שרה נתניהו, רעיית רה"מ (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
שרה נתניהו | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

כתב האישום המתוקן נגד רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו הוגש היום (רביעי) לאחר שחתמה על הסדר הטיעון. מכתב האישום עולה כי על אף שהועסקה במעון מבשלת במשרה מלאה פעלו נתניהו וסמנכ"ל משרד ראש הממשלה עזרא סיידוף על מנת לספק מנות מוכנות ממסעדות. עוד מיוחס לנתניהו בכתב האישום המתוקן "ניצול מכוון ללא מרמה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"המעון התנהל בפיקוחה של הנאשמת (נתניהו) שתבעה לעובדי המעון מטלות ומשימות ועקבה אחר ביצוען", נכתב בכתב האישום. "בין היתר הנחתה את סיידוף ואת אבות הבית באשר למצרכים ולשירותים שהיא מבקשת שיסופקו לה על ידי המשרד".

עוד נכתב כי כאשר המצרכים והשירותים לא סופקו או "לא סופקו לשביעות רצונה, הפצירה הנאשמת בנאשם (סיידוף) שישיג ויסדר את אספקת השירות או המוצר המבוקש, זו גם במקרים שבו ידעה כי הדבר ללא כלול בהוצאות המאושרות בידי המשרד, אף במקרים בהם הסביר הנאשם לנאשמת כי אין הצדקה למימון אותו שירות או מוצר על ידי המשרד".

מעון רה"מ בירושלים (צילום: חדשות 2)
מעון רה"מ בירושלים | צילום: חדשות 2

"במקרים המתוארים מילא הנאשם אחר דרישותיה של הנאשמת וגרם לכך שהארוחות יסופקו על חשבון המשרד שלא כדין", נכתב בכתב האישום המתוקן. "הנאשמים פעלו יחדיו למימון של ארוחות מוכנות ממסעדות על חשבון אוצר המדינה וזו בד בבד עם קבלת שירותה של עובדת כללית במשרה מלאה שעסקה בבישול והגשה ובניקיון המטבח".

עוד נכתב כי במספר מקרים נתניהו הורתה לאנשי משרד ראש הממשלה להזמין שפים ממסעדות כדי שיבשלו ארוחות בזמן אירוחים במעון הרשמי, "כל זאת תוך ניצול מכוון - ללא מרמה - של טעות אנשי החשבות במשרד רה"מ". עוד טוענים בפרקליטות כי בניגוד לנהלים ולכללים, "התקבל מימון חופף בחלקו על חשבון אוצר המדינה להוצאות ההסעדה במעון".

שרה נתניהו בבית המשפט (צילום: רויטרס, חדשות)
שרה נתניהו בבית המשפט, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בכתב האישום נטען כי המעשים נעשו "תוך ניצול מכוון (ללא מרמה) של טעות הגורמים המוסמכים במשרד שלא ידעו על העסקתה של מבשלת במעון", וזאת על מנת "לגרום לכך שהמשרד יישא בעלויות הזמנת הארוחות המוכנות והשפים מהמסעדות, חרף העסקת מבשלת במעון, פעלו הנאשמים בצוותא חדא לנצל במכוון את טעות הגורמים הרלוונטיים במשרד, אשר סברו כי במעון לא מועסקת מבשלת".

בכתב האישום המקורי הוערכו הארוחות בהיקף של 359 אלף שקלים - אך בכתב האישום המתוקן נטען כי היקף הארוחות הוא כ-175 אלף שקלים. "על יסוד טעותה בדבר אי-העסקת מבשלות במעון אישרה חשבות המשרד את התשלומים עבור הארוחות המוכנות שהוזמנו והשפים מהמסעדות", נכתב באישום. "כמו גם את שכרן של עובדות אשר שימשו בפועל כמבשלות במעון, והמשרד נשא בתשלומים אלה בפועל".

עוד נטען בכתב האישום כי "הנאשמת הייתה מודעת למגבלה" שלפיה לא ניתן להזמין אוכל ממסעדות כשיש מבשלת. על סיידוף ונתניהו נטען כי הם "נמנעים מלומר לגורמים הרלבנטיים שבמעון מועסקת מבשלת". נגד סיידוף נכתב כי הוא פעל תוך ניצול תפקידו ואחריותו כעובד ציבור בכיר.