נתניהו ורבן (צילום: יונתן סינדל/פלאש 90, חדשות 2)
שרה נתניהו ושירה רבן, ארכיון | צילום: יונתן סינדל/פלאש 90, חדשות 2

תביעת העובדת נגד שרה נתניהו - התצהיר נחשף: היום (ראשון) הוגש לבית הדין האזורי לעבודה התצהיר של שירה רבן, עובדת לשעבר במעון ראש הממשלה. בתצהיר כתבה רבן, בת 26 ואם לשלושה: "לא קל עבורי לתבוע את הגב' נתניהו או מי ממשרד ראש הממשלה וזאת בשל אמונתי ודתי והמגבלות המוטלות עלי כחלק מהעדה החרדית בירושלים". בתצהיר מפורט עימות פיזי בין השתיים - לדברי רבן גרם להפסקת עבודתה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

רבן הוסיפה בתצהיר כי לא הכירה את הטענות כלפי שרה נתניהו בשל אופי חייה. "שרתתי את הגב' נתניהו בקומה השנייה בלבד בפועל בתקופה שבין 3.9.2017 ועד ליום 1.10.2017, עת נסתי על נפשי ולא שבתי למעון ראש הממשלה". עוד צירפה רבן את ההודעות ששלחה לעובדת נוספת, נילי קדוש - וביקשה לזמן אותה לעדות במשפט.

באחת ההודעות כתבה: "אני מרגישה חופשייה אבל לפעמים סוג של מוצפת רגשית, או כמו אחרי טראומה..מה שבטוח שיצאתי משם עם שמחה ואמונה. מדהים לראות אנשים כ"כ גדולים עם חיים כ"כ קטנים. אשכרה השם הכניס אותי לשם לחודש נטו בשביל להעריך את החיים שלי, את בעלי ואפילו את זה שהילדים מלכלכים את הבית ... חיים!". לטענתה של רבן, "הגב' נתניהו בוחרת למצוא נשים מהמגזר החרדי 'שיעמדו עליה לשרתה' ושיקוליה עימה והכל באמצעות הגב' רבקה פאלוך, הממונה על המגזר החרדי במשרד רוה"מ".

מעון רה
מעון ראש הממשלה בירושלים, ארכיון | צילום: חדשות 2

לדברי רבן בתצהיר, "סביבת העבודה הפוגענית והבלתי נתפסת שהייתה לי כללה בין היתר: צעקות רמות, השפלות - 'את גוש של כלום'; 'את לא שייכת למשפחת נתניהו'; 'לו הייתי יודעת שאת כזאת נמוכה לא הייתי מקבלת אותך לעבודה' ועוד הטחות אשמה לא מבוססות ואף איומים מילוליים ופיזיים". רבן טענה כי שרה נתניהו הנהיגה "נוהל קנסות" - והודיעה לה כי תידרש לשלם על נזקים: כמו כן לא הורשתה, כך לטענתה, ללכת לשירותים בקומה השנייה, לאכול, לשתות או לנוח.

לטענתה, חרפות ועלבונות היו "עניין שבשגרה בקומה השנייה במעון ראש הממשלה. הדבר הטיל מורא ופחד עליי ועל נילי שעבדה עימי, שלא פעם הפכו תקריות פעוטות להתפרצויות זעם קשות שיכלו אף להסתיים באופן קשה, כפי שאירע ביום מנוסתי. הייתי עדה בזמן עבודתי הקצר והאינטנסיבי להתקפות הזעם של גב' נתניהו בהם הייתה מושכת בשערות ראשה תוך שהיא צועקת וממלמלת כשדמעות זולגות מעיניה, נושכת את שפתיה, מלהיטה עצמה בחימה ובכעס, מוחאת כפיים כשידיה רועדות ופניה מאדימות".

"הטילה מורא ופחד", רבן נגד נתניהו | צילום: Miriam Alster/Flash90, חדשות

בתצהיר חושפת רבן את נהלי העבודה במעון וציינה: "לאחר שאני וחברתי לעבודה היינו נוקשות על דלת חדר השינה של הגב' נתניהו, נדרשנו לעמוד בעמידה זקופה לפחות 4 מטר מהדלת, לעיתים כשאחזנו באוויר בפרטי הלבוש של הגב' נתניהו, בכדי לא לגרום לזיהומם, אף אם היה מדובר בהמתנה של דקות ארוכות מול דלת סגורה". במקרה שבו נשענה על ארון נעליים ספגה לדבריה "זעקות שבר" ושרה נתניהו דרשה ממנה לחטא את עצמה: "גב' נתניהו הסבירה לי כי היא חסה עלי ובפעם הבאה אשלח לביתי להתרחץ, לחטא את עצמי ולשוב לעבודה, כל זאת על חשבוני".

כפי שפורסם בחדשות, בתצהיר נטען כי גם יאיר נתניהו היה מעורב ביחס הנוקשה לעובדים: "לגב' נתניהו חבר אף בנה הבכור, מר יאיר נתניהו, שהיה עורך לנו מסדרי ניקיון, עת היה מעביר את אחת מאצבעותיו במקום גבוה אליו טיפס, מקום שאינו בהישג יד העובדת הסבירה. המסדר היה מלווה ביחס משפיל, תוך שהוא מתסיס את אימו להעניש אותנו ובלשונו: 'אימא, בואי תראי, הם לא ניקו פה".

יאיר נתניהו (צילום: פלאש 90, חדשות)
ערך לעובדות מסדרי ניקיון, יאיר נתניהו | צילום: פלאש 90, חדשות

לדבריה, כבר בריאיונות המקדימים שאלו אותה כיצד תתמודד אם יצעקו עליה. "במהלך הריאיון הגב' נתניהו התעניינה לדעת האם בבעלותי רכב מאחר שאינה סובלת עובדים מאחרים וכלשונה: 'גם איחור של דקה זה סוף העולם מבחינתי'. הגברת נתניהו ביקשה ממני להיות זמינה אף במוצאי שבת והודיעה לי כי אעבוד 6 ימים בשבוע".

