גילויים חדשים על "פרשת המעונות" בה מואשמת שרה נתניהו: עד המדינה ניר חפץ, מי שהיה עד לא מזמן מקורב למשפחת נתניהו, נדרש למסור לחוקריו עדות מפורטת בנושא – כך פורסם אמש (שישי) לראשונה באולפן שישי.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

חפץ פירט את המעורבות של ראש הממשלה בעצמו בפרשה ערב הבחירות ב-2015, לאחר שמבקר המדינה הגיש דוח שהצביע על התנהלות בזבזנית במעון. לדברי חפץ, בזמן הזה נתניהו היה עסוק רק בזה: "מרגע שהתברר שמבקר המדינה עומד לפרסם דוח על הוצאות המעונות ... זה היה הדבר היחיד שעסקתי בו... ראש הממשלה גם הוא עסק כמעט רק בזה, יכול להיות שעסק גם בענייני המדינה... המעורבות של שרה - גם היא מדי פעם אמרה את דעתה בעניין, אבל מי שעסק בזה וניהל את העניין היה ראש הממשלה באופן אישי. שרה הייתה מינורית. אבל דעתה נשמעה".

נתניהו עומת עם עדות חפץ (צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות)
חפץ ונתניהו | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90, חדשות

על ההוצאות במעון ראש הממשלה אמר חפץ: "נושא הוצאות הבית הגיע אליי במשך השנים במסגרת ויכוחים בין שרה שהייתה מפעילה את סיידוף מול יועמ"שית המשרד, חשב המשרד, ועדת השלושה, שלא היו מאשרים הוצאות לווילה בקיסריה או לבית ברחוב עזה ולעתים לבלפור... שרה לפעמים הפעילה גם אותי בשביל לשכנע אותם לאשר את ההוצאות. אני מדבר על עשרות מקרים... זה היה מאבק סיזיפי".

הוא הוסיף: "המטבח בבלפור היה צמוד לסלון. הייתה אווירה שכל דכפין ייתי וייכול במטבח הזה, כל עובדי הלשכה, כל עובדי הבית יכולים לאכול, להוציא מצרכים, זה היה במרכאות כפולות 'בית זונות' המטבח הזה וכך זה התנהל שנים".

יואשם במקביל, עזרא סיידוף (צילום: עמית ולדמן, החדשות)
"שרה נתנה לי את ההוראות". סיידוף | צילום: עמית ולדמן, החדשות

חפץ תיאר ניסיון מתמשך של שנים של שרה נתניהו כדי שהמדינה תשלם על הוצאות של המשפחה: "נושא הוצאות הבית הגיע אליי במשך השנים במסגרת ויכוחים בין שרה, שהייתה מפעילה את סיידוף מול יועמ"שית המשרד, חשב המשרד, ועדת השלושה, שלא היו מאשרים הוצאות לווילה בקיסריה או לבית ברחוב עזה ולעתים לבלפור... שרה לפעמים הפעילה גם אותי בשביל לשכנע אותם לאשר את ההוצאות. אני מדבר על עשרות מקרים... זה היה מאבק סיזיפי".

"שרה רצתה שהמדינה תשלם על ערוץ האח הגדול ועל הממיר בחדר של יאיר"

על הוצאות הווילה של משפחת נתניהו בקיסריה אמר: "שרה דרשה להכיר בהוצאות של המשפחה ושל קיסריה במגוון רחב מאוד של תחומים. היא הייתה שולחת על בסיס יומי את עזרא סיידוף לאשר את זה... כשעזרא סיידוף ונתן אשל היו נכשלים, היא נהגה לשלוח אותי לשכנע".

מעון רה"מ בירושלים (צילום: חדשות 2)
מעון רה"מ בירושלים | צילום: חדשות 2

חפץ התייחס להקלטה שהביא לחוקרים ואמר: "מה שאת רואה פה זו שיחה כזו. קדמו לכך הצ'ילר (סוג של אמצעי קירור) שרצתה להחליף בקיסריה. (את) כל חלונות הבית בקיסריה רצתה להחליף, כי אולי מישהו יירה בראש הממשלה. רצתה להחליף את כל הטיח בווילה בנימוק שיכולה ליפול חתיכה של טיח על ראשו של ראש הממשלה... ועוד הרבה דוגמאות כאלה שאת רואה, היו שפע של מקרים... שהתישו את המערכת. אתן עוד דוגמה, שהמדינה תשלם עשרה שקלים על ערוץ 'האח הגדול' ועל זה שהמדינה לא מוכנה לשלם על הממיר בחדר של יאיר".

מטעמה של משפחת נתניהו נמסר בתגובה: "אין לנו אפשרות בשישי בערב זמן קצר לפני מהדורה להגיב על כמות כזאת של גיבובי רכילות ושקרים".