מה באמת קורה במקום בו מתגורר ראש הממשלה ומתקבלות ההחלטות הדרמטיות? רק לאחרונה הפסידה המדינה בשתי תביעות - של העובדים לשעבר מני נפתלי וגיא אליהו - ובית הדין קבע כי במעון ששרו תנאי עבודה לא חוקיים ומשפילים, גם בשל התנהגות פוגענית של שרה נתניהו. הערב (שישי) נחשף עובד נוסף, אב הבית לשעבר עמנואל סלע, שסיפר בריאיון בלעדי על היחס הקשה לו זכה במעון - ועל ההשפלות הבלתי נגמרות לדבריו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"תמיד רציתי לדבר כי נורא הפריע לי היחס המשפיל הזה שחוו כל העובדים שם", אמר סלע. "בחודש הראשון היה נחמד, וסיפרתי למשפחה שהיא מקסימה ואני לא מבין למה מספרים עליה כאלה סיפורים. היא באמת נהדרת, הכל היה בסדר. זה היה בחודש הראשון". לדבריו,  תוך זמן קצר חש בהבדל: "לאט לאט התגלה שהיא הייתה מתעמרת באחרים, לאו דווקא בי. אחר כך הגיע גם תורי".

כיצד התבטא היחס? סלע טען כי רעיית ראש הממשלה "יוצרת לחץ סביבה, לחץ קשה שקשה להסביר אותו, היא בוחנת כל אחד, היא חשדנית נוראית. אנחנו בעיניה חפצים". סלע תיאר מקרה בו ביקשה ממנו נתניהו להביא לה יין - בזמן שראש הממשלה ביקש להכין כריכים לו ולכתובי הנאומים שלו.

"היא אמרה לי בכעס שאני לא מכין להם שום דבר ואני לא נותן להם שום דבר. יש לה למעלה בבית עוגת דובשנית, היא תחתוך את הקצוות, היא תוריד לי את זה, אני אכין להם קפה וזה מה שאני אתן להם, ואין תקציב למשהו אחר - לא לתת להם שום אוכל", שחזר.

גיא אליהו, ארכיון (צילום: חדשות 2)
זכה בתביעה. גיא אליהו | צילום: חדשות 2

"פה התחיל הקרע, הוד מעלתה מחקה אותי"

הוא שאל אז את ראש הממשלה כיצד לפעול, והוא הורה להכין כריכים לעובדיו: "היא כעסה, ראיתי במבט שלה - חכה חכה, אני כבר אראה לך. פה התחיל הקרע. היא פשוט התעלמה ממני לגמרי, התעלמות מוחלטת ממישהו שצריך לשרת אותה. מהר מאוד אמרו לי שזה לא יעבוד".

לדבריו, מאותו רגע זכה ליחס שונה: "הם מוחקים אותך, כי אתה כלום, אתה חפץ. מי זה הם? אני מתכוון להוד מעלתה, לא למישהו אחר".

סלע טען בריאיון כי נתניהו ניסה לפייס בין הצדדים - כהוכחה לכך שידע מההתנהלות החריגה של אשתו: "הוא ניסה פשוט שהיא תירגע, והוא גם היה אומר 'תעשו את מה שהיא אומרת, תרגיעו אותה ותשתדלו לעשות מה שהיא מבקשת, ושהיא תירגע".

במקביל להליכים המשפטיים של מני נפתלי וגיא אליהו, גם סלע הגיש תביעה: "מלכתחילה אמרנו 'בוא נראה מה יהיה עם גיא ומני ואם הכיוון יהיה נכון אני אצטרף'. זה היה מתוכנן מראש ואני גם עזרתי להם, הייתי עד". את תקופתו במעון הוא סיכם במילים קשות: "זה כור היתוך כזה שלא משנה כמה זמן אתה שם. זה נורא לחוץ".

עו"ד נעמי לנדאו (צילום: סטודיו גילי ומירית, חדשות)
עו"ד נעמי לנדאו | צילום: סטודיו גילי ומירית, חדשות

משפחת נתניהו: "העובד נכנע למכבש לחצים אדיר כדי להכפיש"

עו"ד נעמי לנדאו, פרקליטתו של עמנואל סלע, אמרה לחדשות 2: "התביעה היא על התנכלות בתעסוקה, על גרימת נזק בלתי הפיך כתוצאה מזה - קוראים לזה המגיפה השקטה של מקומות העבודה". לנדאו, המייצגת גם את גיא אליהו ומני נפתלי, התייחסה גם לתביעות שהסתיימו בפיצויים: "אני עצובה על היום הזה, אבל אלו פסקי דין שאולי מטלטלים קצת את המעון ואת מי שנמצא בו. אני מקווה".

ממשפחת נתניהו נמסר בתגובה: "'אולפן שישי' מוכיח פעם אחר פעם שמדובר במשחק מכור מראש, ובפאנל עם הטייה ברורה לשמאל ומעת לעת הופעת אורח מן הימין. משום מה אינכם מביאים עשרות עובדים שמעידים את ההיפך הגמור, לרבות אב הבית שלפני מני נפתלי ואב הבית שאחריו. לעומת זאת גיא פלג, שהפך כתב לענייני שרה נתניהו, מדווח נגדה באופן אובססיבי ומוטה".

מעון ראש הממשלה בירושלים (צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות)
"לחץ מופעל על העובדים להכפיש" | צילום: נתי שוחט, פלאש 90, חדשות

עוד טענה משפחת ראש הממשלה: "עמנואל סלע נכנע למכבש לחצים אדיר שמופעל על כל עובדי מעון ראש הממשלה, מצד מני נפתלי , גיא אליהו ופטרוניהם - בכל כדי להכפיש את משפחת נתניהו ולהוציא כספים מהמדינה. סלע עבד במעון ראש הממשלה שלושה חודשים בלבד בתפקיד זוטר וכמעט ולא היה לו מגע עם גברת נתניהו. הנה כמה דוגמאות לשקריו: במהלך חקירתו הנגדית הוכח שסלע כיזב לגבי משך העסקתו במעון. בית הדין קבע שטענתו כי הועסק כאב הבית שקרית: הוא העלים מתצהירו את העובדה שפוטר מעבודתו הקודמת, עקב סכסוך עם הממונה עליו; בניגוד לתצהירו סלע לא היה בריא כשהחל את עבודתו במעון, אלא סבל קודם מבעיות גב קשות שהקשו על תפקודו.

"גם טענתו של סלע שעבד שעות מרובות ובסופי שבוע רבים הופרכה. בדיקת דוחות הנוכחות שלו העלתה שעבד בסך הכל בשתי שבתות במעון. המוסד לביטוח לאומי דחה את טענתו של סלע
וקבע כי התקף הלב שבו לקה סלע התרחש בביתו ואינו קשור למקום עבודתו. האם לא נמאס לכם ללעוס שוב ושוב חומרים ממוחזרים, שמטרתם לרמוס את דמותה של שרה נתניהו כדי לפגוע בראש הממשלה?"