זירת הירי בחברון (ארכיון) (צילום: רויטרס)
שלושה חיילים נפצעו באורח קשה וקל | צילום: רויטרס

גופות מחבלים ממזרח ירושלים שביצעו פיגועים וחוסלו יוחזרו למשפחותיהם - כך קבע הבוקר (חמישי) בג"ץ בדיון בעתירה שהוגשה בעניין. את העתירה הגישו בני משפחות המחבלים, תשע במספר, שדרשו לקבל את גופות בניהן לקבורה. אחת הגופות היא של חסן מנאסרה, אחד משני הנערים המחבלים שביצע את פיגוע הדקירה בפסגת זאב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה של שופטי בג"ץ התקבלה לאחר שהמדינה הסירה את התנגדותה להחזרת הגופות. בנוסף, החליטו השופטים כי הגופות יוחזרו למשפחות בעוד כחודש.

זירת הפיגוע בדולב, השבוע (צילום: חדשות 2)
זירת הפיגוע בדולב, השבוע | צילום: חדשות 2

ההחלטה הבוקר של בג"ץ מגיעה בניגוד לעמדתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שהבהיר השבוע כי אין בכוונתו לשנות את מדיניותו, לפיה גופות יוחזרו רק למשפחות שיעמדו בתנאי המשטרה. "המדיניות שלי לא השתנתה מעולם", הדגיש ארדן. "משפחה שתעמוד בדרישות המשטרה - תוכל לקבל ולקבור הגופה".  

ההחלטה מתקבלת יומיים לאחר שצה"ל העביר לרשות הפלסטינית את גופתו של אחמד ריאד עבד אל-עזיז שחאדה, המחבל בן ה-36 שדרס שלושה חיילי צה"ל סמוך לדולב בבנימין. החזרת הגופה מהווה שינוי מדיניות מצד ראש הממשלה נתניהו, שהודה כי לאחרונה החליט להחזיר את הסמכות בנושא למשרד הביטחון ולמשרד לביטחון פנים. בצה"ל הבהירו כי המהלך בוצע בהתאם להנחיית הדרג המדיני.

"ביום ראשון לאחר החג, החליט נתניהו להעביר את הסמכות להחזרת גופות מחבלים לשרי הביטחון וביטחון הפנים", נמסר מלשכתו של ראש הממשלה. "החזרת הגופה הערב הינה בסמכות שר הביטחון בהתאם להגבלות". גם ב-15 באפריל הוחזרה לפלסטינים גופתו של מחבל שניסה לתקוף חיילים בגרזן.

עמדת מערכת הביטחון היא שצריך להחזיר גופות, אחרת החזקתן עלולה לדרדר את השטח לאלימות ולהתססה מיותרת. בלשכת ראש הממשלה אישרו כי המהלך בוצע בסמכות שר הביטחון יעלון ובהתאם להגבלות - בהן שההלווייה לא תכלול הסתה.

בכך למעשה שונתה המדיניות של אי החזרת גופות מחבלים, שפורסמה לראשונה בחדשות 2 בסוף חודש מרס: על פי הדיווח במהדורה המרכזית, ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה אז את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון לא להחזיר גופות של מחבלים עד להחלטה חדשה. כפי שפורסם בעבר, ההחלטה נועדה למנוע תהלוכות מסיתות שעשויות להוסיף שמן למדורה.‎