המחבל בבית המשפט, היום
המחבל בבית המשפט, היום | צילום:

מאסר ממושך למחבל שניסה לרצוח ארבעה: בית המשפט המחוזי בחיפה גזר היום (רביעי) 25 שנות מאסר על עלאא ראיד אחמד זיוד, המחבל שביצע את פיגוע הדריסה והדקירה בגן שמואל. בפיגוע שהתרחש בתחילת גל הטרור נפצעו ארבעה בני אדם, בהם חיילת שמצבה הוגדר קשה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

באוקטובר 2015 הגיע זיוד, תושב אום אל פאחם, לתחנת אוטובוס הסמוכה למרכז הקניות בגן שמואל, דרס ודקר ישראלי עד שנעצר.

נשיא ההרכב, השופט יוסף אלרון, נענה לבקשת הפרקליטות להטיל 25 שנות מאסר על הנאשם בגין ארבעה ניסיונות רצח והחזקת סכין ממניע גזעני, וקבע: "הוא רצה לפגוע בחיילים בכוונה, רצה לרצוח יהודים".

אלרון ועמיתיו - השופטת רבקה פוקס והשופט דניאל פיש - ציינו כי זיוד דרס עוברי אורח, ו"לאחר שדרס רץ עם סכין ודקר". כמו כן גזרו על זיודי לשלם פיצוי לנפגעי העבירה בסכומים של 150 אלף שקלים, 80 אלף שקלים, 70 אלף שקלים ו-40 אלף שקלים.

זירת הפיגוע בגן שמואל
זירת הפיגוע, בשנה שעברה | צילום:

"הנאשם, שהינו אזרח המדינה, החליט לבצע פיגוע טרור של רצח יהודים, רק בשל היותם יהודים – על ידי דריסתם למוות של עוברי אורח באמצעות מכוניתו", כתבו השופטים. "כתוצאה מתושייתם של עוברי אורח שהיו במקום, סוכלה תכניתו של הנאשם ולמרבה המזל האירוע לא הסתיים בפגיעות בנפש, אלא בפגיעות גוף, חלקן קשות ביותר". 

"העבירות בהן הורשע הנאשם, מחייבות ענישה מחמירה שיש בה להעביר מסר עונשי חד משמעי, נוקב ומרתיע, לפיו כל מי שנוטל חלק בעבירות אלה ימצא עצמו מאחורי סורג ובריח לתקופה ארוכה, וכי בעבירות המבוצעות על רקע אידיאולוגי-לאומני נדחים שיקולי הענישה האחרים מפני שיקולי ההרתעה", סיכמו.

בתחילת השבוע הגיש שר הפנים אריה דרעי בקשה לבית המשפט המחוזי בחיפה להתחיל בהליך שלילת אזרחותו של המפגע: דרעי הודיע כי לא יחדש את תושבותו של אביו של המחבל והבהיר כי גם לבני משפחות המפגעים חלה אחריות על מעשיהם. הליך שלילת אזרחותו של זיוד החל מיד לאחר הפיגוע ולאחר שקיבל אור ירוק מהיועץ המשפטי לממשלה.