החזיק בחומרים מסווגים? (צילום: יותם רונן)
החזיק בחומרים מסווגים? | צילום: יותם רונן

פרטים חדשים על החשד להוצאת חומרים מסווגים מהכלא: במערכת הביטחון ממשיכים לבדוק מה היה תכנם של המסמכים שעל פי החשד הוצאו מבית הכלא על ידי עורך דינו של ראש הממשלה אהוד אולמרט, והאם שימשו לצורך כתיבת ספרו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ביציאה מבית הכלא בחמישי האחרון נתפס אחד מעורכי הדין עם המסמכים. כעת נבדק האם המסמכים נועדו לכתיבת ספרו של אולמרט, או האם מדובר במסמכים שהוא הוציא בעבר בתפקידו כראש הממשלה ועשה בהם שימוש אסור אחר. במשרד המשפטים אומרים שהחומר לא הועבר אליהם ולכן אין להם אפשרות להתייחס לעניין.

אולמרט ביקש בעבר אישור מיוחד לכתוב את הספר שלו באמצעות מחשב, אך סורב. הוא עושה זאת בכתב יד, וכתב יותר מ-1,000 עמודים בכתב ידו. הוא עובד בכפוף ובצמוד לצנזורה. עורך הדין שנתפס אתמול הוא עורך דין בכיר מאוד בישראל, שיצא עם החומרים או הכניס לאולמרט טיוטה עם הערות, שנתפסה בתוך תאו של אולמרט.

מפרקליטיו של אולמרט נמסר בתגובה: "ראש הממשלה לשעבר מר אהוד אולמרט אינו זקוק לגושפנקא כלשהי באשר לזיקתו ואחריותו בנושאים הקשורים בביטחונה הלאומי של ישראל. מעולם לא דלף ממנו דבר רגיש בנושאי ביטחון ומודיעין שעלול היה לגרום נזק למדינת ישראל. במהלך שהותו בבית הכלא כתב מר אולמרט ספר אוטוביוגרפי העוסק בתולדות חייו ופעילותו בנושאים חברתיים, כלכליים ובנושאי ביטחון גורליים. ספר זה הועבר במלואו לצנזורה לפני למעלה מחודשיים ולאיש, בוודאי לא למר אולמרט, יש כוונה לפרסם אותו מבלי לקבל את אישור הצנזורה. מעבר לספר לא הוצא על ידי מר אולמרט כל חומר מסווג אחר, לא הועבר על ידו ולא פורסם על ידו".

חוות דעת חיובית לקראת הדיון בוועדת השחרורים

בשירות בתי הסוהר בחרו שלא להתייחס לפרשה, אולם הדבר עשוי להיות בעל השלכות על שחרורו המוקדם האפשרי של אולמרט. שכן בעוד כשבועיים תתכנס ועדת השחרורים לדון בבקשתו של אולמרט לקצר את מאסרו בשליש.

ביום רביעי פורסם כי לקראת הדיון של ועדת השחרורים, הביאו אנשי מקצוע של שב"ס, כנדרש, חוות דעת שסוקרת ומסכמת את תקופת ריצוי העונש של אולמרט עד עכשיו. מדובר בחוות דעת חיובית, ולא מופיע בה שום אירוע חריג שאמור למנוע ממנו את קיצור עונשו בשליש.

חוות דעת נוספת שהוגשה לוועדת השחרורים היא זו של הרשות לשיקום האסיר. מדובר בחוות דעת מעט יותר ביקורתית. לפי אותה חוות דעת, ראש הממשלה לשעבר כותב ספר עם תכנים מסווגים, מביע צער מסוים על חלק ממעשיו, אך לא מביע חרטה בפה מלא. במסגרת השיקום הנדרש ממנו, הוא משתתף ומרצה לקבוצות אחרות.

שניים ממורשעי הולילנד כבר שוחררו לאחר שקוצר שליש ממעצרם. למהלך הזה יש חשיבות משום שבמהלך הדיון בוועדת השחרורים הם הודו והביעו צער על מעשיהם. השאלה העיקרית: כיצד ינהג אולמרט כשיופיע עוד שבועיים מול חברי הוועדה?