אוסף העטים? אולמרט זוכה מהטענות
"לא נאמר לי שאסור לי להעביר חומרים". אול | צילום: חדשות

אחרי עורכי הדין והשב"ס, גרסת אולמרט: ראש הממשלה לשעבר הגיב הערב (ראשון) לעיכובו של עורך דינו כשעליו חומר שנחשד כמסווג, שפורסם לראשונה בחדשות 2, וטען כי "מעולם לא נאמר לי כי אסור להעביר חומרים כתובים. עורכי הדין מלווים את כתיבתי, עוברים על החומר ומעורבים בכל הנושאים המופיעים בו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"בכל הדיונים עם הממונה על הביטחון במשרד הביטחון עסקנו באופן בלעדי באופן שימור החומר בעת שהוא כאן בבית הכלא", המשיך אולמרט. "אין לשום גורם, כולל לא לשב"ס, סמכות ורשות לעיין, להתערב ולקבוע דבר בקשר לדברים שאסיר כותב בעניינים שלו, שהם מטבע הדברים אישיים".

ראש הממשלה לשעבר פירט את השתלשלות העניינים: "ביום רביעי האחרון נפגשתי עם עורך דין", הסביר. "בכניסה אחזתי במעטפה גדושה, במספר מעטפות, שבהן היה חומר משפטי, ובאחרות – חומרים הקשורים בכתיבתי האישית. הצגתי מיוזמתי חומר זה כולו לבדיקתו של השומר, והוא הזעיק את קצין המודיעין ואחר כך את מפקדת אגף 10. החומר שהיה במעטפות נבדק. נאסר עליי להוציא כל חומר שאינו משפטי, ונאמר לי שכל החומר הנוסף שאיננו עוסק בחלק המשפטי של הוועדה לקיצור השליש, לא יוכל לצאת".

אולמרט אף טען כי הסנקציות שהופעלו עליו, ביטול החופשות ואמצעי המשמעת, התקיימו טרם בירור מסודר כלשהו, המתחייב מפקודות שירות בתי הסוהר. "בטרם נשאלתי בעניין זה, נמסר לי במעמד הבירור כי חופשתי נשללת ממני וזאת בנוסף לשלילת שיחותיי בטלפון", אמר. "כמו כן, נאסר על עורכי דיני להיפגש איתי ללא שנמסר לי ולהם נימוק כלשהו. בכל הנסיבות הללו, ללא בירור יסודי ובפרסום כל ההליכים בכל אמצעי התקשורת מראש, עוד טרם שנועדתם איתי, יש פגיעה חמורה בזכויותיי ופגיעה בניגוד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו".

צפיפות בלתי נסבלת
כלא מעשיהו, ארכיון | צילום: משה שי / פלאש 90

בשירות בתי הסוהר טענו היום כי "עם כניסתו לריצוי המאסר, התברר כי אולמרט הכניס עמו חומרים שיש בהם רגישות ביטחונית גבוהה והובהר לו כי יוכל לכתוב את רשימותיו במהלך המאסר, אפשרות השמורה לכל אסיר, אך הרשימות והמסמכים, מפאת רגישותם ולאור דרישת גורמי הביטחון יישמרו במעטפה סגורה במקום מאובטח בבית הסוהר ולא בתאו". עוד נמסר כי אולמרט הוזהר שלא להוציא חומר כתוב מחוץ לכלא – אך ביום רביעי הבחין זקיף כי עורך דינו של אולמרט "קיבל לידיו מעטפה של חומרים, ועלה החשד כי המעטפה כוללת גם חומרים מסווגים".

על סמך זאת, ולאור העובדה כי בשב"ס חושדים שזוהי לא הפעם הראשונה בה ניסה אולמרט "להעביר חומרים ללא בדיקה מחוץ לבית הסוהר" – הוחלט למנוע ממנו חופשה ולהגביל את שיחות הטלפון שלו. כמו כן עורבו בנושא גורמי ביטחון ומשפט.