פעיל החרם יגורש מישראל (צילום: רויטרס, חדשות)
פעיל החרם יגורש מישראל | צילום: רויטרס, חדשות

בית המשפט המחוזי בירושלים דחה היום (שלישי) את עתירתו של פעיל החרם עומר שאקיר והודיע כי יגורש מישראל בתוך שבועיים. בכך קיבל בית המשפט את עמדתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שאמר כי "אין לאף גורם זר זכות לשבת בישראל בזמן שהוא פועל כדי לפגוע באזרחיה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאור התיקון לחוק הכניסה לישראל המאפשר למנוע מתן אשרת שהייה בארץ לפעילי חרם, המליץ השר ארדן לשר הפנים דרעי שלא לאשר את המשך שהייתו של עומר שאקר, נציג ארגון Human Rights Watch בארץ עקב פעילותו לקידום חרם על ישראל.

השר ארדן: "אני מברך את בית המשפט. אמשיך להיאבק כדי לגבות מחיר מפעילי החרם. שאקיר מתחפש לפעיל זכויות אדם אולם חלק נכבד מפעילותו הוא קידום חרמות כנגד ישראל . פעילי החרם חייבים להבין שמה שהיה לא יהיה עוד״.

השר ארדן (צילום: החדשות‎)
השר ארדן | צילום: החדשות‎

עוד לפני שהצטרף לארגון HRW כשהיה סטודנט באוניברסיטת סטנפורד, הקים שאקיר ארגון הקורא לחרם ומשיכת השקעות, לאורך השנים הוא קרא באופן עקבי לתמיכה ב- BDS בכנסים ודיונים וחתם על עצומה למנוע הגעת משלחת מוסלמית לישראל.

גם לאחר שהצטרף לארגון ונכנס לישראל, המשיך לעודד פעילות במישור החרם באמצעות התבטאויות בערוץ הטוויטר האישי שלו. הוא היה מעורב באופן אישי בפעילות להחרמת מועדונים מישראל על ידי פיפ"א, וכן פעל להביא להשעייתה של ישראל מפיפ"א. שאקר אף נסע בעצמו לבחריין במטרה להפעיל לחץ על פיפ"א להביא להשעיית מספר מועדונים באיו"ש.

"בית המשפט אמר את המובן מאליו", אמרה נשיאת ארגון שורת הדין ניצנה דרשן-לייטנר. "אין זכות כניסה לארץ, וודאי לא זכות לעבוד, למי שפועל לפגיעה במדינת ישראל וחותר תחתיה. עומר שאקיר הוא זה שדחף את Airbnb להחרים את הבתים בהתנחלויות ואף התגאה בכך לאחר שאלה נכנעו לתכתיביו. הוא דומה לילד שרצח את הוריו ומבקש רחמים מבית המשפט על כך שהוא יתום. אם הוא רוצה להחרים את ישראל, שיעשה את זה מחוצה לה ולא מתוכה פנימה".