בלב המבצע להפלת רשת הטלגראס עמד מעצרו של המנהל, עמוס סילבר, שעד המדינה א' שידל אותו להגיע לאוקראינה בתירוץ ששם הוא מתחתן. בסדרת שיחות והודעות שפורסמו הערב (רביעי) במהדורה המרכזית ניתן לראות שלב אחר שלב כיצד סילבר פותה להגיע לקייב, שם הוא עדיין עצור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לפני כשנתיים א' היה מובטל. הוא חיפש עבודה וחשב שלהתפרנס מסחר בסמים זה עיסוק לא רע. אז הוא פנה לעמוס סילבר, מייסד טלגראס שחי באותם הימים בארה"ב, ושלח לו את הודעה קולית.

"היי עמוס, אהלן", אמר עד המדינה. "אני א'. אני מאוד פעיל בקבוצת המגדלים, מופיע שם בנעוץ, מאומת. פוטרתי לא מזמן מהעבודה ואני כרגע לא מוצא עבודה. אני לא כזה מגדל מנוסה, אבל אתה יודע, רציתי לשאול אם יש עוד משהו שאני יכול לעשות, להפיץ את הבשורה. משהו לעזור. אני עם המון המון המון המון זמן פנוי".

"קורס ללימוד קנאביס" (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
"קורס ללימוד קנאביס" | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

א' התקבל לעבודה ברשת הפצת הסמים והצמיחה הייתה עצומה. בתוך שנתיים מנתה הרשת כ-3,000 סוחרים ומאות אלפי צרכנים. היקפי הסחר היו עצומים ועוד לפני שהפך עד מדינה וסוכן משטרתי, לא' היו רעיונות יצירתיים.

"יש לי רעיון מגניב, שאני עם כל הסערת מוח שלי חושב גם על דברים", אמר א'. "כמו שאתה יודע, אני עכשיו לא עובד ולתפקד (לסחור) אני לא הכי מתהלב שבעולם. אתה יודע, סיכון, עניינים, בלגאן. אני כבר לא ילד".

עוד אמר א': "חשבתי לפתוח קורס ללימוד קנאביס. יש לי מקום לעשות את זה, יש לי את הידע לעשות את זה. יש לי מדריך שיכול ללמד איתי הידרופוניקה (גידול על מצע מים) ואירופוניה (גידול על מצע אוויר). וואלה, בא לי להשתמש בטלגראס לפרסם את זה, להריץ את זה".

"אני מתרגש לבקר באוקראינה"

א' התקדם ברשת והגיע לתפקיד ניהול מרכזי, ראש ענף עוקץ בטלגראס, ענף מיוחד שנועד לפתור בעיות של סוחרי משנה שהתמודדו עם גניבות, רמאויות ומעשי שוד. "תבוא תבוא כבר, אחי, נשב על איזה שאכטה של גידול טוב. תבוא. דרך אגב, הבנתי שאתה באירופה או משהו בסביבה", א' אמר לו.

התכתבויות בין עד המדינה לעמוס סילבר (צילום: חדשות)
התכתבויות בין עד המדינה לעמוס סילבר | צילום: חדשות

עדיין לא ברור מתי בדיוק א' גויס בידי המשטרה, אך זה כנראה היה אחרי שנעצר בתיק אחר. במשך חודשים רבים הוא הופעל ולמעשה חבש שני כובעים, מצד אחד בכיר בארגון פשע, הסוחר בהיקפים דמיוניים של סמים, ומצד שני, סוחר משטרתי.

רגע לפני גל המעצרים לפני כחודשיים, א' היה שותף לתוכנית המעצר של סילבר המייסד. העד שידל אותו להגיע לקייב בטענה שהוא עומד להתחתן. "חכה אני אשלח לך, תראה איזה באנג בניתי, אחי", א' אמר לסילבר. "יא שרוט. אני מקדיש לך את הראש הזה, אחי".

"אני נוטה לבוא" (צילום: חדשות)
"אני נוטה לבוא" | צילום: חדשות

בהתכתבות בין השניים בטלגרם, כתב עד המדינה: "סגרנו כבר תאריך. 12.3 בקייב אוקראינה. המשפחה שלה שם וכמו שאתה יודע לי אין משפחה לצערי". סילבר ענה: "אל תפרסם את התאריך כל העוקצים יחגגו איתך".

בהמשך א' הפציר בסילר לכבד אותו בטקס הנישואין. "יש תשובה במקרה לגבי החתונה? אני רוצה לסגור מלון". סילבר השיב: "אני נוטה לבוא. אבל אני מאלו שיודעים רק בשבוע האחרון במקרה הטוב. מקסימום אקח מלון אחר ואתנייד".

"אתה לא מבין איזו התרגשות" (צילום: חדשות)
"אתה לא מבין איזו התרגשות" | צילום: חדשות

א' נטע בסילבר את הרושם שהוא נרגש לקראת בואו. "כבר ביקשתי מהם עבורך מגש אירוח טבעוני לחדר. ככה בשביל הפאן", הוא כתב. סילבר ענה: "מגניב. תכלס אני מה זה מתרגש לבקר באוקראינה. מקום מסקרן". א' המשיך: "אתה לא מבין באיזו התרגשות אני. חחחח. אשכרה פרפרים בבטן". כשהגיע למלון בקייב נעצר בידי המשטרה המקומית.

רגע אחרי המעצר, כשהוא בניידת אך כשהטלפון הסלולרי שלו עוד ברשותו, סילבר שלח הודעה לחברו. אז, ברגעי המעצר, לא העלה על הדעת שחברו הקרוב, שכאילו עמד להתחתן, היה כבר מזמן סוכן משטרתי שהוביל למעצרו.

"משטרת ישראל פשטה על המלון עם המשטרה האוקראינית. הם עצרו אותי ורוצים להסגיר אותי לישראל. אני מאוד מצטער שאני לא אהיה בחתונה שלך. אני מרגיש בסדר. אל תתבאס. אני מאוד מצטער שלא אהיה בחתונה שלך. בשביל זה באתי. שיהיה המון מזל טוב".

עו"ד ניר יסלוביץ, פרקליטו של עמוס סילבר, אמר: "המעצר שהתבצע כנגד מרשי היה מעצר לא חוקי. שוטרים ישראלים עצרו אותו על אדמת אוקראינה ללא סמכות. שוטרים ישראלים חקרו אותו על אדמת אוקראינה, בלא סמכות. הם עשו כן על מנת לשבור את רוחו".