תת ניצב גיא ניר
תנ"צ גיא ניר (ארכיון) | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90, חדשות

פרסום ראשון: כתב אישום הוגש אתמול (ראשון) לבית הדין למשמעת של המשטרה נגד שני קציני משטרה בכירים: תת-ניצב גיא ניר, לשעבר ראש חטיבת המודיעין באגף החקירות, ונגד רב-פקד צ', שהייתה העוזרת שלו ואף התלוננה בשעתו נגד ראש להב 433 רוני ריטמן על הטרדות מיניות. ההחלטה על העמדתם של ניר ו-צ' לדין משמעתי פורסמה בחדשות 2 לפני כחודש, א

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

כתב האישום מפרט 29 מקרים שבהם שהו שני הקצינים הבכירים שעות ארוכות, ולעיתים אף לילות שלמים, בבית הקצינה או ביישובים שורש, שואבה וזיכרון יעקב. בכמה מקרים הם מואשמים שאף דיווחו על שעות עבודה בעת שהיו בביתה. שני קציני המשטרה הבכירים נאשמים בעבירה של התנהגות שאינה הולמת ופוגעת בתדמית המשטרה.

בכתב האישום מתוארים מספר מקרים בשנת 2015 בהם הגיע תנ"צ ניר עם רכבו לביתה של ראש לשכתו למספר שעות, והחשיב שעות אלו במערכת הנוכחות של המשטרה על ידי דיווח ידני. באחד המקרים כתבו השניים כי היו ב"הערכת מצב" ובמקרים אחריפ הגדירו את הפגישה כ"ספ"כ ואימון ספ"כ" או כ"דיון תל אביב".

המשטרה מתכוונת להעלות אל דוכן העדים 31 קצינים ובעלי תפקידים אחרים במשטרה ובהם ראש אגף החקירות, ניצב מני יצחקי, ומפקד המחוז הדרומי במשטרה ניצב דוד ביתן וראש היחידה הארצית לחקירות הונאה תת-ניצב כורש ברנור.

ניצב ריטמן פורש מלהב 433
רוני ריטמן, ארכיון | צילום: חטיבת דובר המשטרה

עורך דינו של ניר: "חפותו המלאה תוכח"

פרקליטו של תת-ניצב גיא ניר, עו"ד איתן פלג, מסר בתגובה: "תת-ניצב ניר הינו קצין מצטיין, ישר דרך ולא עבר כל עבירת משמעת. כל ההליך המתנהל נגדו כבר כשנה וחצי הוא שערורייה מתמשכת. דוגמה לטובה לכך היא העובדה שאנחנו לא קיבלנו כל כתב אישום עד לרגע זה, אבל בתקשורת הדברים כבר מתפרסמים. חפותו המלאה של תת-ניצב ניר תוכח בערכאות משפטיות".

פרקליטה של רב-פקד צ', עו"ד חי בר-אל, מסר בתגובה כי הוא "שמח מאוד על כך שסוף סוף הוגש כתב האישום לאחר כשנה שאנו מבקשים זאת, והמשטרה מאפשרת לקצינה להפריך את האישומים המופרכים נגדה. חבל שנדרשה תביעת דיבה נגד המפכ"ל שהורה להגיש את כתב האישום על-מנת לנסות להצדיק את אמירתו השערורייתית שלפיה הקצינה צ' היא עבריינית".

ההחלטה על האישום התקבלה לאחר שימוע שנערך לניר, שהודח מתפקידו לאור ההערכות כי נטל חלק משמעותי בסערת ניצב רוני ריטמן. צ', לעומתו, ויתרה על זכות השימוע. ניר היה ממחוללי הסערה באגף החקירות, כשיחד עם צ' התלונן במח"ש נגד ריטמן. בכירים במשטרה סבורים כי כל ההדלפות שגרמו לסערה הגדולה באגף החקירות - בהן הדלפת פרטים מחקירות ועדויות שנגבו במחלקה לחקירת שוטרים במסגרת החקירה נגד ריטמן, שיחת הטלפון שהתנהלה בין הקצינה צ' לבין ראש צוות החקירה במח"ש ובעיקר המסמך הרגיש - הגיעו כולן מסביבתם של תנ"צ ניר והקצינה צ'.

קודם להדחת ניר, הוא הוצא לחופשה כפויה - אחד הצעדים הראשונים של המפכ"ל אלשיך בתפקידו. כבר אז העריכו במשטרה כי ספק רב אם יישאר במשטרה, לאחר שהתגלה כי מערכת יחסים חריגה, אישית ולא תקינה בינו לבין צ', שהתלוננה כי ריטמן הטריד אותה מינית.