ללא קלון וללא עונש מאסר: בית המשפט המחוזי בחיפה גזר הבוקר (ראשון) שישה חודשי עבודות שירות על ראש עיריית נצרת עילית שמעון גפסו שהורשע בלקיחת שוחד. בנוסף, על גפסו לא הוטל קלון, ונקבע לו קנס כספי של 20 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

על סגנו של גפסו, עדי ברקו, הוטלו חמישה חודשי עבודות שירות, וקנס של 10,000 שקלים. עם הישמע גזר הדין, אמר גפסו כי "אני אזרח שומר חוק ואין לי צל של ספק שאחזור לראשות עיריית נצרת עילית".

השופט עודד גרשון ציין בהחלטתו כי "מעשה השוחד משחית את מערכת המנהל הציבורי". לדבריו, "המקרה שלפני הוא המקרה הראשון שבו נמצאה עבירת לקיחת שוחד בדרך התניית שוחד, והמחוקק רואה אותה בחומרה".

עם זאת, קבע השופט גרשון כי "הנאשמים נעדרי עבר פלילי והביעו חרטה על מעשיהם. לגביי הנאשם 1 (גפסו) ברור שהשעייתו מתפקידו הסבה לו נזק רב, ולזכותו תיזקף העובדה שמדובר במעשה חד פעמי ובעבר תרם רבות לחברה".

הסנגורית של גפסו, פנינת ינאי, אמרה כי "המסר החשוב שיצא מפסק הדין בכללותו היא ביקורת חריפה ונוקבת נגד הפרקליטות על הימשכות ההליכים אחרי קדנציה שלמה של גפסו וביקורת מרומזת שדווקא בנסיבות תיק זה החליטה הפרקליטות באופן תקדימי להגיש כתב אישום נגד גפסו. הדברים שנשמעים מדברים בעד עצמם. בתיק השני שתלוי ועומד נגד גפסו נקיים שימוע שני ואני מקווה שיקבלו את טענותינו ויהיה סוף לסאגה הזאת. הוכח היום כי בגפסו לא דבק קלון והוא ישוב לכס ראש העיר מרגע שההשעיה תמה".

גפסו בהכרעת הדין בחודש פברואר
גפסו בהכרעת הדין בחודש פברואר | צילום:

בחודש פברואר הורשע גפסו בלקיחת שוחד. הוא הושעה מתפקידו במרס הקודם. גם סגנו, ברקו, הורשע בלקיחת שוחד. השופט עודד גרשון פתח את המשפט בהצהרה על הרשעתם של השניים, ולא נימק את החלטתו. ההגנה מטעמו של גפסו כפרה באישומים וטענה במהלך המשפט כי לא ידע ולא היה כל חלק בסיכום שכזה בין סגנו ובין חבר המועצה.

בהכרעת הדין ניתח השופט עודד גרשון את מכלול הראיות בראשן הקלטות שיחותיו של גפסו עם חבר מועצת העיר סמיון ברון, שלו הציב יחד עם סגנו את מסכת השוחד - התניית אי פיטוריה של גרושתו של ברון מעבודתה בקאנטרי קלאב העירוני, אם לא יצטרף לקואליציה בראשותו.

"אני שוקל את ההצעה שלכם, אבל אני גם לא יכול ברגע אחד להחליט על זה, אתה מבין?", נשמע סמיון אומר בשיחה המוקלטת. "אין לי בעיה, אני מאד מכבד, אבל זה לא ישנה את התוצאות", עונה לו גפסו. " אנחנו נתנו לך אפשרות שלדעתי אפשרות מאוד מאוד הוגנת, אבל ההחלטה היא שלך".

"איני יכול לסמוך על דבריו של גפסו"

בפסק דינו כתב השופט גרשון: "הנאשם הכחיש כל קשר להצעה שהוצעה למתלונן להתפטר מחברותו במועצת העיר כתנאי להשארתה של גרושתו במקום עבודתה מבלי לפטרה. הוא טען כי לא ידע על הצעה כזו שהוצעה למתלונן וממילא גם לא הסכים לה".

הוא הוסיף וכתב כי הגיע למסקנה שאינו יכול לסמוך על דברי גפסו ולבסס את הכרעת הדין על דבריו. "הונחה בפני מסכת ראייתית נסיבתית המצביעה על כך שמר גפסו היה מעורב בהתניה הפסולה מתחילתה. הגעתי למסקנה כי ההיגיון והשכל הישר מובילים לתוצאה חד משמעית שלפיה לא רק ידע על ההתניה והסכים לכך, אלא גם שהיה מעורב באופן אישי ביצירת ההתניה האמורה מראשיתה".

בנוסף לפרשייה זו, נגד גפסו תלוי ועומד כתב אישום אחר בעבירות שוחד והפרת אמונים, בכך שלכאורה במהלך ההתמודדות לראשות העירייה, טרם זכייתו, הבטיח למספר פעילי בחירות שתמורת פעילותם ידאג לקבלתם לעבודה בעירייה אם ייבחר. תיק זה נמצא בשלב מוקדם, וטרם החלה בו שמיעת הראיות.