הרב המתעלל אליאור חן (צילום: פלאש 90)
הרב המתעלל אליאור חן | צילום: פלאש 90

בשנת 2011 בית המשפט המחוזי בירושלים גזר על הרב אליאור חן מירושלים 24 שנות מאסר בגין התעללות ב-8 ילדים. אתמול (שני) הוגשה נגד חן וארבעה מחסידיו תביעת נזיקין בשם שניים מהקורבנות בהם התעללו. בנוסף הוגשה תביעה נגד משרד החינוך ומשרד העבודה על כך שלא פעלו כראוי במהלך התקופה בה נעדרו הילדים מהלימודים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עורכי הדין דוד אור-חן ואבידן ארביב שהגישו את התביעה האזרחית ציינו כי "כתוצאה מההתעללות, נגרם לתובעים נזק נפשי שהותיר אותם עם נכות נפשית לכל ימי חייהם". עוד נכתב בכתב התביעה כי "לאורך הטיפול של התובעים נחשף הצוות המטפל לתסמינים פוסט טראומתיים שהתבטאו בפלאשבקים, סיוטים חוזרים במהלך הלילות ותחושת אשמה כבדה".

עו"ד דוד אור-חן‎, המייצג את הקורבנות
עו"ד דוד אור-חן‎, המייצג את הקורבנות | צילום:

הכת הסדיסטית של אליאור חן, שזכה לכינוי "הרב המתעלל", הסעירה את המדינה: ב-2011 בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע את חן שהורשע בהכאתם, כפיתתם, שריפת איבריהם, האכלתם בצואה, השקאתם עד הקאה, מניעת אוכל ושינה מ-8 ילדים של אישה שעמה חי לאחר שגרם לה להתגרש מבעלה.

בכתב האישום החמור שהוגש נגד חן לבית המשפט המחוזי בירושלים, פורטו טקסי ההתעללות שניהל במשך שנים במסגרת הכת הסדיסטית שהורתה להתעלל בילדים. כתב האישום המזעזע גולל מעשים קשים אותם ביצע חן בילדים חסרי הישע. הילד הצעיר ביותר, בן שש כיום, שבו בוצעו מעשי ההתעללות הקשים ביותר, נותר במצב צמח עד היום.

עו"ד אבידן ארביב‎, המייצג את הקורבנות
עו"ד אבידן ארביב‎, המייצג את הקורבנות | צילום:

"הותיר את הקורבנות עם נכות נפשית לכל ימי חייהם"

ת', האחות הבכורה בבית, היא אחת מקורבנותיו של הרב חן - והתביעה האזרחית מבקשת לפצות אותה על הנזקים הרבים שנגרמו לזה. בדיקה פסיכיאטרית שעברה ת' קבעה כי היא נפגעה כפליים: "הן מהפגיעות בה והן מכך שהייתה עדה לפגיעות באחיה הקטנים שחשה מחויבת ואחראית כלפיהם". עוד נכתב כי "מהשיחות בחדר הטיפול התקבלה תמונה קשה של שבי וכליאה והתגובות הרגשיות שלה היו של מי שנאבקת אל מול שדים פנימיים שעוד מהדהדים מהעבר".

הקורבן השני שמופיע בכתב התביעה לא עבר טיפול נפשי כלל לאחר ההתעללות שחווה, והוא הגיע לראשונה להסתכלות נפשית רק לאחר שביצע עבירה פלילית ובית המשפט שלח אותו לבדיקה. "מדובר בקטין שעבר התעללות קשה מאוד, בעקבות כך איבד אמון בעולם המבוגרים באופן כללי ובאנשי סמכות בפרט", נכתב לאחר הבדיקה הפסיכיאטרית.

בעקבות הסבל הנפשי והפיזי הרב שחוו הקורבנות, התביעה האזרחית לפיצויים הוגשה לבית המשפט המחוזי בלוד - על סך 5 מיליון שקלים. מושאי התביעה: הרב אליאור חן המתעלל וארבעה מחסידיו שהיו שותפים למעשים. בנוסף דורשת התביעה עוד 2 מיליון שקלים ממשרד החינוך והעבודה בעקבות העובדה שהילדים נעדרו ממסגרות חינוכיות במשך שבועות ולא נשלח איש מטעם בית הספר או משרד העבודה לברר את מצבם, דבר שהיה יכול למנוע את הפגיעה הקשה.