רגע השיא של תביעת מני נפתלי: רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו מסרה הערב (ראשון) את עדותה בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, במסגרת הדיון בתביעתו של אב הבית לשעבר במעון ראש הממשלה שטען ליחס מבזה ומשפיל מצידה. "דמי נשפך בתקשורת, עד רגע זה לא נשמע קולי", אמרה נתניהו בפתח עדותה. "רוב הדברים ששמעתם בתקשורת לא נכונים - מלהשמיץ אותי מקבלים כסף". בתום עדותה נקבע כי דיון נוסף ומסכם ייערך בעוד עשרה ימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אב הבית הוא האחראי לכל מה שקורה בבית, מהחלפת נורה ועד התשלומים", הסבירה נתניהו. "אני רציתי להתרחק מכל נושא ניהול הבית. אם תבואו ותשאלו את אב הבית היום, תראו שאין שום בעיה". בין היתר טענה נתניהו, כי נפתלי ניסה לסחוט אותה ואת המדינה: "כל מי שיש לו עיניים בראש רואה את זה".

עוד הוסיפה נתניהו בעדותה, כי למרות חוסר שביעות רצונה של משפחתה מעבודתו של נפתלי, נמנעו מלפטרו מחשש לסיקור לא מחמיא. "מאחר שאנחנו רדופים על ידי התקשורת, פחדנו לפטר אותו", טענה. "ידענו שיהיו כותרות ולא רצינו את הכותרות האלה". עוד הוסיפה נתניהו כי היא אינה מאמינה שנפתלי עבר את הבדיקות הפסיכולוגיות הנדרשות לתפקיד.

"רק כשמני עזב הבנתי כמה הוא גרוע"

כמו כן טענה נתניהו כי לא השליכה חפצים בבית במהלך התקפי זעם שחוותה, לכאורה, כפי שנטען נגדה. "מעולם לא זרקתי או משכתי מפה", אמרה. "בגנים שלי זה לא קיים. אני לא עושה דברים כאלה. גם לא הייתה עובדת שהתפטרה כי לא נתתי לה ללכת לאזכרה של הוריה". על תחושותיה מאז נחשפו התביעות אמרה נתניהו: "אין לי זכויות וסיכוי בחיים האלה, לנשום אין לי זכות. מאוד קשה לי, אני נשחטת על כל צעד ושעל".

בהמשך טענה נתניהו כי הייתה נתונה ללחץ כבד מצדו של נפתלי. "במשך חודשים הוא לחץ ולחץ להפסיק להיות מאבטח ולהיות אב בית", אמרה. "לא חשבתי שהוא מתאים, אבל הוא לחץ. לא שמעתי לקולות הפנימיים שלי והסכמתי, לצערי. רק אחרי שמני עזב הבנתי עד כמה הוא היה גרוע". נתניהו סיפרה כי בנה אבנר סיפר לה באחרונה כי נפתלי אף הרביץ לכמה מחבריו במהלך התקופה שבה הועסק, מה שגרם לרבים מהם שלא לרצות לבקר בביתם.

"מהרגע שנכנסנו לבית ראש הממשלה, לא דרשתי להחליף דברים. מני נפתלי אמר לי שצריך להחליף וילונות ועוד", הדגישה. "פעמיים החלפנו דברים - לפני ביקור אובמה ולפני ביקור נשיא צרפת". נתניהו הוסיפה כי פרסום התביעה של נפתלי בכלי התקשורת דווקא הביאה לגילויי תמיכה מצד עובדי המעון. "חלק גדול מהעובדים כתבו לי מכתבים אחרי ההתפרצות המטורפת בתקשורת של אב הבית הזה".

בעדותה הכחישה נתניהו מכל וכל את עדותו של גיא אליהו, שעבד גם הוא במעון ראש הממשלה, שבה טען כי הוזעק לעתים מביתו אך ורק כדי לאחל לה לילה טוב. "לא היה אירוע כזה", אמרה. "איזה בן אדם עושה דבר כזה? אני ביקשתי שלפני שהעובדים הולכים, שישאלו אם צריך עוד משהו. אף פעם לא דרשתי שמישהו יחזור". כמו כן הכחישה כי ידעה שחלק מהעובדים ישנים במעון ראש הממשלה.

מה הסכום שהייתה מוכנה להחזיר? נתניהו (צילום: פלאש 90 , ישראל סלם, חדשות)
"דמי נשפך בתקשורת" (ארכיון) | צילום: פלאש 90 , ישראל סלם, חדשות

"לא אמרתי למני להחליף את החלב, גם סיפור הביצים הוא שטויות"

רעייתו של נתניהו הכחישה את הסיפורים שהופיעו בתביעות שהגישו העובדים מני נפתלי וגיא אליהו, שלפיהם זעמה על חלב שהגיע בשקית ועל ביצים שלא נארזו בנפרד. "לא אמרתי למני להחליף את שקית החלב, לא אכפת לי שקית או קרטון, וגם סיפור הביצים הוא שטויות", הסבירה נתניהו וטענה לרצח אופי. "קשה לחיות ככה. קשה להיות שרה נתניהו. שופכים את הדם שלי ושל בעלי, זה נורא וזה באמת כואב לי".

