היילו בבית המשפט (ארכיון)
יונתן היילו בבית המשפט | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

כשנתיים לאחר שהורשע ברצח גבר שאנס וסחט אותו - הרכב של שלושה שופטי עליון זיכה הבוקר (שלישי) את יונתן היילו מרצח והחליט להרשיע אותו בהריגה. השופטים החליטו להפחית את עונש המאסר שנגזר על היילו (29) מ-20 שנה ל-12. אמו של היילו הגיבה בהתרגשות להחלטה: "אני כולי רועדת. כשכולם לא האמינו לו – היחידים שהאמין לו היה עורך הדין שלו ואנחנו, המשפחה שלו. סוף סוף גם בית המשפט שמע את זה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש במאי 2010 בשכונת קריית נורדאו בנתניה. עוברי אורח מצאו את גופתו של ירון איילין (24) כשעליה סימני חבלה קשים מאוד. בכתב האישום המקורי שהוגש נגדו מתואר כיצד חנק היילו את המנוח - ולאחר מכן נטל לבנה והכה אותו מספר פעמים, עד שמת. היילו הסגיר את עצמו למשטרה ואף שחזר את מעשיו בפני החוקרים.

היילו. ישתחרר ביום שני
"קורבן למסכת של אלימות והתעללות" | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות

בהחלטתם קיבלו שופטי העליון את טענתו של היילו וקבעו כי הצליח להוכיח את קיומו של "קנטור מתמשך", לאחר שנפל קורבן ל"מסכת של אירועי אלימות, איומים, סחיטה כספית והתעללות מינית, שכללה שני מעשי סדום". הם הוסיפו כי "השתלשלות הדברים בליל האירוע מלמדת על קיומה של התגרות".

עם זאת הדגישו השופטים: "אין להבין כי התנהגות המערער הייתה סבירה או כי רוב האנשים במדינה היו נוהגים כמותו. המערער קיבל החלטה, אף אם ספונטנית, להרוג את המנוח, וכך עשה. על כן אין לפטור אותו מאחריות פלילית ועליו לשאת בעונש ההולם את מעשיו".

משפחתו של היילו בביהמ
משפחתו של היילו בביהמ"ש (ארכיון) | צילום: חדשות 2

"זהו אחד מאותם מקרים שבהם המשפט אינו יכול להכיל את מלוא מורכבותם של החיים ושל הצער האנושי", סיכמה השופטת דפנה ברק-ארז. "כמו כן זהו מקרה שמחייב איזון בין ההתחשבות במצוקת הפרט לבין שיקולי צדק כלל-חברתיים, ובכלל זה השמירה על קדושת חייו של כל אדם, גם מי שפשע, והחשש מפני מתן הכשר לעשיית דין עצמית ולנקמה".

"לא תכננתי את זה, אבל רציתי שהוא ימות"

פרקליטו של היילו, עו"ד אלון אייזנברג, לא הסתפק בהחלטה מכיוון שקיווה לזיכוי מוחלט: "הייתי רוצה לראות את היילו בבית". הוא הוסיף כי הוא מתכוון להגיש בקרוב בקשה לחנינה מהנשיא ריבלין.

בריאיון לחדשות 2 ב-2013 אמר היילו: "עברתי התעללות מינית, שזה דבר מאוד מאוד משפיל. בעצם אני כבר נחשב כמו בן אדם מת אחרי כל מה שעברתי. הבן אדם הזה הרס לי את כל החיים. אנס אותי".

"לא תיכננתי את זה, אבל אחרי כל מה שהוא עשה לי ואחרי כל מה שעברתי, כן רק רציתי שהוא ימות", הוסיף. "זאת הייתה הגנה עצמית. אף פעם בחיים שלי, גם בחלומות הכי גרועים שלי, לא חשבתי שאני אעשה דבר כזה".