אין תמונה
בן גניש (ארכיון)

בית המשפט המחוזי בלוד שלח היום (שלישי) את בן גניש, שהורשע בהריגת החייל יפתח גריידי ז"ל במועדון לפני כשלוש שנים, ל-15 שנות מאסר מאחורי הסורגים. עוד גזר בית המשפט פיצוי בסך 258 אלף שקלים, בנוסף ל-15 שנות המאסר בפועל ו-18 חודשי מאסר על תנאי. גניש הורשע בשנה שעברה בהריגה ובשיבוש מהלכי משפט, זאת במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עמו - שלא כלל הסכמה על העונש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עזר גריידי, אביו של החייל, אמר במהלך המשפט כי מות בתו "הביא לפירוק המשפחה". האב ציין כי לפני האירוע הו היה "אדם מאושר, ובלילה אחד חרב עולמנו". האב הביע בפני בית המשפט את ציפייתו כי העונש יהיה ברף הגבוה ביותר, וגם אמו של גריידי ביקש מבית המשפט "לראות את הצדק דרך העיניים שלנו".

השופטים נזפו במשטרה על "נקודות מדאיגות בחקירה, שנחשפנו להן במהלך שמיעת הראיות". השופטים מנחם פינקלשטיין, ליאורה ברודי ורמי אמיר ציינו כי החקירה של אחד העדים המרכזיים הייתה "לא מתועדת ולא מתוזכרת", ובסוף אותה חקירה העד שינה את גרסתו ומסר גרסה שמפלילה את אחד הנאשמים בפרשה, מני דבוש – גרסה שהופרכה במהלך המשפט. השופטים כינו את ההליך "חקירת מחשכים" או "תשאול נעלם", ואמרו כי הדבר פוגע באופן מהותי ביכולתו של בית המשפט לדעת איך התנהלה החקירה.

הכשל השני אירע כאשר חוקר אמר לבית המשפט שהפתולוג סיפר לו על "שתי דקירות של המנוח משני כלים שונים" – דבר שהוביל בתחילה לאישום נגד דבוש בגין הריגה. "במהלך שמיעת הראיות התברר כי אין כל תיעוד לשיחה זו והפתולוג הכחיש כי אמר אמירה שכזו". השופטים סיכמו במילים אלו: "אנו מצפים שפרקליטת המחוז תיכנס לעובי הקורב ותבע בדיקה נאותה לגביח שתי נקודות אלה"

אין תמונה
יפתח גריידי ז"ל

גניש הוגדר כחשוד המרכזי בדקירתו למוות של גריידי במועדון ה"שש" ברעננה באפריל 2014, אך על בסיס הודאתו בכתב האישום המתוקן הורשע בהריגה. "על יסוד הודאתו של הנאשם בכתב האישום המתוקן בשנית, אנו מרשיעים את הנאשם בעבירה של הריגה", קבע בית המשפט בנובמבר 2016.

כתב האישום הראשון נגד גניש הוגש באפריל 2014, אחרי שהסגיר עצמו למשטרה זמן קצר לאחר הרצח. גניש טען אז לחפותו והצהיר: "לא עשיתי כלום, רואים את זה במצלמות".

התקרית המדוברת אירעה לאחר שקטטה התפתחה בין גניש לגריידי ומעורבים אחרים: מחקירה ראשונית שביצעה המשטרה בזירה עלה כי גניש נטל חפץ חד ודקר באמצעותו את גריידי עד למותו. לאחר שהסגיר את עצמו טען גניש כי בתחילה לא ידע שהמשטרה מחפשת אחריו, אך השופטת מירב גרינברג, שהאריכה אז את מעצרו, קבעה כי הוא היה מודע למאמצי המשטרה.

ריצה את עונשו. מני דבוש (צילום: פלאש 90)
ריצה את עונשו. מני דבוש | צילום: פלאש 90

בפרשה הורשע גם הצעיר מני דבוש, שהואשם בתחילה בהריגתו של גריידי: לבסוף הוא הורשע באי מניעת פשע ובשיבוש הליכי משפט - כך סוכם בהסדר טיעון. במשפט נגזרו עליו 15 חודשי מאסר בפועל, שאותם כבר ריצה כשהיה עצור מאפריל 2014 ועד אוגוסט 2015. "המשמעות היא שהנאשם לא ישוב לבית הכלא להמשך ריצוי העונש", קבעו אז השופטים מנחם פינקלשטיין, ליאורה ברודי ורמי אמיר מבית המשפט המחוזי בלוד.

כמו כן גזרו השופטים על דבוש מאסר על תנאי של שישה חודשים. דבוש טען לאחר אחד הדיונים כי נעשה לו עוול. "אני לא מאחל לאף אחד לעבור את מה שעברתי, אבל היה לי חשוב יתר מהכל להוכיח לאמא של גריידי שלא רצחתי את הבן שלה", אמר. "אני משתתף בצערה. היום הוכחתי לה שהמילה שלי אמיתית".