יוסף חיים בן דוד בביהמ"ש, ארכיון (צילום: הדס פרוש \ פלאש 90)
יוסף חיים בן דוד בבית המשפט | צילום: הדס פרוש \ פלאש 90

הכרעת הדין - אשם: יוסף חיים בן דוד הורשע הבוקר (שלישי) ברצח הנער הפלסטיני מוחמד אבו חדיר לפני כשנה וחצי. בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי בן דוד ביצע את הרצח על רקע לאומני, והוא צפוי להישלח למאסר עולם - אם כי פרקליטיו ינסו להקל בעונשו. ההרשעה מגיעה לאחר תקופה ארוכה בה דן בית המשפט במצבו הנפשי של בן דוד, שלבסוף הוגדר ככשיר לעמוד לדין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בית המשפט קבע הבוקר כי בן דוד לא היה פסיכוטי בעת ביצוע העבירות הקשות, וכי הוא היה אחראי למעשיו ושלט בהם. הוא הורשע בעבירות רצח, חטיפה לשם רצח, תקיפה הגורמת חבלה, ועבירות נוספות. "בעת ביצוע העבירות הנאשם הבין היטב את מעשיו, שלט בהם, לא הייתה לו הפרעה בשיפוט המציאות, והייתה לו יכולת להימנע מביצוע העבירות", קבע השופט יעקב צבן.

"ידענו שהוא לא משוגע והוא משקר לבית המשפט", אמר אביו של אבו חדיר ז"ל, חוסיין, אחרי הדיון. "כשרואים אותו זה קשה לנו. הדם שלנו נשרף כשרואים אותו. מספיק". עוד לפני הקראת הכרעת הדין אמר האב: "אנחנו מצפים רק לצדק, ושיהרסו להם את הבית כמו שהורסים לערבים, שהנשיא לא ייתן חנינה. בכל פעם אחרי שאני ואימא של מוחמד מגיעים לפה ורואים את הרוצח אנחנו לא ישנים בלילה שבוע". 

אביו של הנער בבית המשפט, ארכיון (צילום: חדשות 2)
אביו של הנער, הבוקר | צילום: חדשות 2

"זהו מעשה של אדם שפל ואכזר שחוטף נער חף מפשע ושורף אותו חיים", אמר התובע בתיק אורי קורב. "עומד לידי חוסיין אבו חדיר, ואין בכוח ההחלטה של בית המשפט להשיב את בנו, אך בית המשפט קבע את שקבע, ואני מאמין שימוצה איתו הדין".

"למרות חלקו המרכזי של הנאשם שהיה הבגיר בחבורה והראש בתכנון ובביצוע הפשע, הוא ניסה להתנער מאחריות ועד הרגע האחרון ביקש לטעון טענות מטענות שונות בנוגע למצבו הנפשי בעת ביצוע הרצח", אמרו בפרקליטות. "הנאשם אף ניסה להטיל את האחריות למקרה על שותפיו הקטינים קרובי משפחתו. בית המשפט קבע כי הוא היה היוזם, המחולל והמבצע העיקרי של המעשה הנתעב. העונש על מעשה הרצח הוא עונש חובה של מאסר עולם.

הנער מוחמד אבו חדיר (צילום: רויטרס)
הנער מוחמד אבו חדיר | צילום: רויטרס

"לא תמה מסכת ההגנה", אמר עורך הדין חן הולנדר המייצג את בן דוד. "יש לנו טענות נוספות שתעלינה במהלך הטיעונים לעונש ואולי גם במסגרת ערעור עתידי".

מעשה הרצח בוצע ביולי 2014 בשיתוף שני קטינים, שכבר הורשעו ברצח וכבר נשלחו למאסר בפועל - קטין אחד ירצה מאסר עולם ועוד 3 שנים, וקטין אחר ירצה 21 שנות מאסר. על פי כתב האישום שהוביל להרשעות, השלושה הצטיידו בבקבוקים מלאים בדלק ונסעו לחטוף יחד את אבו חדיר, תושב שועפט שבמזרח ירושלים. בדרכם ליער חנקו אותו עד אובדן הכרה ובן דוד הכה בראשו באמצעות לום. לאחר מכן שפכו דלק על גופו של אבו חדיר והציתו אותו בעודו מחוסר הכרה. גופתו נמצאה מאוחר יותר בשטח היער.

בין המניעים: חטיפת 3 הנערים (צילום: פייסבוק ותצפית)
בין המניעים: חטיפת 3 הנערים | צילום: פייסבוק ותצפית

יממה לפני מעשה הרצח, ניסו השלושה לחטוף ילד ערבי בן שבע מידיה של אימו, ופגעו פיזית בקטין ובאם. בהמשך אותו לילה, ניסו השניים לשרוף מכוניות של ערבים בשכונת צור באחר שבמזרח העיר.

השחזור והמניע: נקמה על פיגועים קודמים וחטיפת 3 הנערים

בן-דוד תיאר את ההכנה המדוקדקת שעשה עם הקטינים שהורשעו, לאחר ההצטיידות בדלק. הם הצטיידו גם באזיקונים ופינו את המושב האחורי, מתוך כוונה לחטוף. לאחר שאיתרו את אבו חדיר, סיפר בן דוד בחקירתו ששני הקטינים יצאו מהרכב, ואז ראה ש-נ' סטר לנער ו-מ' תפס אותו בפה. כאשר אבו חדיר כבר נעול בתוך הרכב, מעיד בן דוד, "מ' חנק את אותו בגרונו ואני צעקתי: 'תגמור אותו, תגמור אותו שיהרוג אותו'. בשלב מסוים הפסיק להיאבק'". בשלב זה לא ידעו החוטפים כי אבו חדיר כבר מת.

לאחר ההחלטה לנסוע ליער ירושלים נטל בן דוד את הלום וחבט באבו חדיר. בחקירתו טען כי זוהי נקמה על הירצחם של בני משפחת פוגל והתינוקת שלהבת פס, וכן על חטיפת שלושת הנערים - איל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער - בטרמפיאדה בגוש עציון כחודש לפני כן. לאחר ההכאה באמצעות לום הורה בן דוד לאחד הקטינים לשפוך את הדלק על אבו חדיר, ובן דוד הוסיף ושפך דלק גם הוא. לאחר שבן דוד בעט בנער הוא הצית את רגליו וגופו החל לעלות באש.