שמאי בביהמ"ש, היום (צילום: החדשות)
שמאי בביהמ"ש, היום | צילום: החדשות

"אין להכביר במילים על חומרת המעשים": בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (שני) 7 שנות מאסר על שאול שמאי, המורה בבית הספר יסודי שהורשע בשורה של עבירות מין בתלמידות בינואר האחרון. על שמאי הוטל לפצות כל אחת מהמתלוננת ב-25 אלף שקל כל אחת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שמאי, בן 48 מראשון לציון, הורשע בביצוע מעשים מגונים - חלקם בנסיבות אינוס, וכן מעשים מגונים בפני קטין והדחה בחקירה. בנוסף, שמאי הואשם שעבר על איסור עיסוק במוסד לאחר הרשעה בעבירת מין.

הפרקליטות ביקשה לגזור על שמאי עונש של בין 10 שנות מאסר ל-18, פרקליטתו ביקשה שנתיים עד 5 ושופט ביהמ"ש המחוזי צבי גורפינקל הסתפק ב-7 שנים. השופט ציין כי יש למקום לגזור עונש שישמש מסר מרתיע לעבריינים - וגם לאלו המגנים על הנפגעים: "אין להכביר במילים על חומרת המעשים. הוא ניצל את פערי הכוחות והמעמד תוך שהוא יוצר תנאים לביצוע המעשים, שהיו טראומה עבור הקטינות- והן יזדקקו לטיפולים נפשיים לאורך חייהן".

שאול שמאי. "נגע גם בנו" (צילום: פלאש 90)
7 שנות מאסר. ארכיון | צילום: פלאש 90

בפרקליטות ציינו שישנן מספר ראיות חזקות נגד שמאי: מהודעות, שנמצאו כמהימנות, ששלחו הקטינים עולה חשד לפגיעה חוזרת ומתמשכת . כמו כן, נמסרו הודעות של הורי הקטינות ונאספו עדויות של מנהלת בית הספר ורכזת החטיבה - שהעירו לשמאי על "קרבתו הפיזית החריגה לתלמידות".

שמאי לתלמידתו: "את צריכה להירגע קצת"

נגד שמאי הוגש כתב אישום נוסף בגין איסור עיסוק במוסד חינוכי לאחר הרשעה בעבירת מין. על-פי אישום זה, למרות ששמאי הורשע לפני כחודשיים בביצוע מעשה מגונה בילדה מתחת לגיל 14 במספר מקרים שונים, שמאי המשיך לעסוק כמורה בבית הספר - ובכך הפר את חובתו על פי דין שלא לעסוק במוסד לאחר שהורשע בעבירת מין.

כתב האישום כלל סעיף נוסף, ממנו עולה כי שמאי ביצע מעשים מגונים בקטינה בת 13 אותה לימד באופן פרטי. על-פי האישום, במהלך חודש אוגוסט 2016, ביצע שמאי את המעשים בכארבע הזדמנויות שונות במהלך שיעורים פרטיים במתמטיקה שהעניק לי בביתה בראשון לציון.

_OBJ

המועצה לשלום הילד: "נדרוש לערער על קלות העונש"

מהאישום עולה כי באחת ההזדמנויות אמר שמאי לקטינה "את צריכה להירגע קצת". במקרה אחר, לקראת סיום אחד השיעורים הפרטיים, ליוותה הקטינה את שמאי לדלת הבית, אז ביצע בה המורה מעשה מגונה. מיד לאחר ששמאי יצא מהבית, התקשרה הילדה לאמה כשהיא בוכה. זמן קצר לאחר מכן התקשר שמאי לאם הילדה, וזו ביקשה לברר עמו מדוע בתה התקשרה בוכייה והאם יש קשר בין הבכי לבין השיעור שהעביר לה. שמאי הכחיש שקיים כל קשר בין הבכי לבין השיעור.

מיד לאחר שיחת הטלפון שב שמאי לבית הילדה, הביע בפניה צער על מעשיו וביקש ממנה שלא תספר לאיש על המקרה. שמאי הוסיף ואמר לילדה כי אם תספר על מעשיו היא תהרוס לו את הקריירה. בסעיף זה מואשם שמאי בריבוי עבירות של מעשה מגונה בקטינה בנסיבות אינוס ובהדחה בחקירה.

מהמועצה לשלום הילד נמסר בתגובה לגזר הדין של שאול שמאי: "בכוונתנו לפנות לפרקליטות בדרישה לערער על קולת העונש. מדובר במקרה חמור ביותר של פגיעות קשות שנעשו בבית הספר, במקום בו היו הקטינות צריכות להיות הכי מוגנות ובטוחות ועל ידי מי שהיה אמון על שלומן ובגד באמון זה. גם הפעם, העונש שנקבע בגזר הדין אינו משקף את חומרת העבירות ואת הפגיעה הקשה בקטינות בהן פגע והוא גם אינו מביא לידי ביטוי את הפגיעה הקשה שנגרמה לקטינים האחרים, עליהם היה אחראי הפוגע. הגיע הזמן בו תונהג מדיניות ענישה ברורה ולא מתפשרת כלפי כל מי שפוגע בקטינים והמסר המועבר לציבור יהיה ברור וחד משמעי".

הפרשה נחשפה לראשונה לפני כשנה ב"חדשות online" כשנגד שמאי נאספו עדויות לפיהן ביצע עבירות מין בתלמידים בבית הספר יסודי בצפון תל אביב. התלמידות שסיפורן הוביל למעצרו של שמאי, סיפרו כי המורה המחליף נהג בסוף השיעור ללטף, לחבק ולנשק. מדובר בתלמידות בכיתה ב' בנות 7. אחת או שתיים סיפרו להורים, שסיפרו למנהלת ולמשטרה.