יאיר נתניהו אייבי בנימין (צילום: פלאש 90, אבי אוחיון, חדשות 2)
נתניהו ובנימין | צילום: פלאש 90, אבי אוחיון, חדשות 2

"אם יאיר נתניהו יזכה במשפט, זה תקדים מסוכן לחופש הביטוי" - כך אומר היום (שלישי) הפעיל החברתי אייבי בנימין, שנתבע על ידי בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו. במרכז התביעה: פוסט שפרסם בנימין בפייסבוק לפני כשנתיים, לפיו ראש הממשלה ביקש דרכון בדוי לבנו - על מנת ליצור חשבונות בנק פיקטיביים.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"התנצלתי ואני מוכן שהמכתב יפורסם, אבל יאיר ועורך דינו לא מאפשרים לי לפרסם את מכתב ההתנצלות", אמר בבית המשפט בנימין, שהסיר את הפוסט מפייסבוק זמן קצר לאחר העלאתו לאחר שלא הצליח לאמת את תוכנו. "אנחנו מוכנים לכל גישור שבית המשפט יציע". כשהשופט תהה במה מעוניינים מצדו של נתניהו מלבד ההתנצלות, הסביר עורך הדין יוסי כהן: "ההתנצלות לא מתקבלת עלינו. היא לא כנה, היא מסויגת. אנחנו רוצים פסק דין".

במרכז התביעה, בסך 140 אלף שקלים, ניצב פוסט שפרסם בנימין נגד בנו של ראש הממשלה ב-17 באוגוסט 2016: באותה תקופה נפוצו שמועות שונות על הסתבכויותיו של ראש הממשלה. בנימין כתב אז: "יום אחד קורא ביבי לראש המוסד ומבקש דרכון בשם בדוי לבן שלו יאיר נתניהו, כמו למרגלים, בנימוק ביטחוני: לשמור על הבן ההולל המסתובב בעולם, שתהיה לו זהות בדויה".

בנימין טען בפוסט כי הדבר נעשה עבור יצירת חשבונות בנק פיקטיביים בהם הופקדו, לדברי, מיליוני דולרים עבור ראש הממשלה - טענה שקרית שגם לא נחקרה. עוד כתב בנימין: "יאיר נתניהו הצעיר שבקושי הרוויח משהו בחייו, כבר עשיר גדול". הפעיל ייחס את דבריו למסמכי פנמה שהודלפו באותה תקופה, אך מדובר ב"סיפור בדים" שלא עלה בחקירות נתניהו. בעוד שמי שעומד בראש התביעה הוא הבן, התביעה עוסקת בחלקים גדולים ממנה בפגיעה שמנסה אייבי בנימין לגרום בפוסטים שהוא מעלה בעיקר להוריו, ראש הממשלה ורעייתו שרה.