השימוע - בתחילת אוקטובר השנה (צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות)
נתניהו ומנדלבליט, ארכיון | צילום: אלכס קולומיסקי, פלאש 90, חדשות

התנועה לאיכות השלטון עתרה הבוקר (ראשון) לבג"ץ בדרישה להורות ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להפסיק להיפגש ביחידות עם ראש הממשלה נתניהו, הנתון לחקירה פלילית אותה מנהל האחרון. זאת, לאחר שהשניים נפגשו בארבע עיניים למעלה מ-70 פעמים מאז נפתחו החקירות הפליליות בהן חשוד נתניהו.

 לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"כל עוד נפגש היועמ"ש עם רה"מ ביחידות ובמקביל מנהל את ההליך בעניינו, קיים חשש לשיבוש ההליך הפלילי ולפגיעה באינטרס הציבורי המשפטי עליו מופקד היועמ"ש", נכתב בעתירה, שהדגישה כי מנדלבליט הוא בעל הסמכות הבלעדית להכריע בהליך הפלילי בכל הנוגע לראש הממשלה.

עוד נכתב כי "למרות הדברים הללו, בוחר היועמ"ש להציב עצמו ביודעין במצב של ניגוד עניינים חריף, תוך שהוא חושף את עצמו ואת רה"מ לשיבוש הליכי משפט וזיהום ההליך הפלילי, ותוך שהוא פוגע פגיעה אנושה באמון הציבור בגורמים האמונים על חקירות ראש הממשלה".

בעתירה דרשה התנועה מבג"ץ להוציא צו על-תנאי, המורה ליועמ"ש להגיע ולנמק מדוע לא יימנע מקיום פגישות אישיות וללא נוכחות אדם נוסף עם נתניהו, או לחלופין שידרוש לנמק מדוע לא יפעל למינוי ממלא מקום זמני ונקודתי, "וכפי שמתחייב מהסדר ניגוד העניינים עליו הוא עצמו חתם".

"קיים חשש לפגיעה קשה וזיהום ההליך הפלילי, כשבעל הסמכות הבלעדית להחליט על פתיחה בחקירה והעמדה לדין נפגש ביחידות עם הנחקר הראשי", סיכמה התנועה את עתירתה. "כמו כן ישנו ניגוד עניינים אישי וחריף בו נמצא היועמ"ש כל עוד עומד הוא בראש מערך התביעה מחד ומוסיף להיפגש ביחידות עם רה"מ החשוד בפלילים מאידך. מדובר בפגיעה חמורה באמון הציבור במערכת אכיפת החוק ובטוהר ההליך הפלילי".