בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט היום (שלישי) לבטל את תוצאות הבחירות לראשות העירייה שנערכו בבת ים בחודש ינואר 2015, ומשרד הפנים יקבע בקרוב מועד חדש - זאת בעקבות התחקיר של כתב חדשות 2 חיים ריבלין על מעורבותו של ראש העירייה לשעבר שלומי לחיאני במערכת הבחירות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מי שעתר לבית המשפט ודרש לבטל את תוצאות הבחירות הוא אלי יריב, שהפסיד במירוץ לראשות העירייה לטובת יוסי בכר, מקורבו של לחיאני. "מעורבותו הפסולה של לחיאני ומתן ההבטחות השלטוניות הוכחה ברמה הנדרשת", פסק בית המשפט.

"התנהגותו של לחיאני חצתה את כל האיסורים וכל הקווים האדומים", הוסיפה השופטת רות לבהר שרון, שהורתה על ביטול הבחירות המקומיות. "נראה כי לא היו לו כל עכבות. כל האמצעים קידשו את המטרה לקדם את בחירתו של המשיב (בכר), שהוא הצהיר בכל עת כי זו למעשה מערכת בחירות שלו, וכי בחירה במשיב היא למעשה בחירה בו! דברים אלה הם פסולים לחלוטין, ויש בהם משום ליקוי בחירות חמור".

"מרבית הליקויים הנטענים נעשו במעורבותו הפעילה של המשיב, שכיהן באותה עת, החל מפברואר 2014, כראש העיר בפועל, כאשר מכוח תפקידו ועמדתו הייתה לו מרות והשפעה מוגברת, והייתה לו אפשרות לפזר הבטחות שלטוניות", הוסיפה השופטת. "לרשותו עמדו משאבי העירייה, עובדה שהעצימה את חומרת הליקוי, פגעה בשוויון בין המתמודדים, ועומדת בניגוד לחוק ולהנחיות מפורשות של היועמ"ש".

יוסי בכר, ארכיון (צילום: עיריית בת ים)
יוסי בכר, ארכיון | צילום: עיריית בת ים

"לחיאני חילק הוראות כאילו המשיך לשמש כראש העיר"

"ליקוי נוסף שעולה מהראיות הוא מעורבותו של לחיאני, ראש העיר הקודם שהושעה, הורשע בפלילים והוטל עליו קלון בעקבות מעשים שעשה שעה שכיהן כראש העיר", הדגישה השופטת בפסיקתה. "לחיאני לא בחל בשום אמצעים, ופעל נמרצות ובפומבי, למען בחירתו של המשיב, כאשר הוא מפזר הבטחות שלטוניות, כאילו שימש עדיין בתפקיד ראש העיר, תוך שהוא משתתף בסיורי בחירות עם המשיב, ומחלק הוראות והבטחות, כאילו המשיך לשמש כראש העיר".

"לכאורה, אין פסול בהתגייסות למען מועמד מסויים, כל עוד לא מדובר בפעולות בניגוד לחוק", היא ציינה. "במקרה זה פעולותיו של לחיאני היו בפירוש פסולות ולא ראויות! לחיאני ניצל את היותו בעל השפעה רבה בעיר כדי לפזר הבטחות שלטוניות בשם המשיב. הוכח שהוא השתתף בכנסי בחירות לצדו של המשיב, והדגיש "בכר זה אני", וכי אם בוחרים בבכר - למעשה בוחרים בו".

השופטת אף התייחסה לליקוי בולט נוסף שעלה מהתחקיר, והוא שעובדי עירייה - בנוסף לאנשי לשכת ראש העירייה - עסקו בפעילות פוליטית לטובת בכר, זאת בניגוד לאיסור המפורש שבחוק.

"לאור כל האמור, השתכנעתי כי ההבטחות השלטוניות שפורטו לעיל יש בהן משום שוחד בחירות, והן מהוות ליקוי בהליך הבחירות היורד לשורשו של עניין", סיכמה השופטת. "הוכח שקיימת הסתברות שמכלול הליקויים עלולים היו להשפיע על תוצאות הבחירות. השתכנעתי כי יש מקום להורות על ביטול הבחירות".

"לא בחל בשום אמצעים". לחיאני (צילום: חדשות 2)
"לא בחל בשום אמצעים". לחיאני | צילום: חדשות 2

"פניה של העיר לעתיד טוב יותר"

פרקליטיו של אלי יריב, עו"ד בעז בן צור, עו"ד אלעד פלג ועו"ד אסנת גולדשמידט, מסרו בתגובה להחלטה: "בית המשפט קבע באופן נחרץ וברור, שהבחירות בעיר בת ים הוטו בעקבות עשרות מקרי שוחד וליקויי בחירות שבוצעו על ידי ראש העיר יוסי בכר וקודמו בתפקיד שלומי לחיאני, אשר רתמו את המשאבים הציבוריים לטובת בחירתו של ראש העיר. מדובר בפסק דין חשוב, שמעלה על נס את טוהר הבחירות ושלטון החוק, ומסתייג בקול צלול משחיתות שלטונית. דומה כי זהו יום חג לתושבי העיר בת ים".

"בית המשפט אמר את דברו פעם נוספת", אמרה קטי פיאסצקי, חברת מועצת העיר בת ים מטעם מפלגת מרצ, לחדשות 2 Online. "קיים קשר ישיר בין פסיקותיו הקודמות של בית המשפט לבין הדברים שנאמרו על ידי השופטת היום. אני מאמינה בלב שלם כי פניה של העיר לעתיד טוב יותר. כבר יותר משנתיים שאני נלחמת לצד חברים נוספים על טוהר המידות ועל ניקיון הכפיים. אני מברכת את ידידי, עו"ד אלי יריב, על ההישג. הוא ניצח עבור תושבי בת ים".

מראש עיריית בת ים יוסי בכר נמסר בתגובה: "אני מכבד את בית המשפט, אולם סבור שטעה בהחלטתו להתערב בבחירות דמוקרטיות על סמך טענות חסרות בסיס של גורמים בעלי עניין אישי. לאחר שנלמד את פסק הדין, נגבש החלטה בדבר הגשת ערעור".

פעילה במטה: "בגלל ששלומי לא יכול להיות, יש את יוסי"

לאחר שלחיאני הורשע בשחיתות ציבורית והוטל עליו קלון - נערכו בחירות לראשות העירייה בחודש ינואר 2015 והמועמדים היו יוסי בכר ואלי יריב. אלא שמהתחקיר ששודר בחדשות 2 בדצמבר 2014 עלה כי לחיאני נשאר עמוק במגרש הציבורי, למרות הרחקתו.

"בגלל ששלומי לא יכול להיות, אז יש את יוסי, אבל את הכל עושה שלומי", אמרה פעילה במטה של יוסי בכר לתחקירנית חדשות 2 יעל אוסטרייכר שתיעדה את מטה הבחירות מבפנים. "אם אנחנו צריכים משהו אנחנו נכנסים לשלומי, הוא אפילו קובע פגישות בשביל יוסי בכר ואומר 'אתה צריך ללכת ביום ראשון לשם...'".

כשנשאל לחיאני עצמו על ידי תושבת בת ים מה תפקידו של בכר, הוא השיב כך: "בואי אני אסביר לך מה קורה עם הבחירות. בבחירות האלה אני לא יכול ללכת עם השם שלי. אז הולכים יוסי בכר. אבל ב'תכלס' זה אני. בסדר? את בוחרת שלומי לחיאני, לא בוחרת יוסי".