יישלחו לעבודות שירות. אסרף ונגאוקר (צילום: פלאש 90, חדשות 2)
יישלחו לעבודות שירות. אסרף ונגאוקר | צילום: פלאש 90, חדשות 2

בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר (ראשון) שישה חודשי עבודות שירות על ניב אסרף, שביים את חטיפתו הכוזבת על ידי פלסטינים בחברון לפני שלוש שנים בשל חובות כספיים וגרם להעלאת כוננות נרחבת של מערכת הביטחון. על ערן נגאוקר, שותפו של אסרף, נגזרו שלושה חודשי עבודות שירות. במקביל, על אסרף הוטל קנס בסך 5,000 שקלים ונגאוקר יידרש לשלם קנס של 2,500 שקלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בכתב האישום שהוגש נגד השניים נכתב כי באפריל 2015, אסרף סיפר לנגאוקר כי בכוונתו 'להיעלם', זאת לדבריו על רקע פרידה מחברתו. כוונתו של אסרף הייתה שכוחות הביטחון יחפשו אחריו והפרסום על כך יגרום לכך שחברתו תדאג לו. רק כעבור כשמונה שעות, במסגרת חקירת שב"כ, הודה נגאוקר וסיפר לחוקרים על מקום הימצאו של אסרף והוא אותר בוואדי, כשהוא מצויד במזרון וקופסאות שימורים.

כשהגיעו השניים לקריית ארבע, תכננו כיצד לביים את ההיעלמות וחיפשו מקום מסתור. משנקבע המקום, יצא אליו אסרף כשהוא מותיר אחריו את מכשיר הטלפון הנייד ברכב. בהתאם לתכנון יצא נגאוקר מקריית ארבע, עצר בצד הדרך, הוציא אוויר מאחד מגלגלי הרכב, החליף אותו באחר ויצא בחזרה לכיוון קריית ארבע. בכניסה לעיר ניגש לרכב משטרתי שעמד בצד הדרך ודיווח שחברו יצא לעבר כפר ערבי ולא שב.

הוחמר העונש. ניב אסרף במעצר (ארכיון) (צילום: פלאש 90, חדשות)
אסרף במעצר, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

על פי כתב האישום, נגאוקר התקשר בעצת השוטר למוקד 100, זאת למרות שהבין שמדובר בדיווח כוזב שצפוי להקפיץ כוחות משטרה וצבא רבים לאזור. בעקבות הדיווח הופעל אכן נוהל החירום הצה"לי במסגרתו הוקפצו לזירה אלפי חיילים, אנשי יחידות מיוחדות וכלי טיס שהועלו לאוויר.

הדבר גרם בין היתר לסיכון חייהם של חיילים, שנכנסו לכפרים הסמוכים וביצעו בהם סריקות. במספר מקרים יודו אבנים לעבר הכוחות, כשבכל אותו הזמן ממתין אסרף במקום המסתור כשהוא יודע שמחפשים אחריו ואף שומע את הרכבים הסורקים.

יבצע עבודות שירות. ערן נגאוקר (ארכיון) (צילום: פלאש 90, חדשות)
ערן נגאוקר, ארכיון | צילום: פלאש 90, חדשות

"נאשם 2 (נגאוקר) אף המשיך ואחז במצג השווא גם בעת שנחקר על ידי כוחות הביטחון שהטיחו בפניו כי דבריו אינם אמת אך הוא עמד על כך, ואף לאחר שהודה כי שיקר, סירב במשך פרק זמן לא מבוטל לגלות את מקום הימצאות נאשם 1 (אסרף) בטענה שאין המידע מצוי ברשותו", נכתב בכתב האישום.

בחודשים שקדמו לאירוע השתתף אסרף בהימורים בלתי חוקיים במסגרתם נותר חייב סכומי כסף של כמה עשרות אלפי שקלים לגורמים שונים. על פי כתב האישום, ההחלטה ליצור מצג שווא של החטיפה נבעה בין היתר מרצונו לחמוק מתשלום מתוך הבנה כי המידע יגיע גם לבעלי החוב.