המרגל האירני, ארכיון (צילום: תקשורת שב"כ)
המרגל האירני, ארכיון | צילום: תקשורת שב"כ
בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (שלישי) שבע שנות מאסר בפועל על עלי מנצורי, אזרח בלגי ממוצא אירני, בגין ריגול אחר ישראל. בחקירתו הודה מנצורי כי גויס על ידי היחידה למבצעים מיוחדים של משמרות המהפכה ברפובליקה האסלאמית - הגוף שאחראי לפיגועים רבים שבוצעו ברחבי העולם. נוסף על כך, נגזרה עליו שנת מאסר על תנאי שלא ירצה אלא אם יעבור תוך 3 שנים משחרורו ממאסר על אחת מהעבירות בהן הורשע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בהחלטתם ציינו השופטים כי "הנאשם גויס על ידי אנשי המודיעין האירני, נפגש איתם מספר פעמים ותודרך לפני כל אחת מכניסותיו ארצה. הנאשם פעל בהתאם להוראות שקיבל ממפעיליו, תוך הסוואת זהותו האירנית ונקט אמצעי זהירות שונים על מנת לקדם את המשימה של הקמת תשתית עסקית פיקטיבית עבור פעילות איש מודיעין אירני. לאחר כל אחת משתי כניסותיו הראשונות, דיווח הנאשם למפעיליו על התקדמות ביצוע המשימה וביקש מהם מימון מתאים למשימתו. מהאמור לעיל עולה כי הנאשם תכנן בקפידה את מעשיו".

עוד הוסיפו השופטים כי מנצורי פעל באופן אקטיבי לאיסוף מודיעין שעלול היה לסכן את הביטחון המדינה. "הנאשם אסף מידע על נהלי האבטחה בשדה התעופה בן גוריון, צילם תמונות ממתחם נמל התעופה וממתחם שגרירות ארצות הברית בתל אביב, צילם מתקן בטחוני מסווג ואף החל בבניית התשתית המסחרית אשר נועדה ליצור מסווה לפעילות מודיעין אירנית". הם הוסיפו, עם זאת, כי הוא "פעל תחת לחץ בעקבות החשש לחייו ולחיי בני משפחתו שנשארו באירן", פסקו השופטים.

המרגל האירני, ארכיון (צילום: תקשורת שב"כ)
מנצורי כפי שצולם בישראל | צילום: תקשורת שב"כ

בספטמבר 2013 נחשפה הפרשה, לאחר שמנצורי נעצר על ידי השב"כ. על פי שירות הביטחון הכללי, מנצורי נולד וחי עם משפחתו באירן עד שנת 1980, אז היגר לטורקיה וחי בה עד לשנת 1997, עת הפך לאיש עסקים. בשנה זו קיבל ויזה ועבר להתגורר בבלגיה. בהמשך, בשנת 2006, קיבל גם אזרחות בלגית לאחר שנישא לאזרחית בלגית. באותה שנה החליף את שמו לאלכס מאנס כדי לטשטש את זהותו המקורית. בתמורה לפעילותו הובטחו לו סכומי כסף כבדים.

 

בחקירתו בשב"כ סיפר כי בשנת 2007 שב למולדתו וניסה להרחיב את פעילותו העסקית, תוך שהוא מתגורר לסירוגין באירן, בלגיה וטורקיה. לאורך השנים, נוהלו עמו מגעים מצד גורמים שונים במנגנוני השלטון, ובראשית 2012 קיבל הצעה מפורשת מטעם משמרות המהפכה לפעול בישראל. הוא אמר לחוקרים כי הונחה על ידי מפעיליו להקים בישראל תשתית עסקית, שתספק מסווה לפעילות המודיעין האירני ותשמש את הגורמים האירנים לצרכים שונים באזור. בשל כך, הוטל על מנצורי לבקר בישראל, לקשור קשרים עסקיים ולחתום על חוזים שיאפשרו פעילות עסקית ממושכת. מנצורי ביקר בישראל פעמיים בעבר: ביולי 2012 ובינואר 2013, לביקורים קצרים בשליחות מפעיליו במודיעין האירני. ביקורו הנוכחי והאחרון החל ב-6 בספטמבר והסתיים עם מעצרו בנמל התעופה בן גוריון, בליל 11 בספטמבר.