אילוסטרציה (צילום: zurbagan, 123RF)
אילוסטרציה | צילום: zurbagan, 123RF

"קשה להצדיק את מעשי הנאשם או להמעיט בחומרתם": שוטר התנועה שי פורטל נשלח היום (ראשון) ל-5 חודשי מאסר, לאחר שהורשע בתקיפה בשני אירועים ושיבוש הליכי משפט. בית משפט השלום גזר על פורטל, שהועמד לדין על ידי מח"ש, גם ארבעה חודשי מאסר על תנאי, קנס בגובה אלף שקלים ופיצוי בסך 2,500 שקלים לכל מתלונן.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

המקרה הראשון בגינו הורשע השוטר אירע באוקטובר 2015: פורטל ניגש לרוכב אופנוע וביקש ממנו להזדהות. לאחר שהנהג הציג רישיון, השוטר ביקש לערוך חיפוש גופני - ופורטל נגח בפניו של המתלונן ולאחר מכן ריסס גז פלפל בפניו. בית המשפט קבע כי מדובר בהתנהגות אלימה מצד איש מרות, האמון על אכיפת שלטון החוק, דמות האמורה לספק הגנה ובטחון לאזרח. "במקום למלא תפקיד זה, פעל הנאשם באלימות, תוך שימוש בתרסיס אשר נועד למקרים חריגים, וניצול בוטה של הסמכויות שהוקנו לו", ציין השופט איתן קורנהאוזר.

אך העבירה לא הסתיימה עם הנגיחה וריסוס גז הפלפל: פורטל הורשע גם בשיבוש מהלכי משפט לאחר שעצר את הנהג והוביל אותו לתחנה ללא הצדקה ממשית. לאחר מכן ביקש להצדיק בדוח הפעולה שכתב את האלימות בה נקט כלפי המתלונן ומעצרו - וגם דאג שה"הנמקה הבדויה" להפעלת הכוח תופיע בדוח של שוטרת נוספת.

"אין ספק כי מדובר בדברים חמורים, בעלי פוטנציאל ממשי לפגיעה מהותית בהליך המשפטי. בנוסף לשלילת חירותו של המתלונן כתוצאה ממעצרו, לאחר שהותקף על ידי הנאשם, דוחות הפעולה עלולים לשמש בסיס ראייתי לכתב אישום כנגד המתלונן, ואף תשתית לטיעון המדינה להרשעתו בשל עבירת התנגדות למעצר", ציין השופט. "שיבוש הליכי משפט על ידי אזרח, פוגעים ביסודות ההליך המשפטי, אך יש לראות משנה חומרה בפעולה דומה המבוצעת על ידי האמונים על אכיפת שלטון החוק, אנשי משטרה אשר חלק בלתי נפרד מתפקידם הוא הצגת העובדות כבסיס להחלטות שיפוטיות".

באירוע נוסף שהתרחש בתחילת 2016 השוטר ביצע מעצר, לאחר ויכוח עם החשוד. "לאחר מעצרו, הוכנס המתלונן לניידת, כשהוא כבול. בעת שישב בספסל האחורי בניידת, נטל הנאשם ארגז שהיה בניידת, וחבט באמצעותו בחוזקה בראשו של המתלונן ואף ריסס את המתלונן באמצעות גז פלפל", נכתב בהודעת הפרקליטות. "במעשיו תקף הנאשם את המתלונן שלא כדין וגרם לו לחבלה של ממש".

השופט ציין כי "קשה להצדיק את מעשי הנאשם או להמעיט בחומרתם, בשל העובדה שהמתלונן קילל אותו או ירק לעברו. מדובר באירועים בהם נתקלים שוטרים במהלך חיכוך עם אזרחים, הדורשים איפוק רב מצד השוטרים, ובמיוחד כאשר האזרח אזוק, חסר אונים, בתוך ניידת משטרה".

עו"ד אייל אבולפיה (צילום: חדשות)
עו"ד אייל אבולפיה | צילום: חדשות

עו"ד אייל אבולפיה, פרקליטו של אחד המתלוננים, מסר: "בית המשפט שולח היום מסר חד וברור לכללי שוטרי ישראל פן ינהגו באלימות משטרתית כנגד אזרחים. מדובר באלימות חמורה ללא כל הצדקה שלאחריה בידוי ראיות ו'תפירת תיק' לאזרח תמים שבקלות עלול היה להיות מי שישלח היום לאותו מספר של חודשי מאסר".

עו"ד עדי וולנרמן מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה, שניהלה את התיק, אמרה בעקבות גזר הדין: "גזר הדין מבטא את הכרת בית המשפט בכך ששוטרים אשר תוקפים אזרחים פוגעים לא רק באזרח המותקף אלא גם פוגעים פגיעה קשה באמון הציבור המתחייב על מנת לקיים חברה שומרת חוק. בית המשפט מדגיש את הצורך בהרתעת שוטרים משימוש לרעה בסמכויותיהם ובהפעלת אלימות מיותרת כלפי אזרחים כמו כן קובע בית המשפט כי יש לנקוט בענישה מרתיעה כלפי אנשי משטרה המבצעים עבירות שיבוש מהלכי משפט". התיק נחקר על ידי צוות תל אביב במחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה.