בבית הדין הצבאי ביפו נפתח הבוקר (שני) משפטו של אלאור אזריה, החייל הנאשם שירה במחבל המנוטרל בחברון. אתמול נחשף בחדשות 2 כי בכוונת התביעה הצבאית להציג תיעוד חדש מתוך האירוע, וכי בכוונתה לטעון שהוא מוכיח שגרסתו של אזריה שקרית ונועדה למלט אותו מהרשעה פלילית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

"התחלנו היום את המשפט", סיכם הפרקליט הצבאי שגויס במיוחד למילואים, עו"ד נדב ויסמן, בסיום הדיון. "המשפט הזה עוסק בעניין חריג בחומרתו, מבחינתנו. מדובר בירי ללא שום הצדקה מבצעית לעבר מחבל שכבר נוטרל, בניגוד לכל כללי הפתיחה באש".

"מדובר במקרה שבו הנאשם החליף גרסאות", הוא ציין. "לגישתנו, הוא איננו אמין והראיות מוכיחות זאת. משום שלגישתנו הוא לא אמין, הגשנו את כתב האישום ואנחנו מבקשים לברר אותו. יחד עם זאת, אנחנו מבקשים לעשות את זה בצורה מקצועית ומהימנה בפני בית הדין. נביא את כל הראיות בעתיד הקרוב ונאפשר לשופטים לומר את דברם בתום ההליך".

מוקדם יותר, בפתח הדיון אמר עו"ד אייל בסרגליק, אחד מפרקליטיו של אזריה: "קיבלנו את עיקר החומר והוא נמצא במעצר בית, אך עם זאת, ממשיכים להגיע חומרים שאינם מסודרים ברשימה מסודרת. אני חייב לדעת בכל מסמך מי ערך אותו כדי שאוכל לחקור אותו, אני לא אמור לעשות את עבודתה של המשטרה הצבאית".

"אתמול בערב נוספו חמישה עדי תביעה חדשים, אנחנו צריכים להיערך לזה", הוא הוסיף. "ביקשנו גם רשימה של מקרים דומים בהם כלל לא הגישו כתבי אישום ולכל היותר הסתפקו בדין משמעתי".

השופטת העומדת בראש ההרכב של שלושת השופטים הקריאה לאזריה את כתב האישום שהוגש נגדו. "השאלה היא אך ורק האם אתה מבין את כתב האישום על סעיפיו?", היא שאלה. אזריה השיב בחיוב.

"ההגנה מבקשת לשחרר את החייל לחופשה ביום העצמאות", אמר פרקליטו עו"ד אילן כץ. "זהו חג מיוחד עבור החיילים". אולם בית המשפט דחה את הבקשה. תגובה מפורטת לכתב האישום תוגש במועד אחר.

אזריה בבית הדין הצבאי, היום (צילום: רויטרס)
זירת הפיגוע בחברון | צילום: רויטרס

השופטת החליטה שעד סוף השבוע ישיבו לה הצדדים אם הם מעוניינים לשבת להליך גישור. ההערכה היא שהסיכויים לכך נמוכים, משום שהתביעה הצבאית נחושה ללכת בתיק הזה עד הסוף. את ההנחיה הזאת קבע הפרקליט הצבאי הראשי, תא"ל שרון אפק. סניגוריו של אזריה מצהירים גם הם כי אין להם עניין בעסקת טיעון ולא במשא ומתן, שכן לדבריהם יש בתיק ראיות מזכות.

בחקירתו הראשונה בפני חוקר מצ"ח ביום האירוע הסביר אזריה את הירי בין היתר כך: "הסתכלתי עליו וראיתי שהוא מזיז את הראש, והיד שלו הייתה במרחק נגיעה מהסכין שאיתה דקר, סכין שחורה. הוא הזיז את היד לכיוון הסכין".

עם זאת, בסרטון שנחשף אמש בחדשות 2 נראה המרחק הגדול בין המחבל, שנראה מנוטרל לגמרי, לסכין. בתביעה טוענים כי זו הוכחה לכך שלא ניתן לטעון שהסכין הייתה במרחק נגיעה. בהמשך, אזריה אף טען כי מעילו הנפוח של המחבל ביום חם הוסיף לחשד. עם זאת, התביעה טוענת כי הסרטון מוכיח שהמעיל לא היה חריג.