כך תיארה שירה רבן את ניסיון התקיפה לכאורה מצד רעיית רה"מ:

"כפי שהתריעו בפניי עובדי המעון, מיד עם תחילת עבודתי דרשה ממני הגב' נתניהו לעבוד שעות רבות יותר מהקבוע ב'הודעה על תנאי העסקה', ללא כל התחשבות בצרכיי האישיים כמו הפסקות, אכילה וכיוצא בזה, ובוודאי ללא התחשבות בעובדה שאני אם ל-3 ילדים קטנים. על רקע זה, ועל רקע התרעמותה של הגב' נתניהו על כך שהעזתי לדרוש את שסוכם עמי, נוצר מתח רב בינינו אשר הגיעו לשיאו ביום 1.10.2017. באותו בוקר הגב' נתניהו דרשה מנילי וממני לפרוק מזוודה. לקראת סיום מלאכת פריקת המזוודה הגב' נתניהו כעסה מאחר שלדעתה 'נעלם' זוג נעליים. הגב' נתניהו גערה בנילי וכשסיימה לצווח עליה, פנתה אלי באמירות שהדעת לא סובלת, בין היתר, 'מי את בכלל'; 'את לא מבינה ולא קולטת'; 'אין כלום בתוך הראש שלך' ועוד".

שרה נתניהו בבית המשפט (צילום: רויטרס, חדשות)
שרה נתניהו בבית המשפט, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"לאחר שסיימה לגעור בי, ביקשה ממני להישבע ביושב במרומים שפעלתי בהתאם לכללים וכי לא המרתי את פיה כשדרשה את פריקת עשרות הסבונים ותחליבי רחצה מהמזוודות. הגב' נתניהו לא הרפתה ובסערת רגשות התקרבה אלי בצעקות שבר, עד אשר הרימה יד בכדי להכות אותי. המומה ונסערת פרצתי בבכי ותוך שאני פוסעת לאחור ומנסה לחמוק מנחת זרועה של הגב' נתניהו, קראתי: 'מה את רוצה ממני, אני מפחדת ממך, תעזבי אותי תניחי לי'. הגב' נתניהו נראתה מפחידה עם עיניים אדומות וזולגות דמעות וכשהתקרבה אליי יכלתי להריח את ריח האלכוהול מפיה. וכשהיינו צמודות במרחק אפס, או אז הרימה הגב' נתניהו את שתי ידיה, כנראה, בכדי להלום בי ואני ניצלתי את ההזדמנות התכופפתי, וחמקתי מתחת לידיה המונפות אל החדר שבו מאופסן תיקי האישי ובתוכו בגדיי. שמעתי ברקע טריקת דלת" בהמשך הצהירה: 'מעולם לא חשתי כה מפוחדת, מאוימת ומושפלת ואיש לא הרביץ לי. יצאתי ממעון ראש הממשלה ולא שבתי עוד".

עו
עו"ד נעמי לנדאו | צילום: סטודיו גילי ומירית, חדשות

עו"ד נעמי לנדאו, מומחית לדיני עבודה, המייצגת את שירה רבן, מסרה עם הגשת התצהיר: "עצוב וכואב לראות ששרה נתניהו וכל המעגלים המקיפים אותה לא למדו את הלקח ולא הפנימו את פסק הדין המהדהד של בית הדין הארצי לעבודה בעניינם של מני נפתלי וגיא אליהו. לא ייתכן שההתעללות בעובדים נמשכת באופן שגרתי, כמו היינו בעידן של אדונים  ומשרתים. הגיע הזמן שהמדינה תיקח אחריות על מה שמתחולל במעון רוה"מ, ותחיל פיקוח צמוד והדוק על אופן העסקת העובדים במקום, לפני שיקרה שם אסון".

לדבריה, "מוסדות המדינה חייבים לקחת אחריות על העובדים במעון רוה"מ, בדיוק כפי שהיו עושים בארגונים אחרים, ולא להפקירם בידי מי שבית הדין כבר קבע לגביו כי הוא מעסיק מתעמר. מטרידות אותי מאוד השמועות כי במעון רוה"מ הוחלט לכאורה על העסקת עובדים זרים, באופן שיקל על הגברת נתניהו להמשיך להתעמר בעובדיה, רחוק מעיני הציבור. העסקה פוגענית שכזו לא היתה יכולה להתקיים בשום מקום אחר בעולם והגיע הזמן לשים לה סוף גם כאן בישראל".

 

עו"ד יוסי כהן, פרקליטה של הגב׳ נתניהו מסר בתגובה: "שירה רבן ועורכי דינה הנואשים ממשיכים להכפיש את הגב׳ נתניהו באמצעות שקרים ממוחזרים ומרושעים, בניסיון לסחוט שלא ביושר סכום אסטרונומי של  כרבע מיליון ש״ח על העסקה של פחות מחודש ימים במעון ראש הממשלה, שמתוכם שהתה רבן במחיצת הגב׳ נתניהו שעות בודדות בלבד. נשיא בית הדין כבר קבע נחרצות שכתב התביעה שהם הגישו כולל טענות לא רלוונטיות, מנוסח בלשון מכפישה ולא עניינית וזאת רק לצורכי תקשורת. בבוא היום נציג כיצד, מדוע ועל ידי מי הומצאו הטענות ההזויות האלה. אנו בטוחים שהאמת תנצח והצדק יצא לאור".