זירת הרצח של יובל אוסדון ז"ל (צילום: ניב פייס)
זירת הרצח של יובל אוסדון ז"ל | צילום: ניב פייס

הקלה בעונש למעורבת ברצח הנער יובל אוסדון ב-2016: בית המשפט העליון החליט לבטל את עונש המאסר שנגזר על אליזבת קרנדל, שהורשעה במעורבות ברציחתו של יובל אוסדון בעפולה לפני שנתיים. על קרנדל נגזרו בעבר 15 חודשי מאסר בגין מעורבותה ברצח, אך בית המשפט העליון קיבל את הערעור - והמיר את העונש בעבודות שירות. עם זאת, ערעורו של הקטין שהורשע ברצח ונשלח ל-13 שנות מאסר נדחה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

קרנדל הורשעה בקשירת קשר לביצוע פשע, סיוע לחטיפה, סיוע לתקיפה הגורמת חבלה של ממש ושיבוש מהלכי משפט. בהרשעה נקבע כי הקטין שהורשע ברצח שידל את קרנדל ליצור קשר עם אוסדון ז"ל בן ה-17 "בתואנת שווא כי היא מעוניינת להיפגש עמו. בעשותו כן ציין הקטין בפני המערערת כי בכוונתו לתקוף את המנוח על רקע סכסוך שהתגלע ביניהם". קרנדל יצרה קשר עם אוסדון והובילה אותו לגרם מדרגות - שם חיכה לו הקטין שהיה מסוכסך עמו.

"משהבחין הקטין במנוח ובמערערת נכנסים אל גרם המדרגות, הוא הסיט את המערערת הצידה וצעק לה שתעזוב את המקום. לאחר עזיבת המערערת את המקום דקר הקטין את המנוח בחזהו, דקירה שהובילה בסופו של דבר למותו", ציין העליון בפרוטוקול ההחלטה שפורסם היום (רביעי). "הטין הנחה את המערערת למחוק את ההתכתבויות המפלילות בין שניהם ובינה לבין המנוח, וכמו כן אחד מהם אכן מחק אותן מהטלפונים של המערערת והקטין".

קרנדל בבית המשפט, ארכיון (צילום: החדשות)
קרנדל בבית המשפט, ארכיון | צילום: החדשות

קרנדל ערערה על העונש לבית המשפט העליון באמצעות עו"ד סעיד חדד, שייצג אותה מטעם הסניגוריה הציבורית. העליון, ברוב של שני שופטים מול אחד, קיבל את הערעור על העונש שגזר בית המשפט המחוזי בנצרת. לפי החלטת העליון, קרנדל תרצה 6 חודשי עבודות שירות.

שופטי העליון דפנה ברק-ארז ועוזי פוגלמן קבעו כי ההליך השיקומי המוצלח שעברה קרנדל, יחד עם נסיבות חייה המיוחדות ומידת מעורבותה באירוע, "מצדיקים את קבלת הערעור וההקלה בעונשה". השופטת ברק-ארז ציינה: "את יובל ז"ל לא ניתן להשיב. מי שהורשע בהריגתו נשלח למאסר ממושך, חרף קטינותו, ובדין כך נעשה. הוקעת המעשים והצער נותרים בעינם". השופט יוסף אלרון התנגד להקלה בעונש ונותר בדעת מיעוט.

עו"ד סעיד חדד, שייצג את קרנדל מטעם הסניגוריה הציבורית, אמר תבוגבה: "אליזבת הביעה חרטה עמוקה על מעורבותה באירוע הטרגי. בית המשפט קיבל את טענותינו ובפסק דין תקדימי קבע כללים שמעניקים חשיבות להליכי השיקום על פני שיקולים אחרים".