נתניהו הוסיפה כי בניגוד לטענות, היא מעולם לא הכתה עובדת - לדבריה, העובדת התעלפה במטבח לאחר שנשלחה להביא כוס מים לראש הממשלה, שהיה מגובס באותה העת. "אחרי שעה אמרו לי שהיא התעלפה במטבח", הוסיפה.

"אני רוצה לומר שהיחס הגרוע בתקופתו של מני נפתלי היה בינו לבין העובדים. אחת מהן הגיעה אליי בוכה כי הוא עשה לה דברים רעים, היה פוגע בה המון. הוא התייחס גרוע", סיכמה. נתניהו התייחסה גם לתביעתו של אב הבית לשעבר עמנואל סלע, שטען כי לקה בהתקף לב בגלל הלחץ בעבודתו. "את סלע לא הכרתי, איחלתי לו רפואה שלמה. לא הכרתי אותו והוא לא היה אמור להמשיך לעבוד".

בנימין ושרה נתניהו (צילום: חדשות 2)
"נפתלי עשה הכל כדי להפיל אותנו" | צילום: חדשות 2

נפתלי לפני עדותה של נתניהו: "לשקר אין רגליים"

"מני נפתלי מתנכל לי במשך תקופה ארוכה ועשה הכל כדי להפיל אותנו, גם בתקשורת, הוא עבד קשה מאוד כדי להפיל את הליכוד. הוא מעביר שקרים עליו ושופך את דמי", העידה נתניהו. "אני ראיתי דברים שכתב - הוא איים שאם לא יעסיקו אותו כל החיים הוא 'ייצא' על אשת ראש הממשלה".

נתניהו רמזה כי התביעה של נפתלי היא חלק ממערכה תקשורתית המתנהלת נגד בעלה. "מי שתומך בו שם לו למטרה להפיל אותנו, כולם יודעים מי זה, גורם תקשורתי. העובדים הם עובדים של המדינה, לא שלי. הם רוכשים לי ולראש הממשלה כבוד", אמרה.

"יש לנפתלי קשרים בעיתון מסוים, הם הופכים אותו לסלבריטי", הוסיפה נתניהו. לאחר מכן הזכירה במהלך הדיון את שמו של נוני מוזס, מו"ל ידיעות אחרונות, שנחשב ליריבה של משפחת נתניהו. כאשר נשאלה על אחת הכתבות שפורסמו ב"ידיעות אחרונות", אמרה כי "כל הכתבה הזו זו רשעות אחת גדולה מאותו גורם שלא מזכירים את שמו כמו מהארי פוטר", והשוותה את מוזס לדמות הרשע וולדמורט מסדרת הספרים המצליחה.

יואשם במקביל, עזרא סיידוף (צילום: עמית ולדמן, החדשות)
עזרא סיידוף, היום | צילום: עמית ולדמן, החדשות

נפתלי עצמו ישב בבית הדין מחויך והקשיב לעדותה של הגברת הראשונה כשהיא נחקרת על ידי עורכת דינו, עו"ד נעמי לנדאו. לאחר הדיון אמר לנו נפתלי: "היא משקרת ברמות, לימדו אותה לשקר. היא מדברת על תקופה קשה, אני עובר תקופה איומה. אף אחד לא מממן אותי, אף אחד לא רוצה להעסיק אותי. ראו בחור שרירי אמרו שאני אלים. הילדים סובלים בבית ספר. אני חושב שאני סמל. היום ירדה לי אבן מהלב".

נפתלי הגיע הבוקר לבית המשפט ובכניסתו אמר לכלי התקשורת: "אני מבין שלשקר אין רגליים - ואני מקווה שהיום זה יוכח". בתביעתו טען נפתלי כי ספג יחס מתנשא ומזלזל מצד אשת ראש הממשלה וכי היה עד להשתלחויות חסרות רסן כלפי העובדים האחרים.

סמנכ"ל המשרד: לא אמרתי שנפתלי מנהל טוב

במהלך היום העידו עובדים רבים בדיון, והבכיר היה עזרא סיידוף - סמנכ"ל משרד ראש הממשלה. סיידוף טען כי נפתלי "הזכיר את ההשפלות רק פעם אחת ולא רצה להפסיק לעבוד.‎ אני סמנכ"ל, לא מנהל כוח אדם. לא אני אחראי לאיך בני אדם עובדים ותנאים‎". סיידוף סירב להתייחס לדיווחים ולשמועות על אופי העבודה במעון ראש הממשלה: "אני עבדתי תחת שמונה ראשי ממשלה, שמעתי הרבה רכילויות. הנושאים האלה הם לא לטיפולי".

במהלך הדיון עומת סיידוף עם עדות שמסר ב-1999, בה אמר על גברת נתניהו כי ‎"היה לי פחד אמיתי ממנה, היא השליטה טרור". היום הדגיש סיידוף כי אינו מפחד ממנה: "עברו מאז 16 שנים, הדברים השתנו והיום זה לא אותו דבר בכלל. יכול להיות שהייתה אי הבנה ביני ובינה".

בהמשך דבריו דחה סיידוף את הטענה לפיה שרה נתניהו הטרידה אותו בבקשות בכל שעות היום: "היא מדברת איתי, לא מטריד". על נפתלי הוסיף: "אמרתי שנפתלי הוא עובד טוב, לא מנהל טוב. אני ביקשתי שיישאר, אם הוא היה רוצה הוא היה נשאר והוא לא רצה".