אילוסטרציה
הונתה חברים, משפחה ובנקים | צילום: Elnur Amikishiyev, 123RF

בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (חמישי) 10 וחצי שנות מאסר בפועל על הגננת ממודיעין, מיכל קליינמן-זעירא, שהורשעה בגין שורת מעשי הונאה ומרמה שביצעה במסווה של עסקאות השקעה בנדל"ן. על פי הכרעת הדין, סכום המרמה הכולל בפרשה עומד על יותר מ-18 מיליון שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

כשלוש שנים לאחר שנעצרה, היא הורשעה בשורת עבירות שביצעה במסגרת עוקץ נדל"ן כלפי בני משפחתה, מכריה, חבריה וגם כלפי בנקים וגורמים פרטיים נוספים. היא הורשעה בהלבנת הון, קבלת דבר במרמה, ניסיון לקבלת דבר במרמה, שימוש במסמך מזויף, זיוף מסמך בכוונה לקבל דבר, שימוש במרמה עורמה ותחבולה בכוונה להתחמק ממס, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים והשמטת הכנסות מדוח.

מלבד שנות המאסר בפועל, נגזרו עליה גם שנתיים מאסר על תנאי, קנס בסכום של 1.2 מיליון שקלים (או 18 חודשים מאסר תחתיו) ופיצוי לקורבנותיה בסך מאות אלפי שקלים.

הציגה מצגי שווא וניצלה יחסי קרב ואמון

על פי הכרעת הדין, קליינמן-זעירא "ניהלה פרשיית מרמה מתוחכמת, רחבת היקף וממושכת" שבמסגרתה רכשה מספר נכסי נדל"ן שאת חלקם הפכה לנכסים מניבים. בהמשך היא רכשה מספר מגרשים שעליהם בנתה בתים ומכרה אותם ברווח. "היא יצרה תדמית של יזמית נדל"ן מצליחה והחלה להציע לסביבתה הקרובה, ואנשים נוספים, ליטול חלק במסע ההצלחה", נכתב בגזר הדין.

במסווה של עסקאות השקעה בנדל"ן, היא הציגה שורת מצגי שווא חמורים ביחס למהות ההשקעה וההסכם שביניהם. מצגי השווא לוו בין היתר בשימוש במסמכים מזויפים, בניצול יחסי קרבה ואמון ששררו בין הנאשמת לקורבנותיה ובניצול תדמיתה כיזמית נדל"ן עשירה ומצליחה. מלבד זאת היא גם לקחה הלוואות מבנקים שונים באמצעות מסמכים מזויפים ומצגי שווא ביחס למצבת הנכסים שבבעלותה.

שיטתיות, תחכום ועזות מצח

כמו כן, השופט הסביר בגזר הדין כי "הרשעת הנאשמת משקפת חומרה יתרה מכל זווית אפשרית, לרבות ביחס לסכומי הכסף, למידת הפגיעה במתלוננים, לשיטתיות, לתחכום, לעזות המצח ולהיקף הרב החוזר והנשנה של מצגי השווא ושל השימוש במסמכים מזויפים".

"נסיבותיה האישיות של הנאשמת, נוף חייה הקשה, החרטה שהביעה, אף שהגיעה באיחור ולא מנעה מקורבנותיה את שחזור הטראומה מעל דוכן העדים. העובדה שזוהי הסתבכותה הראשונה בפלילים ושהייתה הראשונה מאחורי סורג ובריח - מצדיקים השתת עונש שאינו ברף הגבוה ביותר של המתחם המשוקלל אך בסמוך לו".