בגלל חוב של 250 שקלים על חנייה - נכה בן 70 נשלח למאסר: פרץ חזן בן ה-70 מנתניה, המוגדר כנכה ברמה של 100%, נוסע פעם בשבוע למרפאה בנתניה לצורך בדיקות וטיפולים. חזן, שמתקשה לצעוד יותר מכמה דקות, נאלץ לחנות שלא כחוק משום שאין חנייה זמינה קרובה. הדבר הוביל לדוחות חנייה רבים - ולבסוף, בהשתלשלות מקרים קפקאית, גם לכלא. "לא האמנתי שיקחו אדם במצבי למאסר, בייחוד על דוח חנייה", טען בכאב חזן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין חנייה ממש במרפאה, אני משתדל להחנות את הרכב שלא להפריע לתנועה - ואני חוזר ומקבל דוח", סיפר חזר. בקרבת המרפאה ישנה חניית נכים אבל היא מיועדת רק לרכב עם מעלון, כך שאסור לו לחנות שם. אחרי שקיבל דוח על החנייה שם, הוא עבר לחנות באדום-לבן קרוב למרפאה וממשיך לקבל דוחות.

"יש לי תו נכה ברכב, אני לא יודע אם התו נכה עוזר בכלל", הוסיף חזן, נהג ותיק. "אני בטוח שאני לא מפריע לתנועה אבל מקבל דוח". לפני חודשיים סירב לשלם את הדוח שקיבל וביקש להישפט בתקווה שמישהו אולי יאזין לבעיה שלו: נכה שחי מקצבת נכות אך נאלץ לשלם כל חודש על דוחות חנייה, כי אין לו ברירה אחרת.

"השופט פסק לי 250 שקלים או שלושה ימי מאסר. אני לא יכול לשלם את הדוח, אין לי", הסביר בצער חזן - שקיווה כי אם יגיד לשופט שהוא מעדיף מאסר יתחשבו במצבו הקשה. "אולי יחלקו לי את זה ל-20 שקלים בחודש, 30 שקלים לחודש. אבל אין לי תשלום כזה לשלם לצערי".

"חנה בניגוד לחוק". עיריית נתניה (צילום: פייסבוק עיריית נתניה)
"חנה בניגוד לחוק". עיריית נתניה | צילום: פייסבוק עיריית נתניה

"האסירים לא האמינו לי"

להפתעתו של חזן, בשבוע שעבר הגיעו שוטרים לעצור אותו: "הנכד היה איתי, הוא התחיל לצרוח ולבכות ואני אומר איפה הדוח? אולי אני אשלם עכשיו ואגמור את הסיפור? הם אמרו לי 'לא, יש לנו רק פקודת מאסר'". בקשותיו של חזן לא עזרו.

לאחר שעבר מכלא מעשיהו להדרים, חזן התעלף בשעות הערב: "טרטרו אותי כל היום בלי לאכול, בתשע חיכיתי לרופא - התרוממתי, התעלפתי וקיבלתי 'היפו'" (היפוגליקמיה, רמת סוכר נמוכה בדם). רק בשלב זה פונה לבית החולים.

כעת יש לו שלושה דוחות נוספים שלא שילם וביקש להישפט עליהם - למרות שהוא למד על בשרו שכנראה לא יהיה מי שיקשיב לו. "אסירים שישבו איתי בהדרים, שאלו אותי על מה באתי ואמרתי להם על דוח חנייה של 250 שקלים - לא האמינו לי", סיכם חזן את החוויה הקשה. "במקום להקצות משאבים ולתקן את המצב, לוקחים נכים ומכניסים אותם לבית הסוהר".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "לא מדובר בחנייה היחידה המיועדת לנכים באזור. ישנן חניות נוספות שם, ומפרץ חנייה בו מותרת חנייה לשישה רכבי נכים. מר פרץ חנה באופן המנוגד לחוק ועל כן הורשע בבית המשפט ונגזר עליו שישלם רק את ערכו המקורי של הדוח בסך 250 שקלים. הוא בחר מיוזמתו להמיר את הקנס במאסר".