לא עוצרת. שרת המשפטים שקד (צילום: חדשות)
שרת המשפטים שקד במעמד החתימה, היום | צילום: חדשות

ערב יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל, שרת המשפטים איילת שקד חתמה היום (רביעי) על ההמלצות הראשונות לנשיא המדינה למתן חנינות במסגרת המתווה החדש שהוצג בחודש שעבר. כעת ההחלטה ממתינה לאישורו של הנשיא ראובן ריבלין.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בין ההמלצות עליהן חתמה שקד: הצעה לחנינה עבור גרושה ואם לילדים, שגנבה כסף ממעסיקה והשיבה אותם עוד טרם תחילת ביצוע המאסר ונידונה לעונש של תשעה חודשי מאסר. המלצה נוספת לחנינה ממאסר ניתנה בעניינו של לוחם ששירת במלחמת לבנון הראשונה שסובל מהלם קרב. הוא נעצר לאחר שגידל קנאביס לשימוש עצמי והוכנס למאסר.

לפני כחודש הכריזו הנשיא ריבלין והשרה שקד על מתווה החנינות המיוחד, המבוסס על חסד ורחמים ועיקרון במשפט העברי שיקולי הנקרא "תקנת השבים", לפיו ניתן להיטיב עם עבריין המתקן דרכו.

"ראוי שמילים ייבחרו בכובד ראש". ריבלין (צילום: Mark Neyman/לעמ, חדשות)
ההחלטה ממתינה לאישור. הנשיא ריבלין | צילום: Mark Neyman/לעמ, חדשות

במסגרת המתווה החדש ייבחנו בקשות חנינה בשלושה נושאים: מתן חנינה לאסירים, הקלה בעונשי קנסות ומחיקת מרשם פלילי בהיקף רחב לחיילים ומשרתי השירות הלאומי. השימוש בסמכות החנינה צפוי להיות רחב מן הרגיל ויינתן משקל מיוחד למאפיינים ולנסיבות אישיות ומשפחתיות, וכן לתהליכי טיפול ושיקום, אך לא תינתן חנינה כללית גורפת.

"המקרים שהובאו בפניי והמלצתי לגביהן על מתן חנינה הם אלו העונים לקריטריונים של המתווה המיוחד של חנינות ה-70", אמרה שקד במעמד החתימה. "אין יום מתאים מהיום, לקראת סיום יום הזיכרון וכניסת יום העצמאות, מלהעביר מסר של עידוד השיקום וחיזוק למי שנלחם במלחמות ישראל ובמשך שנים סובל מהלם והסתבך בפלילים בשל צריכת סמים".