הדוח שחושף: איפה בעולם סוגרים עסקים בימי שבתון? (צילום: נטע יערי חדשות 2)
המרכולים יישארו פתוחים? (ארכיון) | צילום: נטע יערי חדשות 2

לאחר המחלוקות בשנים האחרונות וחוסר התערבותה של המדינה בנושא, בג"ץ אישר היום (רביעי) את פתיחתם של מרכולים ובתי עסק במהלך השבת בתל אביב. השופטים קבעו כי ביטול תיקון 2 לחוק העזר העירוני לא התקבל כדין, וכי המדינה לא נימקה את הסיבות בגינן התקבלה ההחלטה המדוברת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בית המשפט דחה את טענות התאחדות הסוחרים, לפיהן התיקונים בוצעו בחוסר סמכות בשל סתירה לחוק העבודה והמנוחה. נשיאת בית המשפט העליון השופטת מרים נאור קבעה כי טענה זו אינה נכונה, לאור "חוק ההסמכה" שנועד להקנות את הסמכויות הללו לרשויות המקומיות.

השופטת התייחסה גם לטענות לפיהן התיקונים אינם מידתיים ואינם סבירים. "מדובר, בסופו של יום, בפתיחת מספר מצומצם של עסקים אשר מהווים חלק מזערי ממספר העסקים הפועלים בעיר במהלך השבוע, באופן שמאפשר שמירה על צביונה הייחודי של השבת ואינו משנה בצורה ניכרת את פני העיר בשים לב למצב הנורמטיבי הקיים", כתבה השופטת נאור. "תיקון מס' 2 מצוי, אם כן, בגדרי מתחם המידתיות".

הגיעו לפשרה. מרכול בת"א, ארכון (צילום: מתן חצרוני, חדשות 2)
"מידתי וסביר" | צילום: מתן חצרוני, חדשות 2

השופטת חיות הצטרפה לדעתה של הנשיאה נאור ואף חיזקה את הטענות בדבר חוסר ההכרעה של שרי הפנים בנושא. "אני מצטרפת למסקנתה של חברתי הנשיאה נאור כי יש לעשות את הצו על-תנאי בבג"ץ להחלטי, ולבטל את הצווים על-תנאי שהוצאו ביתר העתירות", כתבה.

"אכן, נוכח ההימנעות הארוכה והנמשכת מזה כשנתיים וחצי של שרי הפנים הרלוונטיים (גדעון סער, סילבן שלום ואריה דרעי) ובשלב מסוים גם של הממשלה כולה לקבל החלטה לגופו של עניין, אין מנוס אלא לראות בהימנעות זו משום החלטה לפסול ללא הנמקה את חוק עזר לתל אביב-יפו (פתיחתן וסגירתן של חנויות)", הוסיפה.

שר הבריאות יעקב ליצמן תקף את החלטה וטען שהיא פוגעת בצביון היהודי במדינה. "החלטת בג"ץ מהווה פגיעה חמורה בשבת קודש ובצביון היהודי של מדינת ישראל", אמר השר. "זוהי המשך התערבות משפטית גסה בערכי הדת וההלכה, שאינה מותירה ברירה אלא לקדם מהלך משפטי לעקיפת בג"ץ, כדי למנוע המשך כרסום מסורת ישראל והדת במדינה".

"אני מברך על החלטת בג"ץ ששם קץ לסאגת השבת בתל אביב עם אישורו של חוק עזר עירוני מאוזן ביותר, שלוקח בחשבון מחד את הצרכים של תושבי העיר ומאידך לא הופך את השבת ליום חול ומסחר באופן מוחלט", אמר מיקי גיצין, חבר מועצת העירייה ומנכ"ל תנועת "ישראל חופשית". "גרירת הרגליים של ממשלת ישראל שנמנעה במשך 3 שנים מלעשות את המוטל עליה ולקבל החלטה ביחס לחוק העזר העירוני יצרה חוסר וודאות גם בקרב תושבי העיר, גם בקרב בעלי העסקים וגם בקרב מדיניותה של העירייה".