צפו בריאיון המלא: בגיל 43, אחרי שלוש שנים בכנסת הפך היום (רביעי) רשמית ח"כ אמיר אוחנה לאחד השרים הבכירים במדינת ישראל, מחזיק תיק המשפטים. בריאיון בלעדי שהעניק למהדורה המרכזית, הוא קורא שלא לקיים את פסיקות בג"ץ במקרים מסוימים, לא ממהר לגבות את היועץ המשפטי לממשלה ואת בכירי הפרקליטות בתיקי נתניהו ומבהיר: אני ערוך נפשית לאפשרות שיתפרו לי תיק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בריאיון, אמר אוחנה שהוא נערך לאפשרות בפרקליטות "יתפרו לו תיק" במסגרת תפקידו כשר המשפטים. אוחנה סיפר כי קיבל אזהרות רבות בנושא מאנשים ומקורבים, והבהיר: "אני נערך נפשית לדבר הזה. אני מקווה שזה לא יקרה. במידה מסוימת אני מאמין שזה לא יקרה. אני לוקח את זה כאפשרות. אני מארח את זה כאפשרות אבל אני חושב שזה לא סביר". אוחנה הדגיש בדבריו כי אינו מדבר על בעלי תפקידים בהווה בפרקליטות, והביא כדוגמה את מקרה יעקב נאמן: "לא תמיד צריך לצאת מנקודת הנחה שבמערכת יושבים מלאכים צחורים שמקבלים את החלטותיהם משיקולים מקצועיים בלבד".

ראש הממשלה נתניהו הדהים את המערכת הפוליטית כשהקפיץ את מספר 19 ברשימת הליכוד, ח"כ אמיר אוחנה, לתפקיד שר המשפטים של מדינת ישראל. נתניהו הציב את אוחנה במסלול התנגשות ברור עם מערכת המשפט, ובריאיון הבלעדי למהדורה המרכזית הוא אף עוקף את השר הקודמת, איילת שקד, מימין.

חושש מתפירת תיקים. השר אוחנה (צילום: נועם ריבקין פנטום פלאש 90, חדשות)
חושש מתפירת תיקים? השר אוחנה | צילום: נועם ריבקין פנטום פלאש 90, חדשות

אוחנה, בריאיון, התייחס לטענות שנשמעו לפיהן הוא קיבל את התפקיד כדי לחלץ את רה"מ נתניהו ממצבו המשפטי. "אני תומך נלהב של פסקת ההתגברות, הרבה הרבה לפני חקירות נתניהו", הבהיר ואף הדגיש כי תמך בעבר בהחלטות של שמירת חסינות.

שר המשפטים החדש לא ממש מרעיף מילים טובות על בכירי משרד המשפטים, ביניהם שי ניצן, ליאת בן ארי והיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, אך השתדל לשמור על איפוק בריאיון בעקבות מעמדו החדש. "את דעותיי באשר לחקירות נתניהו והאופן שבו התנהלו עם כל ההדלפות אמרתי בצורה ברורה", אמר. "בגלל מעמדי עדיף כעת ללכת לארכיונים".

אוחנה שב והבהיר כי הוא עומד מאחורי דבריו שהיועץ המשפטי לממשלה ניהל את תיקי נתניהו בדרך לא הוגנת. על בכירי הפרקליטות: "מי שבעמדה הזאת יש לו חזקת הגינות. להבטיח לך שתמיד בפרקליטות יש מלאכים צחורי כנפיים - לא יכול להגיד".

"נעביר את תפעול מעונות היום למשרד החינוך" (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
מינוי של נתניהו, נגד מנדלבליט | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

בריאיון, נשאל אוחנה על אמירתו השנויה במחלוקת, לפיה לא כל פסיקה של בית המשפט צריך לקיים. כעת, כשמונה לשר המשפטים, אמירה זו מקבלת חשיבות מיוחדת. "טלי חתואל גרה בגוש קטיף. היא הגיעה לציר כיסופים ונורתה על ידי מחבלים שהגיעו עד הציר. מסתבר שהמחבלים הגיעו עד ציר כיסופים בחסות מספר מבנים, הצבא זיהה את המבנים כסכנה ביטחונית, ובג"צ למרות שאין לו מומחיות החליט למנוע את ההריסה".

אוחנה נשאל האם במקרים מסוימים לא חייבים לקיים את החלטות בג"צ, והוא, כשר המשפטים החדש, השיב: "השיקול העליון צריך להיות שמירת חיי האזרחים, כן".

"הרבה אנשים היו מעדיפים את הימין שלהם חשוך"

אוחנה ענה בריאיון לביקורת נגדו שהגיעה בעיקר מהקהילה הלהט"בית, לפיה הוא פועל נגד בית המשפט ובג"צ כשאותו מוסד העניק לו את הזכויות שלו כהומוסקסואל. "ברמה העובדתית הדבר החשוב ביותר שנעשה עבור להט"ב נעשה בכנסת - ולא בבג"צ", אמר. "לא קיבלנו זכויות מאהרון ברק".

ספג קריאות בוז במצעד, השר אוחנה (צילום: החדשות)
ספג קריאות בוז במצעד, השר אוחנה | צילום: החדשות

שר המשפטים החדש הגיע בימים הראשונים לאחר מינויו למצעד הגאווה בירושלים. אוחנה, משתתף קבוע במצעד, ספג השנה יותר קריאות בוז נגדו. הביקורת בקהילת הלהט"ב נגד מינויו הייתה חריפה ונרחבת. "ציפיתי לזה, מה שלא יצא החוצה זה רבים שחיבקו אותי במצעד", אמר בריאיון. על הביקורת השיב: "הם היו מעדיפים את הימין שלהם חשוך. יותר נוח להם להיות כוחות האור נגד כוחות החושך".

אוחנה הוא אחד המרוויחים הבודדים מפיזור הכנסת ה-21. היום, בשעות הצהריים, היא שמעה אותו מצהיר אמונים כשר המשפטים החדש.