אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
בקרוב: הקץ להיסחבות עד ביהמ"ש? | צילום: רויטרס, חדשות

הצעת חוק חדשה שמוביל יושב ראש ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דוד אמסלם, מבקשת לאפשר לעצירים לראות ולשמוע את המתרחש באולם בית המשפט מתוך "חדר היוועדות" שנמצא בבית המעצר - כך שגם הנוכחים בבית המשפט יוכלו לראות ולשמוע אותו. כך העצירים לא יחויבו להגיע פיזית לדיוני הארכת מעצרם. ההצעה נועדה לתת פתרון לרצון העציר ולסנגורו לערוך שיחה אישית חסויה, וזאת באמצעות שימוש בטלפון המצוי ליד העצור, כאשר בזמן השיחה מושתקת מערכת השמע במעגל סגור.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ברקע ההצעה עומדים הקשיים והסרבול בהבאת עצורים לבתי משפט לצורך השתתפותם בדיונים אלה, משימה המוטלת כיום על יחידת "נחשון", השייכת לשירות בתי הסוהר. היחידה, שמונה למעלה מאלף סוהרים, משנעת כ-1,500 עצורים ואסירים ביום ברחבי הארץ, מה שכרוך בעלויות תקציביות ניכרות.

יו"ר הקואליציה אמסלם (צילום: חדשות)
ח"כ דוד אמסלם | צילום: חדשות

"מעבר לעלות התקציבית, שינוע כמות כה גדולה של עצורים ואסירים טומן בחובו סיכון גובר לבחירתם", מנמק ח"כ אמסלם בדברי ההסבר. עוד הוא מוסיף כי "ניוד האסירים כרוך בהשכמה מוקדמת ובהחזקה בתאי מעצר עד קיום הדיון בבתי המשפט, כך שצמצום הצורך בליווי אסירים עשו להיות בעל השפעה חיובית גם על רווחתם האישית של האסירים".

הסדר של קיום דיונים באמצעות שיחות וידיאו היה קבוע בעבר בהוראת שעה, שהוארכה פעמיים ופקעה ביולי 2012. "תקופת הניסיון של ההסדר הייתה מלווה במחקר חיצוני אשר בדק את שביעות רצונם של המעורבים בו, והוא העלה בין היתר כי ההיוועדות החזותית משמשת כתחליף ראוי לנוכחות הפיזית של העצור - תוך שמירה על זכויותיו המהותיות, וכי היא נעדרת השפעה על תוצאות הדיון המשפטי", נכתב בדף ההסבר להצעת החוק.