחבלים. גנבים הם לא תופסים ככה".

"המשכתי להתנגד, כי לא עשיתי כלום", סיפר פיקאדה לפני כשנה במהדורה המרכזית. "הרמתי אבן, אבל כשראיתי אותו שולף את האקדח הורדתי אותה. אמרתי שיעשה מה שבא לו". רק מאוחר יותר גילה כי יש תיעוד לאירוע. "אם לא המצלמה, הייתי כבר מאחורי סורג ובריח", הוא אומר. למרות שכבר עברו מאז מספר שנים, הוא מתקשה להשתחרר מתחושת העלבון הצורב שמתלווה לאירוע ולחקירה במשטרה שאחריה. "השוטר לא ניסה אפילו להבין אותי.