הר הבית (ארכיון) (צילום: יהודה עציון)
הר הבית (ארכיון) | צילום: יהודה עציון

תקדים משפטי: בית המשפט קבע היום (שני) כי יהודים רשאים לקרוא "עם ישראל חי" בזמן ביקור בהר הבית, וכי הדבר לא נחשב לתפילה - האסורה ליהודים באתר הקדוש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מה שהוביל להחלטה הדרמטית היא עתירה של פעיל הימין עורך הדין איתמר בן גביר, שעוכב לחקירה לפני שנתיים וחצי לאחר שקרא "עם ישראל חי" בהר, לאחר ששמע אישה מוסלמית קוראת "אללה אכבר". בן גביר עתר, ובית המשפט קבע היום כי מדובר בקריאה שאיננה תפילה, ולא מהווה סכנה למבקרים במקום.

"בחינת התנהלות התובע מעלה שלא היה מקום לעכבו וכי העיכוב היה שלא כדין", קבע השופט. "התובע היה זכאי לפנות לאנשי המשטרה ולהתלונן נגד אנשי הווקף". בן גביר תבע, בנוסף, את ארגון הווקף, לאחר שקראו לעברו ולעבר הקבוצה שאיתו קריאות מתסיסות - וכבר לפני שנה וחצי נקבע כי על הארגון לפצות את בן גביר ב-50 אלף שקלים, לאחר שלא הוגש כתב הגנה.

בנוסף לפסיקה, קבע בית המשפט שעל המשטרה לפצות את בן-גביר ב-6,000 שקלים. "מדובר במתנה יפה של בית המשפט לחג העצמאות", אמר בתגובה בן-גביר. "השלב הבא זה לאפשר תפילת יהודים בהר הבית. הגיע הזמן שכמו שנותנים למוסלמים להתפלל, לתת ליהודים להתפלל במקום שהכי חשוב להם".

עם זאת, בית המשפט קבע עוד כי לא קיימת אפליה נגד יהודים בכניסה להר הבית. " אני סבור שלא היה מקום לדחות את תביעתי בעניין ההפליה בכניסה להר הבית במיוחד לאחר שהשופט צפה בקלטת המתעדת התנהלות המשטרה", אמר בתגובה בן גביר.