"בוחרים לגבות את הקצין הפוגע". פאטל, היו (צילום: חדשות 2)
"בוחרים לגבות את הקצין הפוגע". פאטל, היו | צילום: חדשות 2

מג"ד צבר לשעבר סירב להתנצל: בשלב הדיונים לעונש שנפתח הבוקר (חמישי) בבית הדין הצבאי בקריה, עלה לדוכן העדים סא"ל לירן חג'בי, שהורשע בחמישה סעיפים של התנהגות בלתי הולמת. "אני אחד שלא מפחד להתנצל, והייתי מתנצל בפניה, אלא אם הדברים בכתב האישום והדברים שפורטו בתקשורת היו שקריים - אז אני לא מסוגל", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חג'בי פתח את דבריו ואמר כי הוא מודע לכך שמעשיו לא היו כשורה והוא מבין אותם. "שלא ישתמע שאני לא מביע צער וחרטה על משהו שעשיתי", הוסיף.

"על אותם העבירות כולם לקחו ביס", המשיך. "המפקד הדיח אותי ונתן ביס, התקשורת לקחה ביס, התביעה לקחה ביס. ועכשיו רוצים לקחת ביס נוסף. אני מבקש לסמן קו דמיוני ולהגיד די, אני בן 37".

לדבריו של המג"ד המודח הדרגות שעל כתפיו מסמלות את תרומתו הצבאית, לא את מעשיו."גם אם תיקחו את הדרגות לא תיקחו את מה שעשיתי", אמר. גזר הדין בעניינו יינתן במועד אחר.

חשף תכנית רב שנתית. איזנקוט (צילום: דו"צ)
ייענה לפניית פאטל? איזנקוט | צילום: דו"צ


אלוף בכר: "חג'בי קצין מקצועי באופן מרשים"

במהלך הדיון הבוקר דיבר אלוף יוסי בכר בשבחו של חג'בי. "הוא קצין מקצועי באופן מרשים, קצין אמיץ לב שבשורה ארוכה של מבצעים הוכיח את עצמו", אמר בכר. "האופי של חג'בי הוא מעורב, אין דברים שעוברים מתחת לעיניים שלו מבלי שהוא יתייחס אליהם והוא מקפיד על קשר אישי עמוק".

הסניגור שאל את בכר מה היה צפוי בהמשך שירותו אלמלא אותן עבירות. "אני מניח שב-2016 הוא היה מתמנה למפקד חטיבה ומקבל דרגת אלוף משנה", השיב בכר לסניגור.

"היקף הענישה, כולל המשמעות בעבור קצינים אחרים בצבא, כבר בא לידי ביטוי בהקשר של עוצמת החשיפה, הדחה מהתפקיד, עזיבה של צה"ל וכל המעמד הקשה שאנחנו נמצאים בו", הוסיף בכר. "טיפה כבוד שאפשר להשאיר לבן אדם את הדרגה שלו".

בהמשך, העיד לזכותו של חג'בי גם סמ"ר רפאל שחק. "שירתתי שנה ושמונה חודשים", הוא סיפר. "בפיקודו הישיר של חג'בי הייתי שנה. כל המחלקה שלי הכירה את זה שסא"ל חג'בי מכיר כל חייל בשם וזה ממש לא מובן מאליו".

ההגנה הגישה לבית הדין הצבאי מכתבי המלצה של מפקד פיקוד הדרום, אלוף סמי תורג'מן, אלוף במיל' טל רוסו, אדם זוסמן והמח"ט היוצא וינטר. כמו כן, הוגש מסמך של חיילת בגדוד ומסמך עליו חתומה ראש ענף פסיכולוגיה בזרוע היבשה, מסמך הקשור למרכז הערכה.

התביעה: "יש לשמור על אמות מידה"

מנגד, התביעה תעתור למאסר על תנאי באם יבצע חג'בי עבירות דומות. כמו כן, התביעה תעתור מצדה להוריד את הנאשם בדרגה אחת לכל הפחות. "צה"ל מגייס חיילים מכוח חוק, מנתק אותם מבית הוריהם והם עוברים להתגורר בבסיס צבאי מרוחק", אמרו התובעים.

"לעבירות המין בצבא יש צביון מיוחד", הוסיפו בתביעה, "הן מתקיימות בתוך הבסיס ולעיתים על ידי המפקד הישיר. בשל אופיין ובשל הרגישות ביחסים שבין מפקדים ופקודים יש לשמור על אמות מידה".

