ניצב ריטמן פורש מלהב 433 (צילום: חטיבת דובר המשטרה)
ניצב רוני ריטמן (ארכיון) | צילום: חטיבת דובר המשטרה

קצינת המשטרה שהתלוננה נגד ניצב רוני ריטמן בגין עבירות מין, עתרה הבוקר (שני) לבג"ץ בדרישה להדיחו מתפקידו כמפקד להב 433. הקצינה הגישה את העתירה לאחר שמפכ"ל המשטרה רוני אלשיך החליט להשיב את ניצב ריטמן לתפקיד, בהתאם להחלטת היועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין לסגור את תיק החקירה נגד הניצב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

העתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין חי בר-אל וקרן שאול, מבוססת על חקירת מח"ש בעניינו של ריטמן, ובמסגרתה טענה הקצינה כי הקצין שנחשד בהטרדתה, לא יכול לשוב לתפקיד. "ההחלטה להחזיר את ריטמן לתפקידו הינה לא סבירה באורח קיצוני נוכח הראיות שעלו בחקירת מח"ש", נטען בעתירה. "הראיות כללו הטרדות מיניות מילוליות חוזרות ונשנות, במעשה ותוך שימוש בכוח".

בהמשך נטען בעתירה כי לא ניתן לאפשר לריטמן לחזור לתפקיד הרגיש "לאור מעשים פסולים נוספים, שכללו ניסיונות להכפיש את שמה הטוב של הקצינה, בכדי לגרום למקבלי ההחלטות ולציבור לטעות ולסבור כאילו נוקה מהמעשים החמורים אותם עשה".

במסגרת העתירה, טענו עורכי דינה של הקצינה כי ריטמן הודה במהלך חקירתו כי בישיבות סגל פיקוד בכיר יתכן ו"תיבל באמירות סקסיסטיות", וכי "מעולם לא ביקש אישור לאמירות מסוג זה והתנהל בחופשיות". "הוא הודה בכך שאמר לפקודה שלו שהיא נראית טוב וציין בפניה כי הוא סבור שמפקד יכול לומר זאת לפקודה שלו". במקרה אחר שנדון לטענת עורכי הדין בחקירת מח"ש, בתשובה לשאלה שנשאל ריטמן על ידי חוקרו בנוגע לאחת מפקודותיו, השיב הניצב: 'לשאלתך היא לא נראית הכי טוב... ולא ניסיתי לחזר אחריה...'".

מידע מכפיש על המועמדים הועבר ליועמ"ש (צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות)
"החלטה תמוהה". אלשיך | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות

"ציטוטים אלה מחקירותיו מהווים הוכחה לא רק לסולם ערכיו הפסול אלא לכך שהוא למעשה הטריד מינית סביבתית וכי אין לו ידע והבנה מינימלית בחוק למניעת הטרדה מינית", נטען בעתירה.

"שורת החלטות תמוהות"

"הקצינה לא יזמה את התלונה, אך מרגע שזומנה למח"ש - גרסתה נמצאה מהימנה ועקבית", טען עורך דינה חי בר-אל. "הטקטיקה המרכזית נגדה היא לפגוע בה בשל היותה אישה ולייצר מצג שווא כאילו נקבע שהתיק נגד ריטמן נסגר מחוסר אשמה וכי הוא כביכול נקי כפיים, כשלמעשה המציאות הפוכה לחלוטין".

עו"ד חי בר-אל (צילום: דרור קרופרו)
עו"ד חי בר-אל | צילום: דרור קרופרו

"על השר ארדן והמפכ"ל להורות על הדחתו של ריטמן מתפקידו, במקום לאפשר לו להמשיך בתפקידו הרם", הוסיף בר-אל. "החלטת המפכ"ל להחזירו לתפקידו כאילו לא דבק בו רבב, היתה אולי ההחלטה הראשונה מבין שורת ההחלטות התמוהות מאוד של המפכ"ל בנושא הטיפול בתופעת ההטרדות המיניות שככל הנראה מסמלת מדיניות מסוכנת".