בית משפט השלום בירושלים גזר הבוקר (שלישי) עבודות שירות על מהנדס המבנים אורן ורשבסקי ויועץ הבטיחות יצחק צוקר, זאת לאחר שהורשעו לפני חצי שנה בגרימת מותה ברשלנות של סגן הילה בצלאלי ב-2012 שנהרגה מגשר תאורה שקרס עליה. אביה של בצלאלי, ירון, אמר אחרי הדיון כי "אנחנו מבטיחים לכם שהצדק ייצא לאור. אנחנו לא נוותר. זה לא נגמר".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בית המשפט גזר על ורשבסקי 400 שעות לתועלת הציבור, וזאת בשל מצבו הבריאותי וכן מאסר על תנאי של חצי שנה. על צוקר נגזרו 4 חודשי עבודות שירות ופיצוי של 45 אלף שקלים.

לאחר הקראת גזר הדין, הוריה של הילה פרצו בבכי למשמע העונשים הקלים שנגזרו על השניים. "חלאות, הרגתם לנו את הילדה", הטיחו בוורשבסקי וצוקר. האם, סיגלית, זעקה: "6 שנים שאני שותקת, יושבת בספסל המסריח הזה. נפשי עם פלישתים, קחו אותי. רוצה להיפטר מהעולם". היא הוסיפה: "ניסיתי, הילה, כשלתי. הילה שלנו, לא עשית שום דבר רע בעולם‎".

אין תמונה

"מהנדס המבנים הורשע בכך שלא תכנן את המבנה לאורך כל שלבי האירוע ולא נקט בשום פעולה כדי להתריע ולעצור את ההליך", אמרו עורכי הדין דניאל מור וטל מושקוביץ מפרקליטות מחוז ירושלים. "בנוסף לכך, תוך הימצאות בניגוד עניינים, היה המהנדס אמור לשמש כפונקציית בקרה ופיקוח - וגם בכך הוא כשל. יועץ הבטיחות שנשכר על ידי משרד ההסברה, חובתו הייתה לשכור מטעמו מהנדס, איש מקצוע שישמש בכל תהליכי הפיקוח והבקרה, אולם הוא שכר את שירותיו של מר ורשבסקי תוך ידיעה שהוא מצוי בניגוד עניינים. בכך למעשה כשלו שניהם והתנהלותם הרשלנית הביאה בסופו של דבר לתוצאות הקשות".

הילה בצלאלי ז
סגן בצלאלי ז"ל | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

"אנו מחזקים את ידי משפחתה של הילה בצלאלי ז"ל ואת ידי החיילים שנפצעו באירוע", הוסיפו בפרקליטות. "אנחנו מקווים שהמקרה הנוכחי יהווה תמרור אזהרה לכל העוסקים במלאכת הקמת המבנים ובבטיחות לגבי האחריות המוטלת על כתפיהם".

בצלאלי ז
בצלאלי ז"ל עם משפחתה | צילום: באדיבות המשפחה, חדשות

השניים הורשעו לפני חצי שנה, והשופט אוהד גורדון קבע עם פסק הדין לפני חצי שנה כי "הטרגדיה היא תוצר של שילוב בין מספר אלמנטים. ברמה הטכנית-הנדסית המבנה קרס בשל חולשותיו. לא היה ליווי הנדסי שיוודא כי הוקם בהתאם לתכנון ויבטיח את יציבותו. לכן כשהופעלו עליו כוחות בעוצמה שעלתה על תסבולתו, המבנה קרס".

עורכי הדין של המהנדס ורשבסקי, אורון שוורץ, יוגב נרקיס ורותם ניר ממשרד שוורץ-נרקיס מסרו כי "עשיית צדק איננה בכליאת אנשים. בית המשפט ברוב רגישות השכיל להבין בגזירת עונש מתאים של עבודות לתועלת הקהילה, כי לטרגדיה יש גם צד נוסף. המהנדס ורשבסקי איבד את כל עולמו באסון. אנו מבינים לליבה של המשפחה השכולה ומבקשים להשתתף בצערם. במדינה דמוקרטית, עונש הולם ובעיקר נכון ומדוייק, לצד אמפתיה רבה למשפחה השכולה הם חלק מן התרבות שהיינו מבקשים לראות כאן".