משה קצב, ראובן ריבלין
צילום: פלאש 90, קובי גדעון, הדס פרוש

הנשיא לשעבר משה קצב פנה היום (שלישי) בבקשת חנינה נוספת לנשיא המדינה ראובן ריבלין, בבקשה לבטל את התנאים המגבילים שחלים עליו לאחר שהשתחרר מהכלא. קצב, שהורשע באונס, הגיש בעבר מספר בקשות חנינה מהנשיא בטרם שוחרר מהכלא, אך כעת מדובר בבקשת חנינה לביטול ההגבלות, בהן מעצר בית לילי ואיסור יציאה מהארץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בסוף חודש דצמבר האחרון, לאחר 5 שנים ו-15 ימים מאחורי סורג ובריח, שוחרר קצב לביתו מכלא מעשיהו לאחר שקוצר עונשו. את בקשות החנינה הקודמות שהגיש קצב, שטענה כי בעשר השנים האחרונות חווה "סבל רב" ונפגעה גם בריאותו הנפשית, דחה הנשיא ריבלין.

למרות השחרור, קבע בית המשפט שיחולו מספר הגבלות על הנשיא לשעבר, שאמורות להישאר בתוקף עד המועד בו אמור היה קצב לסיים לרצות את עונשו, בדצמבר 2018. אלו ההגבלות שחלות על קצב: הוא יכול לשנות את כתובת מגוריו ליישוב אחר רק באישור הוועדה. בנוסף, הוא נמצא במעצר בית בכתובתו החל מן השעה 22:00 ועד השעה 06:00 למחרת היום, בכל ימות השבוע.

ההגבלות שחלות על קצב
ההגבלות שחלות על קצב | צילום:
ההגבלות שחלות על קצב
ההגבלות שחלות על קצב | צילום:בנוסף על קצב להשתלב על בסיס יומי בלימודים בבית מדרש בקרית מלאכי, השתלבות בקבוצה טיפולית תורנית בתדירות של אחת לשבוע וטיפול פסיכו-סוציאלי פרטני בתדירות של אחת לשבוע. כמו כן, חל על קצב האיסור להתראיין באמצעי תקשורת, בין בעצמו ובין באמצעות מי מטעמו ואיסור לעסוק בכל תפקיד בו יימצא ביחסי מרות וכפיפות עם נשים.

בתחילת חודש מרס התקיים דיון בעניין, בו לא התקבלו החלטות אך נכתב כי התנהגותו של קצב מאז שחרור הייתה "ללא דופי". באמצעות עורכי דינו ביקש קצב הקלה כדי שיוכל לצאת לאירועים משפחתיים. בדיון נקבע כי קצב יישאר בתנאי מעצר הבית.