ויסאם זבידאת ואשתו שהורשעה
ויסאם זבידאת ואשתו שהורשעה | צילום: חדשות 2

בית המשפט המחוזי בחיפה הרשיע היום (שלישי) את ויסאם זבידאת, תושב סכנין בשנות ה-30 לחייו, בהצטרפות לארגון דאע"ש יחד עם אשתו וילדיו. זבידאת הורשע כשלושה חודשים לאחר שאשתו סברין נשלחה לכארבע שנות מאסר בפועל במסגרת הפרשה שנחשפה לראשונה בחדשות 2 בשנת 2015.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בהכרעת הדין נקבע כי זבידאת נסע יחד עם אשתו ושלושת ילדיהם לעירק לפני כשנתיים, שם לחם בשורות הארגון בסוריה ובעירק. סברין, אשתו של זבידאת נשלחה למאסר, ואילו ויסאם טען במהלך המשפט כי הוא נגרר אשתו שהובילה אותו לשורות דאע"ש בסוריה ועירק - ושהיא הייתה הדמות הדומיננטית בפרשה.

אלא שבהחלטתו קבע בית המשפט המחוזי כי מדובר בהיתממות לכנות את הנאשם כמי שנגרר אחרי אשתו. "הרושם שקיבלתי הוא שהנאשם ואשתו בנו גרסת הגנה לפיה האישה תיקח על עצמה את האחריות, ואולי מעצם היותה אישה ואם לשלושה ילדים היא תזכה בעונש מקל", אמר השופט במהלך הכרעת הדין. "גם הנאשם האמין שיזכה לעונש קל בשל אותו מצב".

בית המשפט החליט להרשיע את הנאשם בכלל העבירות שיוחסו לו בכתב האישום: מגע עם סוכן חוץ, יציאה מהארץ שלא כדין, חברות בהתארגנות בלתי מותרת, חברות בארגון טרור ומתן שירות בשביל התארגנות בלתי מותרת, זאת בנוסף לאימונים צבאיים אסורים אותם רכש במהלך הלחימה בשורות ארגון הטרור בסוריה ועירק.

סברין זבידאת בבית המשפט
סברין זבידאת בבית המשפט | צילום: חדשות 2

מהכרעת הדין במשפט של סברין, נקבע כי בני הזוג מסכנין הצטרפו לדאע"ש יחד עם שלושת ילדיהם. הבעל ויסאם לחם בשורות ארגון הטרור במוסול שבעירק, בעוד אשתו סברין עבדה בבית חולים בעיר. הילדים, שהתחנכו בבית ספר מקומי, היו אז בני 3, 6 ו-8. לבסוף אביה של זבידאת נסע לטורקיה והצליח להחזיר את המשפחה.

לצד עונש המאסר הממושך שנגזר על סברין, הוטל עליה קנס כספי בגובה 8,000 שקלים. "הנאשמת הזדהתה עם ארגון מחבלים", אמר השופט אברהם אליקים בעת מתן גזר הדין."בהתחשב באופיין של העבירות והסיכון המשמעותי לביטחון המדינה הקיים בהצטרפות אזרחי ותושבי ישראל לארגוני טרור בחו"ל, לטעמי יש צורך במקרה זה בהרתעת הרבים מפני ביצוע עבירות מסוג העבירות שביצעה זבידאת, וכי יש סיכוי של ממש שהחמרה בעונשה תביא להרתעת הרבים וניתן לכך ביטוי בעת קביעת העונש הכולל".