"העבירה שבגינה הורשע היא התנהגות בלתי הולמת, אך המשמעות היא פלילית לכל דבר", טענה התביעה. "אין להתבסס על הכותרת בלבד אלא על המהות. סגן אלוף בצה"ל, מפקד גדוד, מעז לשלוח עשרות מסרונים אל הפקודה שלו, מעז לנשק אותה בניגוד לרצונה. יש לתת על כך את הדין, ואין מדובר במעידה אחת, אלא בדפוס".

"הנאשם סייע לחוזקו המבצעי של צה"ל ועל כך אין חולק", הדגישה התביעה, "אך הוא פגע בחוסנו המוסרי של צה"ל, ועל כן אנחנו עותרים להורדת הדרגה שלו". על כך השיב עו"ד ז'ק חן, סנגורו של חג'בי: "מעשיו אינם מוסריים, זה נכון, אבל פגיעה בחוסנו המוסרי של צה"ל? זה לא קצת מוגזם? אין לצה"ל שלד מוסרי קצת יותר איתן? בתור אזרח אני מקווה שכן. אין מקום להוריד את דרגתו".

פאטל בכניסה לבית הדין, הבוקר (צילום: חדשות 2)
פאטל בכניסה לבית הדין, הבוקר | צילום: חדשות 2


"רוצות שזה יסתיים בעונש משמעותי ולא רק בפרישה"

עוד לפני שלב הטיעונים לעונש של סא"ל לירן חג'בי, אמרה עורכת דינה של המתלוננת, עו"ד רוני אלוני סדובניק, לחדשות 2 Online כי הן מקוות שבית הדין הצבאי יחמיר את העונש שהפרקליטות רצתה לתת. "העונש של לסלק אותו ולהוריד אותו בדרגה זה עונש שהוא לא לעניין", אמרה אלוני סדובניק.

הפרקליטות הצבאית תבקש להטיל עונש של הורדה בדרגה, מאסר על תנאי, עזיבת צה"ל וקנס כספי בגובה 5,000 שקלים על חג'בי - שעל פי כתב האישום מעשיו "חרגו מיחסי מפקד-פקוד והיו בחלקן על רקע מיני". עם זאת, לפי הפרקליטות אין מניעה שחג'בי ישרת כקצין בשירות מילואים.

עו"ד רוני אלוני סדובניק (צילום: באדיבות המצולמת)
עו"ד אלוני סדובניק | צילום: באדיבות המצולמת


"לפני שחג'בי הגיע, הכל היה מצוין"

"מאי רק מחכה שזה ייגמר ובעיקר רוצה לחזור לחיים אנונימיים ולפרטיות, נגרמו לה נזקים", הוסיפה הפרקליטה. "לפני שחג'בי הגיע, הכל היה מצוין. מאי עשתה את השירות הכי טוב שיכלה - וברגע שהוא בא, הכל התהפך ובסוף היא נאלצה לעזוב. היא הייתה צריכה לעבור שנה שלמה של טיפולים פסיכולוגיים וזה לא פשוט. בצד השני תמיד מנסים להציג את זה כאילו 'מה קרה, כולה מסרונים', אבל זו מסכת שלמה".

מוקדם יותר היום נודע לחדשות 2 Online כיבטרם הדיון שיגרה פאטל מכתב רשמי לרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, באמצעות פרקליטתה.

"עצוב לראות שמפקדי החטיבה לא מצאו לנכון עד היום ליצור איתי קשר כחיילת החטיבה, למרות שהם יודעים מה עברתי והם בוחרים לגבות את הקצין הפוגע ומבקשים שלא ייענש", הסבירה פאטל את מהות הפנייה. "זה מנוגד בתכלית למסר הרמטכ"ל וראש אכ"א שיש להחמיר עם העונש למטרידים מיניים".

"נקעה נפש מרשתי מחוסר הנכונות של הדרג המשפטי בצה"ל להטמיע את ההלכות המנחות מטעם בית המשפט העליון בתהליך קבלת ההחלטות בצבא בתחום עבירות המין", כתבה עו"ד רוני אלוני סדובניק לרמטכ"ל.

"בשים לב לעובדה שמרשתי נמצאה דוברת אמת בבדיקת הפוליגרף שצה"ל ביקש ממנה לבצע במתקניו, בעוד הנאשם סירב לביצוע בדיקה אלמנטרית זו, יש מקום לשינוי מהותי בפרקטיקה המשפטית הנוהגת מחוץ למטריית ההלכות שקבע בית המשפט העליון בתחום עבירות המין".